piątek, 20 września, 2024

Mieszkania w UK oferują „najgorszy stosunek jakości do ceny” w krajach rozwiniętych

Jak źle jest na rynku mieszkaniowym w UK? Mieszkania w Wielkiej Brytanii mają „najgorszy stosunek jakości do ceny” ze wszystkich rozwiniętych krajów na świecie, jak wynika z raportu przygotowanego przez Resolution Foundation.

Nieruchomości w Wielkiej Brytanii są „drogie, ciasne i starzejące się” w porównaniu z innymi domami i mieszkaniami, w którym przyszło mieszkać obywatelom krajów o podobnym potencjale gospodarczym. Niestety, pod względem szeroko pojętego zasobu mieszkaniowego, UK odstaje wyraźnie od innych krajów rozwiniętych. Co więcej, jak wynika z analizy Resolution Foundation na Wyspach mamy do czynienia z „najgorszym stosunkiem jakości do ceny”. Na Wyspach płacimy zdecydowanie za dużo za zdecydowanie gorszy standard mieszkania, niż ma to miejsce w innych krajach.

Mieszkalnictwo w UK wyraźnie odstaje

– Jeśli chodzi o mieszkania, brytyjskie gospodarstwa domowe otrzymują produkt gorszej jakości zarówno pod względem ilości, jak i jakości – jak czytamy w raporcie przygotowanym przez Resolution Foundation, który opierał się na danych dostarczonych przez OECD.

Konkrety? Domy w Anglii mają mniejszą średnią powierzchnię na osobę (wynosi ona 38 mkw.) niż w wielu podobnych krajach, w tym w USA (66 mkw.), Niemczech (46 mkw. mkw.), Francji (43 mkw.) i Japonii (40 mkw.). Jak również wynika z raportu, zasoby mieszkaniowe Wielkiej Brytanii są stosunkowo stare. 38% domów wybudowano przed 1946 r., w porównaniu z około jedną piątą nieruchomości tego typu (21%) we Włoszech i jednym na dziewięć (11%) w Hiszpanii. Niestety, relatywnie wysoki „wiek” nieruchomości przekłada się również na to, iż są słabiej zaizolowane, co może prowadzić do wyższych rachunków za energię i większego ryzyka zawilgocenia.

Brytyjskie mieszkania oferują „najgorszy stosunek jakości do ceny”

Badacze Resolution Foundation wyliczyli również, jak kształtują się stawki rynkowe za wynajem w relacji do zarobków w danych kraju. W Wielkiej Brytanii trzeba przeznaczyć 22% swoich wydatków na usługi mieszkaniowe, a więc więcej niż wynosi średnia OECD (17%), a pod tym względem od UK droższa pozostaje jedynie Finlandia.

– Wielka Brytania jest jednym z wielu krajów najwyraźniej pogrążonych w kryzysie mieszkaniowym – podsumowuje Adam Corlett, główny ekonomista Resolution Foundation. – Kryzys mieszkaniowy w Wielkiej Brytanii trwa od dziesięcioleci, a kolejne rządy nie budują wystarczającej liczby nowych domów i nie modernizują istniejących zasobów. To teraz musi się zmienić – dodaje.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Potrójne morderstwo w Luton. 18-latek zabił członków swojej rodziny

Do potrójnego morderstwa w Luton doszło w wieżowcu mieszkalnym w piątek. Zginęło tam trzech członków tej samej rodziny.

Większość Brytyjczyków popiera samobójstwo wspomagane

Citizens’ Jury, będące reprezentatywną próbą społeczeństwa w Anglii, poparło zalegalizowanie samobójstwa wspomaganego

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Problemy na drogach w ten weekend. Oto, gdzie się pojawią

W ten weekend kierowcy mogą spodziewać się problemów na drogach w Wielkiej Brytanii. Niektóre zakłócenia w przejeździe są planowane.

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?