piątek, 20 września, 2024

Mieszkańcy UK rezygnują z samochodów z silnikiem diesla

Najnowsze statystyki pokazują, że mieszkańcy Wielkiej Brytanii odchodzą od używania samochodów z silnikiem diesla. W ostatnim roku finansowym stacje benzynowe sprzedały blisko miliard litrów oleju napędowego mniej niż w roku poprzednim.

Jazda samochodem z silnikiem diesla przestaje się opłacać?

Analiza danych HMRC wykonana przez ekspertów AA wykazała właśnie, że kierowcy w Wielkiej Brytanii kupili w roku finansowym 2023-2024 o 968 milionów litrów oleju napędowego mniej niż w roku poprzednim. Jednocześnie zużycie benzyny wzrosło w tym okresie o 702 miliony litrów. Dane te wyraźnie zatem wskazują, że w UK odchodzi się od jazdy samochodami z silnikiem diesla na rzecz samochodów z silnikiem benzynowym i elektryków. A na taki stan rzeczy wpływ mają przede wszystkim dwa czynniki: wysokie koszty oleju napędowego oraz liczne kampanie ograniczające lub zniechęcające kierowców do siadania za kółko samochodu z silnikiem diesla. Pomimo tego, że silniki działające na olej napędowy są zazwyczaj bardziej ekonomiczne dzięki mniejszemu spalaniu w stosunku do silników benzynowych.

Ile paliwa Brytyjczycy zatankowali w zeszłym roku?

Dane pokazują, że w zeszłym roku finansowym Wyspiarze zatankowali o 3,2 proc. mniej oleju napędowego niż rok wcześniej. Było to 29,107 mld litrów w porównaniu do 30,075 mld w okresie 2022-2023. W tym samym czasie do baków na brytyjskich stacjach polało się o 4,2 proc. więcej benzyny niż rok wcześniej. Było to 17,281 mld litrów w porównaniu do 16,579 mld litrów w okresie 2022-2023.

Olej napędowy pozostaje wyraźnie droższy od benzyny. Z końcem kwietnia za litr diesla trzeba było zapłacić na Wyspach 158,3 pensów, podczas gdy za litr benzyny – 150,1 pensów.

Ciekawie prezentują się też dane Departamentu Transportu dotyczące liczby samochodów z silnikiem diesla i benzynowym na Wyspach. W okresie między IV kw. 2019 r. a III kw. 2023 r. liczba to osiągnęła średni pułap 19,24 mln. Z kolei w tym samym czasie liczba samochodów z silnikiem diesla spadła o 1,5 mln – z 12,852 mln do 11,352 mln.

Co ze sprzedażą diesla w Europie?

W 2023 roku na rynku europejskim zaobserwowano spadek sprzedaży oleju napędowego. Eksperci przewidują, że trend zmniejszającej się sprzedaży i cen oleju napędowego w Europie utrzyma się w kolejnych latach. Jest to związane z różnymi czynnikami ekonomicznymi i regulacjami, takimi jak Europejski Zielony Ład i pakiet Fit for 55, które wprowadzają zmiany mające na celu redukcję emisji CO2 i promowanie alternatywnych źródeł energii.

Elektryki wyprą diesla?

W zeszłym roku po raz pierwszy w historii sprzedaż aut elektrycznych, przewyższyła sprzedaż samochodów z silnikiem diesla w całej Europie. Udział e-aut w łącznej sprzedaży nowych samochodów osobowych w UE sięgnął 14,6 proc, co przekłada się na sprzedaż nieco ponad 433 tysiące egzemplarzy. Daje to wzrost o 33,2% rok do roku. W Polsce udział nowych samochodów elektrycznych wyniósł 3,3% rynku.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do...

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji

Moonbix: Nowa gra Binance na Telegramie ma szanse stać się hitem

Doszło do wycieku informacji o nowej grze Binance. Gra Moonbix, która miała być uruchomiona na Telegramie to gra typu crypto-clicker.

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Założenie konta bankowego w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku warunków.

Szwajcaria uznana „najlepszym krajem na świecie”. Jak w rankingu wypadły inne państwa?

Jakie są najlepsze kraje na świecie? Jak wypada Europa, jak Polska, a jak inne regiony w najnowszym zestawieniu?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?