Matematyka – uniwersalny język dla każdego?

Dyskalkulia jest matematyczną dysleksją. Jednak warto pamiętać o tym, że tak jak osoby z dysleksją mogą zostać wybitnymi pisarzami (przykład: Hans Christian Andersen czy Agata Christie), tak osoba z dyskalkulią może zostać matematykiem! Trudności z liczeniem wcale nie oznaczają, że jesteśmy kiepscy z matematyki, ta bowiem, to coś więcej.

matematyka

- Advertisement -

Zdolności matematyczne a liczenie

W matematyce chodzi przede wszystkim o logiczne myślenie, rozumienie wzorów i praw rządzących liczbami. Rozumienie tego, jak działają liczby, to bardziej abstrakcyjna umiejętność. Dlatego też, żeby być matematycznym geniuszem, liczenie wcale nie musi przychodzić nam z łatwością. Nie każdy będzie jednak geniuszem a są też tacy, dla których matematyka na poziomie podstawowym jest zdecydowanie za trudna.

matematyka

Czym jest dyskalkulia?

Dla wielu nazwa brzmi obco, a jednak wielu ją deklaruje. Dyskalkulia to ogólnie brak rozumienia liczb, zaburzenie zdolności do wykonywania wszelkich działań arytmetycznych. Osoby, które na nią cierpią, pomimo tego, że ich inteligencja jest w normie, mają trudności w uczeniu się matematyki i osiągnięcia poziomu, adekwatnego dla ich wieku. Jednak dyskalkulii nie może używać jako wymówki każdy. Na przypadłość tę cierpi ok 5% populacji, a większość osób nią dotknięta, nie ma o tym pojęcia. Podobnie jak z dysleksją, rodzajów dyskalkulii jest wiele.

matematyka

Co mówią naukowcy?

Badań dotyczących zdolności matematycznych było wiele. Naukowcy m.in. dowiedli, że zdolność matematycznego myślenia wykształciła się w ludziach w trakcie ewolucji. Tylko dzięki niej mogliśmy przetrwać i się rozwijać. Chodzi tu m.in. o umiejętność szacowania bez świadomego liczenia, którą każdy z nas ma. Człowiek pierwotny musiał np. błyskawicznie ocenić liczbę drapieżników i podjąć decyzję czy uciekać, czy jednak stanąć do walki. Faktem jednak jest, że jedni potrafią to robić lepiej, innym idzie trochę gorzej. Nasz mózg jest przygotowany od urodzenia do liczenia, tak samo, jak zaopatrzony jest w struktury warunkujące naukę języka. Jednocześnie jednak zdolność do wykonywania działań arytmetycznych już nie jest wrodzona, to rzecz, którą musimy nabyć i wyćwiczyć.

matematyka

Matematyka jak instrument

Matematyki, tak jak gry na instrumencie, każdy może się nauczyć, nie każdy natomiast będzie w tym wybitny i zostanie wirtuozem. Żeby się o tym przekonać, trzeba jednak najpierw spróbować i…ćwiczyć. Nie da się od samego początku grać rewelacyjnie, potrzebne są regularne ćwiczenia. Tak jak w wielu innych dziedzinach, praktyka czyni mistrza. A matematyczne zdolności warto ćwiczyć od najmłodszych lat gdyż z dziedziną tą mamy do czynienia wszędzie np. w muzyce.

matematyka

To dlatego rodzice, nawet jeśli ich dziecko nie przejawia wybitnych zdolności muzycznych chcą, aby ich dziecko chodziło do szkoły muzycznej. To doświadczenie bowiem może je bardziej rozwinąć. Grając na instrumencie wykorzystujemy nasze zdolności matematyczne (chodzi m.in. o rytm, rozliczanie wartości rytmicznych) i aktywizujemy cały mózg.

matematyka

Aktywność dla mózgu

Nauka matematyki angażuje cały mózg i choćby dlatego warto się jej uczyć. Prawa półkula mózgu ocenia ilość zaś lewa rozpoznaje liczebniki. Płat ciemieniowy, a dokładniej dolna jego część ożywa gdy porównujemy liczby lub je mnożymy. Lewa półkula i płat ciemieniowy zajmuje się odejmowaniem i dodawaniem, a ten sam obszar, ale w prawej półkuli zajmuje się przybliżonym szacowaniem. Nie da się więc ukryć, że rozwiązywanie zadań matematycznych jest doskonałym treningiem dla naszej głowy. Dzięki nim wzmacniamy połączenia neuronowe między półkulami a co za tym idzie jesteśmy bystrzejsi, potrafimy lepiej wnioskować, przewidywać, łatwiej rozwiązujemy problemy, szybciej przetwarzamy dane i łatwiej przychodzi nam koncentracja. I na zakończenie pamiętajmy, matematyka jest językiem świata wszędzie obecnym. Wszyscy możemy nauczyć się tego języka, nawet, gdy samo liczenie kiepsko nam wychodzi. A jednym z dobrych ćwiczeń matematycznych dla naszego mózgu może być np. sudoku, które wielu z nas tak lubi.

matematyka

Teksty tygodnia

Gangi na potęgę kradną auta i wywożą za granicę

W ostatnich 10 latach liczba kradzieży samochodów w Wielkiej Brytanii wzrosła o 75 proc., do 130 tys. przypadków rocznie. Skalę problemu potwierdzają dane opublikowane przez Royal United Services Institute oraz Office for National Statistics.

Zamieszki w Epping po tym, jak imigrant został oskarżony o molestowanie dziecka

W niedzielę wieczorem w Epping wybuchły zamieszki. Lewicowi demonstranci starli się z grupą mieszkańców oburzonych tym, żę imigrant ubiegający się o azyl molestował seksualnie dziecko. Na nagraniach, które trafiły do sieci, widać tłum rozwścieczonych protestujących przed hotelem Bell. Kolejne filmy pokazują, jak między ludźmi dochodzi do bójek.

Mięso z Polski sprzedawano jako niemieckie. Ogromna skala nieprawidłowości

Od lutego do czerwca br. Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadziła zakrojoną na szeroką skalę kontrolę mięsa w sklepach na terenie całej Polski. Inspektorzy sprawdzili łącznie ponad 500 punktów sprzedaży. W sumie weryfikacji poddano przeszło 1800 partii mięsa. Wyniki są niepokojące.

Masz wąż ogrodowy? Uważaj! Za jego użycie grozi spora grzywna

Od 22 lipca mieszkańcy wybranych części Anglii będą musieli ograniczyć zużycie wody – wszystko przez brak deszczu i gwałtownie rosnące zapotrzebowanie. Złamanie zakazu może poskutkować karą w wysokości 1000 funtów.

Fale upałów mogą wywoływać 34 tys. zgonów rocznie w samej Wielkiej Brytanii

Eksperci alarmują, że w Anglii i Walii liczba zgonów spowodowanych falami upałów może znacznie wzrosnąć. Naukowcy przeanalizowali piętnaście scenariuszy obejmujących najbliższe pięćdziesiąt lat, uwzględniając różne poziomy globalnego ocieplenia, stopień przystosowania społeczeństwa, starzenie się populacji oraz lokalne różnice klimatyczne.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie