Monety z XI w. sprzedane za 325 000 funtów. Kto je znalazł?

Wielu ludzi powątpiewa w działania podejmowane przez poszukiwaczy skarbów. Ale znalezisko w Essex z pewnością zaskoczy wszystkich niedowiarków. Otóż w pobliżu Braintree dwóch mężczyzn wydobyło z ziemi za pomocą wykrywaczy metali całą masę drogocennych monet. Ponad 100 z nich zostało właśnie sprzedanych na aukcji za kwotę 325 000 funtów.

Cenne monety z XI w. znajdowały się tuż pod ziemią

Na drogocenne znalezisko z XI w. natrafiło w pobliżu Braintree w Essex dwóch zapalonych poszukiwaczy skarbów. Szukali oni razem drogocennych przedmiotów przez 20 lat, ale nigdy wcześniej nie wydobyli z ziemi niczego szczególnego. Jednak los się do nich uśmiechnął w 2019 r., gdy Minelab CTX 3030 pokazał, że na niewielkiej głębokości znajduje się coś początkowo „nie do rozpoznania”. Szybko okazało się, że 144 monety, które poszukiwacze znaleźli pod ziemią, pochodziły z XI. Monety zostały prawdopodobnie zakopane w ziemi w 1066 r., tuż przed słynną bitwą pod Hastings, gdzie starły się wojska Normanów pod dowództwem Wilhelma Zdobywcy i pospolite ruszenie Anglo-Sasów dowodzone przez króla Harolda II. Monety nigdy nie zostały podjęte z ziemi prawdopodobnie na skutek śmierci ich właściciela.

Setki tysięcy funtów za monety z XI w.

16 ze 144 cennych monet kupiły dwie placówki muzealne – Colchester Museum i Cambridge’s Fitzwilliam Museum. Zgodnie z zapisami ustawy Treasure Act z 1996 r. Reszta trafiła z powrotem do poszukiwaczy. A ci wystawili 122 monety na aukcję. Monety sprzedano na Noonans Mayfair w Londynie za łączą kwotę 325 560. Pieniądze trafiły zarówno do poszukiwaczy skarbów, jak i do właściciela gruntu, w obrębie którego zostały znalezione.

Teksty tygodnia

Rynek pracy w UK coraz słabszy. Najgorzej w budowlance i handlu

Rynek pracy w UK nadal słabnie. Odnotowano spadek osób zatrudnionych. Zmniejszyła się także liczba wolnych miejsc pracy.

Imigranci będą musieli płynnie mówić po angielsku, aby pracować w UK

W ramach najnowszych zmian Partii Pracy imigranci będą musieli płynnie mówić po angielsku, aby móc pracować w Wielkiej Brytanii.

Pobierasz Universal Credit? To sprawdzi Departament Pracy i Emerytur (DWP) od 2026 roku!

Obecnie aż 7,5 miliona osób w UK pobiera Universal Credit. Departament Pracy i Emerytur - DWP - będzie analizowało konta i transakcje osób pobierających świadczenie. Jakie uprawnienia zyska DWP?

Problemy ze zwrotem podatku w UK. HMRC w ogniu krytyki

HMRC znalazło się w ogniu krytyki za opóźnienia. Wiele osób na zwrot podatku czekało ponad cztery miesiące.

Londyn najszczęśliwszym miastem w UK, ale dopiero 31. na świecie

Jakie jest najszczęśliwsze miasto w UK? Oczywiście Londyn. Choć jednocześnie zajął dopiero 31 miejsce w rankingu szczęścia na świecie. Czy w Londynie żyje się szczęśliwie?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie