piątek, 20 września, 2024

Najważniejsze zmiany finansowe w UK w czerwcu 2024

Przedstawiamy najważniejsze zmiany finansowe, które w czerwcu 2024 roku wejdą w życie w Wielkiej Brytanii. Jaki wpływ będą miały na nasze portfele? Co konkretnie się zmienia, na czym będzie można zyskać, a na czym stracimy?

Jakie zmiany finansowe czekają nas miesiącu, który właśnie się rozpoczął, czyli w czerwcu 2024 roku? Co istotnego pod względem finansowym wydarzy się w tym miesiącu? O jakich zmianach, zdarzeniach czy terminach warto pamiętać? Czego nie można przegapić? Co wziąć pod uwagę planując swoje wydatki i budżet w najbliższym czasie?

1 czerwca – zniesienie ulgi podatkowej Multiple Dwellings Relief (MDR)

Ulga podatkowa Multiple Dwellings Relief (MDR) obowiązywała od 2011 r. i pozwalała osobom, które kupowały wiele nieruchomości w ramach tej samej lub powiązanej transakcji, zapłacić mniejszy podatek od czynności cywilnoprawnych od nieruchomości (SDLT). W przypadku zastosowania ulgi podatek od czynności cywilnoprawnych jest naliczany od średniej wartości nieruchomości, a nie od łącznej wartości nieruchomości.

Ulga podatkowa została zniesiona przez kanclerza Jeremy’ego Hunta, a dzięki temu skarba państwa zaoszczędzi 700 mln funtów rocznie.

5 czerwca – nowe banknoty w obiegu

Banknoty z podobizną króla Karola III wejdą do obiegu od 5 czerwca. Ogólny projekt banknotów pozostanie taki sam, ale będą zawierały portret króla, w miejscu portretu zmarłej Jej Wysokości, królowej Elżbiety II. Zmiany w tym zakresie dotkną wszystkie cztery banknoty – o nominałach 5, 10, 20 i 50 funtów.

Rzecz jasna pieniądze przedstawiające zmarłą królową pozostaną jak najbardziej legalnym środkiem płatniczym w UK. Nowe banknoty są drukowane wyłącznie w celu zastąpienia tych, które są zużyte, i w celu zaspokojenia ogólnego wzrostu popytu na banknoty.

10 czerwca – termin czipowania kotów

Wszystkie koty domowe w Anglii muszą zostać zaczipowane do 10 czerwca 2024. Nowe przepisy oznaczają, że koty muszą zostać poddane takiej operacji przed ukończeniem 20 tygodnia życia. Dotyczy to również kotów przebywających wyłącznie w domu.

Jeśli nie dotrzymasz czerwcowego terminu, nowe prawo stanowi, że będziesz mieć 21 dni na zaczipowanie kota, w przeciwnym razie możesz zostać ukarany grzywną w wysokości do 500 funtów. Nowe prawo dotyczące mikroczipów zostanie wprowadzone tylko w Anglii.

20 czerwca – decyzja Banku Anglii w sprawie stóp procentowych

Komitet Polityki Pieniężnej Banku Anglii (MPC) spotka się, aby podjąć decyzje w sprawie wysokości stóp procentowych. Obecnie stopa ta wynosi 5,25% i utrzymuje się na tym poziomie od sierpnia ubiegłego roku.

Na ostatnim posiedzeniu, które miało miejsce 8 maja 2024 roku, zagłosowano większością 7–2 za utrzymaniem stóp na tym samym poziomie. Dwóch członków zagłosowało za obniżeniem stopy procentowej o 0,25 punktu procentowego, do 5%.

28 czerwca – zmiany w Debt Relief Orders

Od końca czerwca zmienią się zasady dotyczące Debt Relief Orders. Od 28 czerwca zmienia się również całkowita kwota długu, którą może pokryć DRO, a maksymalny próg wartości wzrasta z 30 000 GBP do 50 000 GBP. Jednocześnie maksymalna wartość pojazdu, który dana osoba może zatrzymać na podstawie DRO, wzrasta z 2000 GBP do 4000 GBP.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Ryanair ostrzega przed korzystaniem z walizek w tych kolorach

Ryanair wydał ostrzeżenie dla pasażerów, którzy zazwyczaj podróżują z czarnymi, granatowymi lub szarymi walizkami.

Ogłoszono alarm przeciwpowodziowy w Opolu i Wrocławiu – czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

W obliczu kryzysu wywołanego trwającą powodzią, Polacy mieszkający w UK wspierają swoich rodaków w ramach zbiórki pieniędzy. Jak wygląda obecnie sytuacja w kraju? Czy zostanie wprowadzony stan wyjątkowy?

Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii

Dowiedz się, jakie warunki należy spełniać, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych (WW-uitkering) w Holandii, jaka jest wysokość świadczenia i jak długo można je pobierać.

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?