Monety z XI w. sprzedane za 325 000 funtów. Kto je znalazł?

Wielu ludzi powątpiewa w działania podejmowane przez poszukiwaczy skarbów. Ale znalezisko w Essex z pewnością zaskoczy wszystkich niedowiarków. Otóż w pobliżu Braintree dwóch mężczyzn wydobyło z ziemi za pomocą wykrywaczy metali całą masę drogocennych monet. Ponad 100 z nich zostało właśnie sprzedanych na aukcji za kwotę 325 000 funtów.

Cenne monety z XI w. znajdowały się tuż pod ziemią

Na drogocenne znalezisko z XI w. natrafiło w pobliżu Braintree w Essex dwóch zapalonych poszukiwaczy skarbów. Szukali oni razem drogocennych przedmiotów przez 20 lat, ale nigdy wcześniej nie wydobyli z ziemi niczego szczególnego. Jednak los się do nich uśmiechnął w 2019 r., gdy Minelab CTX 3030 pokazał, że na niewielkiej głębokości znajduje się coś początkowo „nie do rozpoznania”. Szybko okazało się, że 144 monety, które poszukiwacze znaleźli pod ziemią, pochodziły z XI. Monety zostały prawdopodobnie zakopane w ziemi w 1066 r., tuż przed słynną bitwą pod Hastings, gdzie starły się wojska Normanów pod dowództwem Wilhelma Zdobywcy i pospolite ruszenie Anglo-Sasów dowodzone przez króla Harolda II. Monety nigdy nie zostały podjęte z ziemi prawdopodobnie na skutek śmierci ich właściciela.

Setki tysięcy funtów za monety z XI w.

16 ze 144 cennych monet kupiły dwie placówki muzealne – Colchester Museum i Cambridge’s Fitzwilliam Museum. Zgodnie z zapisami ustawy Treasure Act z 1996 r. Reszta trafiła z powrotem do poszukiwaczy. A ci wystawili 122 monety na aukcję. Monety sprzedano na Noonans Mayfair w Londynie za łączą kwotę 325 560. Pieniądze trafiły zarówno do poszukiwaczy skarbów, jak i do właściciela gruntu, w obrębie którego zostały znalezione.

Teksty tygodnia

Rekordowe długi i kradzieże energii. Powód? Wysokie rachunki!

Eksperci alarmują: sytuacja wymyka się spod kontroli, a skala zjawiska zaskakuje nawet dostawców energii.

Zakaz przywożenia tych produktów do UK. Uważnie pakujcie walizki

Wielka Brytania wprowadza zakaz przywożenia produktów mięsnych i serów z Unii Europejskiej. Za jego złamanie grożą kary do 5 tys. funtów.

UK będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców

Po raz pierwszy Home Office będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców. A także dane na temat popełnionych przez nich przestępstw.

W Glasgow rosną góry śmieci

Odkąd władze Glasgow wprowadziły opłaty za odpady wielkogabarytowe, w mieście rosną góry śmieci. Nielegalnie porzucane śmieci zanieczyszczają miasto i prowadzą do plagi szczurów.

Narkotykowy punkt dystrybucji na High Street w Slough

Slough, określane mianem najsmutniejszego miasta w UK boryka się z wieloma problemami. Jednym z większych jest handel nielegalnymi substancjami.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie