piątek, 20 września, 2024

„Milionerzy”: Uczestnik pozwał producentów teleturnieju. Sprawa znalazła finał w sądzie

Jeden z uczestników popularnego teleturnieju „Milionerzy” odpadł na wczesnym etapie gry, choć był przekonany, że udzielił poprawnej odpowiedzi. Spór między producentami i telewizją TVN musiał ostatecznie rozstrzygnąć sąd. Jaki wyrok w tej sprawie został wydany?

W jednym odcinku polskiej edycji „Milionerów”, który został wyemitowany w 2000 roku, pochodzący z Lublina pan Waldemar został zapytany o… kajzerkę. Gracz znajdował się na etapie walki o 500 zł. Prowadzący teleturniej Hubert Urbański spytał o to, ile nacięć ma bułka tego typu. – Otrzymałem pytanie „ile nacięć ma kajzerka? – relacjonuje nasz rodak na łamach „Gazety Wyborczej”.

Spór w „Milionerach” – kto miał rację?

– Odpowiedziałem, że cztery. Zdaniem komputera – pięć. Nie zgadzałem się z tą odpowiedzią. Ale byłem zmuszony przerwać grę. W domu jeszcze raz przestudiowałem materiały źródłowe i upewniłem się, że to ja miałem rację, a nie komputer – kontynnuje pan Waldemar.

Przekonany o swojej racji uczestnik teleturnieju nie miał zamiaru się poddawać. Najpierw odwoływał się do producentów programu i stacji TVN. W odpowiedzi od komisji zajmującej się opracowywaniem pytań otrzymał następującą wykładnię:

Przytoczone przez pana źródła podają co prawda, że kajzerka to bułka nacięta na krzyż, ale należałoby przyjąć określenie „na krzyż” jako hasłowe, a nie dosłowne. Żadna kajzerka nie jest nacięta na krzyż, ponieważ nacięcia są łukowate i nie ma w sprzedaży kajzerek o nacięciu na krzyż.

Przegrał w sądzie, ale wystąpił w programie

To jednak zdaniem pana Waldemara nie rozwiązywało ostatecznie tego sporu. Uczestnik był zdeterminowany walczyć o swoje racje w sądzie. Polski wymiar sprawiedliwości odnosząc się do tej kwestii, zasięgnął opinii specjalistów, w tym redaktorów „Słownika języka polskiego” PWN. Ostatecznie, racje przyznano nie uczestnikowi, ale „Milionerom”. Roszczenia gracza z Lublina sąd uznał za bezpodstawne, a sprawę wygrali producenci programu.

Na tym jednak sprawa się nie skończyło! Pomimo sądowej wygranej, producenci programu postanowili dać panu Waldemarowi jeszcze jedną szansę. Historia się powtórzyła, doszło do niemal takiej samej sytuacji. Gracz znowu odpadł na wczesnym etapie gry, tym razem odpowiadając na pytanie warte 1000 złotych.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Zostań ekspertem Masażu Kobido Up – Zapisz się na intensywne szkolenia w Londynie i Birmingham

Naturalne sposoby odmładzania twarzy to najgorętszy trend w pielęgnacji,...

Kierowcy Bolta zawalczą przed sądem o prawa pracownicze

Kierowcy Bolt chcą korzystać z praw pracowniczych na podobnych zasadach co pracownicy w innych sektorach. Poszli z tym do sądu

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?