Najbogatszymi ludźmi w UK są indyjscy inwestorzy, rosyjscy oligarchowie i piwowarzy z Holandii

Kto znalazł się w zestawieniu najbogatszy ludzie w Wielkiej Brytanii?

"The Sunday Times" rokrocznie publikuje listę najbogatszych nie tyle Brytyjczyków, co rezydentów Wielkiej Brytanii. Rozróżnienie jest o tyle istotne, że w zestawieniu "The Sunday Times Rich List 2019" niełatwo znaleźć biznesmenów, którzy na Wyspach się urodzili, a w ich żyłach których płynie prawdziwie brytyjska krew. Dość powiedzieć, że na samym czele zestawienia uplasowali się przedsiębiorcy pochodzący z Indii, a w całym zestawieniu pojawia się aż trzech oligarchów z Rosji.

- Advertisement -

Na pierwszym miejscu znalazła się para biznesmenów Shri i Hopi Hinduja. Majątek właścicieli Hinduja Group wyceniany jest na astronomiczną kwotę 22 miliardów funtów. Wraz z dwójką pozostałych braci – Prakashem mieszkającym w Genewie i Ashokiem, który żyje w Mumbaju – w 2018 odnotowali obrót w wysokości 40 miliardów funtów! Rok temu bracia Hinduja znajdowali się na 2. miejscu.

CZYTAJ TEŻ: Home Office chce deportować ciężko chorą kobietę. Urząd odmówił jej zezwolenia na pobyt w UK, gdy była w śpiączce!

Kolejne miejsca na podium zajęli braci David i Simon Reuben oraz Jim Ratcliffe. Pochodzący z Bombaju założyciele koncernu Trans World Group w UK przebywają od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, a ich majątek sięga już 18.7 miliarda funtów. Z kolei sir Ratcliffe (18,15 mld funtów) w zeszłym roku otwierał zestawienie. Stojący na czele petrochemicznego koncernu Ineos, który rocznie sprzedaje 60 milionów ton materiałów petrochemicznych, w 2018 roku "zbiedniał" o prawie 3 miliardy funtów i spadł na trzecie miejsce.

Na czwartym mamy Sir Lena Blavatnika (14,4 mld funtów), właściciela wytwórni Warner, na piątym Sir Jamesa Dysona i jego rodzinę (12,6 mld funtów), słynących z produkcji odkurzaczy, na szóstym – Kirsten i Jorna Rausingów (12.3 mld funtów) działających w branży koni wyścigowych, a na siódmym – piwowarów Charlene de Carvalho-Heineken i Michel de Carvalho (12 mld funtów), których firma Freddy Heineken zanotowało w 2018 rekordowe w skali dekady wyniki finansowe.

 

 

GORĄCY TEMAT: Młodzi Brytyjczycy uprawiają mniej seksu – są zbyt zajęci… Netflixem i swoimi telefonami!

W rzeczonym zestawieniu nie brakuje słynnych rosyjskich oligarchów, jednak znajdują się oni na samym dnie zestawienia. Aliszer Usmanow (11,339 mld funtów) zajmuje ósme miejsce i po raz pierwszy pojawił się na liście. Dziewiąty jest słynny Roman Abramowicz (11,221 mld), który w ostatnim czasie zmaga się jednak z kłopotami. W związku z tym, że nie przedłużono mu wizy inwestora musiał opuścić Londyn. Na dziesiątym mamy z kolei Michaiła Fridmana (10,9 mld), który zaczynał od mycia okien i sprzedawani biletów do kina, a skończył jako posiadacz największego prywatnego banku Rosji i jednej z największych firm inwestycyjnych LetterOne.

Teksty tygodnia

Rejestracja rozwodu z Wielkiej Brytanii w Polsce – co musisz wiedzieć

Uzyskałeś rozwód w Wielkiej Brytanii? Sprawdź, czy i jak należy go zarejestrować w Polsce, by uniknąć problemów przy nowym ślubie czy dziedziczeniu.

Błędy medyczne, które mogły kosztować życie. Policja bada sprawę zgonów po zabiegach

Brytyjska policja rozpoczęła dochodzenie dotyczące kilkunastu zabiegów kardiologicznych przeprowadzonych w szpitalu Castle Hill Hospital, niedaleko Hull. Sprawa zyskała rozgłos po doniesieniach o możliwych błędach medycznych i nieprawidłowościach w dokumentacji pośmiertnej.

Będą bezpośrednie pociągi z Wielkiej Brytanii do Niemiec i Szwajcarii

Eurostar zapowiedział uruchomienie bezpośrednich połączeń kolejowych z Wielkiej Brytanii do Niemiec i Szwajcarii. Tym posunięciem firma chce zabezpieczyć swoją pozycję na londyńskim dworcu.

Protest ojców w UK! Czego domagają się ojcowie?

Przez miasta Wielkiej Brytanii przetacza się fala protestów. Szczególnie widoczne są one w Londynie i Edynburgu. Co zaskakujące, protestują ojcowie. Dlaczego?

Mieszkania socjalne w UK. Czy będzie ich więcej?

Ilość lokali socjalnych rośnie nieproporcjonalnie do potrzeb. Mieszkańcy UK czekają wiele lat na mieszkanie lub dostają lokale w miejscach daleko położonych np. od pracy.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie