piątek, 20 września, 2024

Nie będzie tak drastycznej podwyżki progu zarobków wymaganego dla wizy rodzinnej

Brytyjski rząd wycofuje się z podniesienia progu zarobków umożliwiającego uzyskanie wizy rodzinnej z 18 600 do 38 700 funtów. Podwyżka wprawdzie będzie, ale łagodniejsza…

Na początku tego miesiąca minister spraw wewnętrznych, James Cleverly powiedział Izbie Gmin, że zamierza podnieść próg zarobków umożliwiający uzyskanie wizy rodzinnej z 18 600 do 38 700 funtów. Ministrowie stwierdzili jednak, że podwyżka ta jest za duża i zmniejszono ją do 29 000 funtów. Później ma być stopniowo zwiększana.

Próg zarobków dla wizy rodzinnej

Zmiany dotyczące progu zarobków dla uzyskania wizy rodzinnej mają wejść w życie wiosną przyszłego roku i nie być tak gwałtowne, jak wcześniej zapowiadano. Z czasem próg ten ma być podnoszony. Ale nie podano jeszcze, o ile i w jakich okresach.

Ruch ten odbywa się w ramach planu ograniczenia imigracji, nad którą – jak się okazało – obecny rząd nie panuje. Z okazji skorzystała Partia Pracy, która wytknęła torysom chaos. Minister spraw wewnętrznych w Gabinecie Cieni, Yvette Cooper stwierdziła, że ministrowie nie przeprowadzili nawet odpowiednich konsultacji w sprawie ustalenia nowego progu zarobków.

Pomysł podwyższenia progu spotkał się z ostrą krytyką. Pojawiły się też ostrzeżenia, że nowe przepisy wizowe doprowadzą do izolacji rodzin.

Ograniczenie imigracji

Na początku tego miesiąca rząd przedstawił swój plan dotyczący ograniczenia imigracji. Nastąpiło to po publikacji danych pokazujących, że imigracja do UK osiągnęła w ubiegłym roku rekordowy poziom. Oficjalne dane pokazują, że migracja netto wzrosła do 745 000 w 2022 roku.

W związku z tym minister spraw wewnętrznych, James Cleverly zapowiedział, że od wiosny 2024 roku większość zagranicznych pracowników, którzy chcą przyjechać do UK, będzie musiała zarabiać co najmniej 38 700 funtów rocznie. Tylko wtedy będą mogli kwalifikować się do wizy dla wykwalifikowanych pracowników. Wtedy też minister dodał, że ten sam próg będzie miał zastosowanie także w przypadku kwalifikowania się do otrzymania wiz rodzinnych. I tyle samo będą musieli zarabiać obywatele Wielkiej Brytanii, Irlandii lub osoby osiedlone, aby mogły sprowadzić członków swoich rodzin do UK.

Teraz jednak Lord Sharpe z Home Office potwierdził wycofanie się z tego planu. Powiedział, że próg wzrośnie do 29 000 funtów na wiosnę, a następnie będzie wzrastał „stopniowo”, aby zapewnić „przewidywalność”. Powiedział, że plan zakłada, iż ​​ostatecznie próg tej wzrośnie do 34 500 funtów, a następnie do 38 700 funtów. Nie podano jednak w związku z tym żadnych dat.

Co z tymi, którzy posiadają już wizę rodzinną?

Home Office potwierdziło również, że osoby, którym będzie zależało na przedłużeniu wiz rodzinnych, nie będą będą musiały spełnić podwyższonego kryterium progu zarobków. W rządowym arkuszu informacyjnym wskazano, że w przypadku osób, które posiadają już wizę rodzinną, ich wnioski będą nadal oceniane pod kątem obowiązującego jeszcze (starego) poziomu dochodów.

Oficjalne statystyki pokazują, że w roku poprzedzającym wrzesień wydano 82 395 wiz rodzinnych – 79 proc. dla partnerów/partnerek, 13 proc. dla dzieci i 8 proc. dla pozostałych członków rodziny.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Twoje prawa jako pasażera. Co zrobić, gdy lot samolotem jest odwołany lub opóźniony?

Podróżowanie samolotem jest wygodne i szybkie. Latamy na urlop, w celach biznesowych oraz rodzinnych. Jednak zdarzają się sytuacje, które mogą zakłócić lot.

Inflacja w UK w sierpniu 2024 utrzymuje się na stabilnym poziomie 2,2%

Inflacji w Wielkiej Brytanii w skali rocznej do sierpnia 2024 roku wyniosła 2,2%, jak wynika z oficjalnych danych przekazanych przez ONS. Tempo wzrostu cen na Wyspach utrzymuje się nieznacznie powyżej celu inflacyjnego, ustalonego przez Bank Anglii na poziomie 2%.

Minister ds. policji i przestępczości ukradziono torebkę na konferencji dotyczącej… kieszonkowców

Do tych zdarzeń doszło w miniony wtorek, 10 września 2024 roku, podczas konferencji Stowarzyszenia Kuratorów (Police Superintendents' Association) w Kenilworth, w środkowej Anglii.

Problemy na drogach w ten weekend. Oto, gdzie się pojawią

W ten weekend kierowcy mogą spodziewać się problemów na drogach w Wielkiej Brytanii. Niektóre zakłócenia w przejeździe są planowane.

Koszmar 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku

Kobieta mieszkająca w Irlandii opowiedziała o koszmarze 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku w Lanzarote.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?