Najważniejsze zmiany finansowe w UK w czerwcu 2024

Przedstawiamy najważniejsze zmiany finansowe, które w czerwcu 2024 roku wejdą w życie w Wielkiej Brytanii. Jaki wpływ będą miały na nasze portfele? Co konkretnie się zmienia, na czym będzie można zyskać, a na czym stracimy?

Jakie zmiany finansowe czekają nas miesiącu, który właśnie się rozpoczął, czyli w czerwcu 2024 roku? Co istotnego pod względem finansowym wydarzy się w tym miesiącu? O jakich zmianach, zdarzeniach czy terminach warto pamiętać? Czego nie można przegapić? Co wziąć pod uwagę planując swoje wydatki i budżet w najbliższym czasie?

1 czerwca – zniesienie ulgi podatkowej Multiple Dwellings Relief (MDR)

Ulga podatkowa Multiple Dwellings Relief (MDR) obowiązywała od 2011 r. i pozwalała osobom, które kupowały wiele nieruchomości w ramach tej samej lub powiązanej transakcji, zapłacić mniejszy podatek od czynności cywilnoprawnych od nieruchomości (SDLT). W przypadku zastosowania ulgi podatek od czynności cywilnoprawnych jest naliczany od średniej wartości nieruchomości, a nie od łącznej wartości nieruchomości.

Ulga podatkowa została zniesiona przez kanclerza Jeremy’ego Hunta, a dzięki temu skarba państwa zaoszczędzi 700 mln funtów rocznie.

5 czerwca – nowe banknoty w obiegu

Banknoty z podobizną króla Karola III wejdą do obiegu od 5 czerwca. Ogólny projekt banknotów pozostanie taki sam, ale będą zawierały portret króla, w miejscu portretu zmarłej Jej Wysokości, królowej Elżbiety II. Zmiany w tym zakresie dotkną wszystkie cztery banknoty – o nominałach 5, 10, 20 i 50 funtów.

Rzecz jasna pieniądze przedstawiające zmarłą królową pozostaną jak najbardziej legalnym środkiem płatniczym w UK. Nowe banknoty są drukowane wyłącznie w celu zastąpienia tych, które są zużyte, i w celu zaspokojenia ogólnego wzrostu popytu na banknoty.

10 czerwca – termin czipowania kotów

Wszystkie koty domowe w Anglii muszą zostać zaczipowane do 10 czerwca 2024. Nowe przepisy oznaczają, że koty muszą zostać poddane takiej operacji przed ukończeniem 20 tygodnia życia. Dotyczy to również kotów przebywających wyłącznie w domu.

Jeśli nie dotrzymasz czerwcowego terminu, nowe prawo stanowi, że będziesz mieć 21 dni na zaczipowanie kota, w przeciwnym razie możesz zostać ukarany grzywną w wysokości do 500 funtów. Nowe prawo dotyczące mikroczipów zostanie wprowadzone tylko w Anglii.

20 czerwca – decyzja Banku Anglii w sprawie stóp procentowych

Komitet Polityki Pieniężnej Banku Anglii (MPC) spotka się, aby podjąć decyzje w sprawie wysokości stóp procentowych. Obecnie stopa ta wynosi 5,25% i utrzymuje się na tym poziomie od sierpnia ubiegłego roku.

Na ostatnim posiedzeniu, które miało miejsce 8 maja 2024 roku, zagłosowano większością 7–2 za utrzymaniem stóp na tym samym poziomie. Dwóch członków zagłosowało za obniżeniem stopy procentowej o 0,25 punktu procentowego, do 5%.

28 czerwca – zmiany w Debt Relief Orders

Od końca czerwca zmienią się zasady dotyczące Debt Relief Orders. Od 28 czerwca zmienia się również całkowita kwota długu, którą może pokryć DRO, a maksymalny próg wartości wzrasta z 30 000 GBP do 50 000 GBP. Jednocześnie maksymalna wartość pojazdu, który dana osoba może zatrzymać na podstawie DRO, wzrasta z 2000 GBP do 4000 GBP.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Dzieci ofiarami przestępstw z użyciem noża. Matki rozpoczęły patrole

Przestępczość uliczna w Wielkiej Brytanii odbija się na poczuciu bezpieczeństwa mieszkańców. Napaści z nożem to nie tylko wojny gangów. To codzienność uczniów wracających ze szkół

Inflacja w Wielkiej Brytanii – najnowsze dane

Inflacja w Wielkiej Brytanii niepokojąco przyspiesza. W grudniu wyniosła 2.5%, w styczniu już 3%. Co bardziej niepokojące, wskaźnik przekroczył prognozy. Kogo najbardziej dotyka wzrost cen?

Kuba Rozpruwacz był imigrantem z Polski – zagadka rozwiązana?

Kim był domniemany seryjny morderca działający w okolicach londyńskiego Whitechapel w Londynie w 1888 roku? Czy teza, że był imigratnem z Polski jest do obrony?

Rząd Labour chce „naprawić system świadczeń, aby ludzie mogli wrócić do pracy”

Laburzystowski rząd zapowiada „naprawę systemu świadczeń socjalnych” w Wielkiej...

Pracownicy migrujący wykorzystywani jak niewolnicy w Wielkiej Brytanii

Praca w brytyjskich firmach czy na farmach dla wielu ludzi jest nadzieją na lepsze życie. Jednak pracownicy migrujący bywają wykorzystywani w Wielkiej Brytanii jak niewolnicy. Dotyka to również Polaków.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie