Mieszkać w Niemczech, pracować w Polsce – oto nowy pomysł na emigrację!

Okazuje się, że Polakom taniej jest mieszkać za naszą zachodnią granicą w Polsce, ale lepiej pracować we własnej ojczyźnie, dojeżdżając zza Odry do, na przykład, Szczecina.

O tym nowym emigracyjnym zjawisku czytamy na łamach portalu Money.pl. Niemcy już teraz są najpopularniejszym kierunkiem imigracji dla Polaków, których kuszą nie tylko wysokie zarobki w euro, ale i rozbudowany system opieki socjalnej. Pojawił się jednak nowy trend. Okazuje się bowiem, że mieszkanie w Niemczech jest tańsze, niż w Polsce!

Polka uhonorowana orderem przez brytyjską królową Elżbietę II

"Polacy masowo przeprowadzają się do Niemiec. Nie przyciągają ich jednak pensje w euro. Powód jest prosty, w przygranicznych miejscowościach po prostu pracy nie ma" – komentuje agentka ds. nieruchomości dla Money.pl. Co zatem jest celem ich wyjazdów? Kwestie mieszkaniowe. Domy w przygranicznych miejscowościach takich, jak Löcknitz, Pasewalk, Gartz czy Prenzlau kosztują w granicach 200-300 tys. zł. W odległości 60 km od Szczecina można kupić własne cztery kąty już za 120 tysięcy PLN! Trudno więc dziwić się Polakom, którym po prostu opłaca się sprzedać własne mieszkanie w kraju i przeprowadzić się do Niemiec.

Relatywnie dalekie dojazdy do pracy może kompensować dostęp do niemieckiej opieki socjalnej i opieki zdrowotnej. Dla rodziców wybór Kindergeld jest znacznie korzystniejszy, niż polskie 500+. Generalnie, mieszkanie po tamtej stronie Odry daje dodatkowe możliwości – Money.pl przytacza przykłady rodziców posyłających swoje dzieci do niemieckich szkół, dzięki czemu łatwiej się im dostać później na zagraniczne uniwersytety.

 

 

W sklepach Primark pojawiły się nowe "akcesoria" plażowe. Jednak mało kto wie, co z nimi zrobić

Jak relacjonuje Marzena Adonai w Löcknitz wciąż jest więcej Niemców, niż Polaków, ale nasz język słychać dosłownie wszędzie. Lepsze warunki życiowe przyciągają dosłownie wszystkich – taksówkarzy, przedsiębiorców, księgowych, mechaników…

Teksty tygodnia

Problemy ze zwrotem podatku w UK. HMRC w ogniu krytyki

HMRC znalazło się w ogniu krytyki za opóźnienia. Wiele osób na zwrot podatku czekało ponad cztery miesiące.

Ważne dla rodziców dzieci powyżej 16 roku życia. Sprawdź, jak nie stracić Child Benefit

W Wielkiej Brytanii Child Benefit przestaje być wypłacany w...

Koniec z settled status dla imigrantów po 5 latach pobytu

W ramach nowej polityki imigracyjnej brytyjski rząd zamierza skończyć z przyznawaniem settled status imigrantom po 5 latach pobytu.

Pobierasz Universal Credit? To sprawdzi Departament Pracy i Emerytur (DWP) od 2026 roku!

Obecnie aż 7,5 miliona osób w UK pobiera Universal Credit. Departament Pracy i Emerytur - DWP - będzie analizowało konta i transakcje osób pobierających świadczenie. Jakie uprawnienia zyska DWP?

Wielka Brytania musi odbudować handel z UE

Gubernator Banku Anglii, Andrew Bailey, powiedział, że Wielka Brytania musi zrobić wszystko, aby odbudować handel z UE.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie