Najnowsze zmiany w przepisach imigracyjnych w Wielkiej Brytanii

W 2024 roku saldo migracji w Wielkiej Brytanii spadło o prawie 50 proc. do 431 000. Obecny rząd jest na etapie dalszego wprowadzania zmian w przepisach imigracyjnych, aby ograniczyć napływ obcokrajowców.

Zgodnie z danymi ONS 948 000 osób przyjechało w 2024 do Wielkiej Brytanii z zamiarem osiedlenia się. Natomiast 517 000 osób opuściło kraj. Saldo migracji (na poziomie 431 000) jest liczbą osób przyjeżdżających na Wyspy pomniejszoną o liczbę wyjeżdżających. Spośród tych, którzy w 2024 roku przyjechali do UK z zamiarem osiedlenia się, 60 000 (6 proc.) było Brytyjczykami. Natomiast 122 000 (13 proc.) było obywatelami krajów UE. A 766 000 (czyli 81 proc.) osób pochodziło z krajów spoza UE. Partia Pracy zamierza zmniejszyć liczbę przyjeżdżających do kraju obcokrajowców, dlatego wprowadza zmiany w przepisach imigracyjnych.

- Advertisement -

Jakie zmiany w przepisach imigracyjnych wchodzą w życie ?

Brytyjski rząd przedstawił w maju swoją politykę imigracyjną, w której znalazły się nowe zasady pozwalające na ograniczenie imigracji. Wśród nich należy wymienić:

  • testy z języka angielskiego dla ubiegających się o wizę,
  • wizy dla wykwalifikowanych pracowników będą wymagać dyplomu ukończenia studiów wyższych i wyższych wynagrodzeń,
  • absolwenci z zagranicy będą mogli pozostać w Wielkiej Brytanii przez 18 miesięcy po ukończeniu studiów, zamiast dwóch lat,
  • imigranci z UE będą mogli starać się o settled status po upływie 10 lat, a nie jak do tej pory po 5 latach,
  • łatwiejsze będzie wydalanie lub odmowa wjazdu, lub azylu osobom naruszającym przepisy imigracyjne albo łamiącym prawo.
Zmiana zasad dla aplikujących o settled status
Zmiana zasad dla aplikujących o settled status / fot. Getty Images

Przepisy dotyczące wynagrodzeń u osób starających się o wizę

Imigranci z UE, którzy chcą przyjechać do Wielkiej Brytanii, aby podjąć pracę, muszą ubiegać się o wizę w ramach systemu punktowego (PBS). Od kwietnia 2024 roku wymóg dotyczący progu zarobków ustalono na poziomie 38 700 funtów. Był to prawie 50-procentowy wzrost w porównaniu z poprzednim progiem w wysokości 26 200 funtów.
Ponadto próg ten nie obowiązywał w przypadku niektórych stanowisk, na przykład w opiece zdrowotnej.

Od 22 lipca 2025 roku natomiast próg zarobków dla wykwalifikowanych pracowników (Skilled Workers) podniesiono z 38 700 funtów do 41 700 funtów. Warto wspomnieć, że wiza dla wykwalifikowanych pracowników to główna kategoria wiz dla osób przyjeżdżających do pracy w Wielkiej Brytanii.

Jak działa system punktowy w UK?

Imigranci starający się o wizę dla wykwalifikowanych pracowników potrzebują 70 punktów, aby ją uzyskać. Wiza może być ważna do pięciu lat, a później musi zostać przedłużona.
Otrzymanie oferty pracy powyżej minimalnego poziomu umiejętności i znajomość języka angielskiego są warte 50 punktów.

Pozostałe 20 punktów może pochodzić z oferty pracy z wyższym wynagrodzeniem, pracy w sektorze, w którym brakuje pracowników, lub posiadania odpowiedniego doktoratu.
Standardowa opłata za wizę dla wykwalifikowanego pracownika wynosi zazwyczaj od 719 do 1639 funtów. Wnioskodawcy muszą również uiścić dopłatę na ubezpieczenie zdrowotne.

Teksty tygodnia

Budżet UK w kryzysie. O inflacji i zadłużeniu, jakich dawno Wielka Brytania nie widziała

Budżet UK w kryzysie. To nie przesada, ale coraz częściej powtarzane ostrzeżenie ekonomistów, polityków i niezależnych instytucji.

Zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko demencji

Najnowsze badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Cambridge wykazało, że zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko zachorowania na demencję u zdrowych ludzi.

Droższa karta 60+ Oyster. TfL podnosi opłaty dla seniorów w Londynie

Transport for London (TfL) zapowiedział podwyżki opłat związanych z kartą 60+ Oyster, z której korzystają starsi mieszkańcy Londynu. Od 22 lipca koszt uzyskania karty wzrośnie z 20 do 35 funtów.

Zgubiłeś kartę płatniczą za granicą? Sprawdź, co powinieneś zrobić

Wakacyjny wyjazd za granicę powinien być czasem relaksu, a nie stresu związanego z utratą środków płatniczych. Mimo to warto wiedzieć, co zrobić, gdy zgubimy kartę – tylko szybka reakcja uchroni nas przed poważnymi konsekwencjami.

Dramatyczny lot z Poznania do Londynu. Awaryjne lądowanie i ewakuacja ponad 200 pasażerów

Niedzielny lot linii Wizz Air z Poznania do Londynu zakończył się niespodziewanie na lotnisku Schiphol w Amsterdamie. Piloci zmuszeni byli lądować awaryjnie z powodu pojawienia się dymu w kokpicie.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie