piątek, 20 września, 2024

Niebezpieczny beton. RAAC w budynkach socjalnych

Obecność RAAC w budynkach socjalnych budzi coraz większy niepokój. Wydano specjalny apel do spółdzielni mieszkaniowych w Wielkiej Brytanii. Mają sprawdzić specyfikacje budowlane pod kątem zbrojonego autoklawizowanego betonu komórkowego (ang. RAAC, pol. ABK). 

W UK wszczęto alarm związany z zagrożeniem bezpieczeństwa budynków wykonanych ze zbrojonego autoklawizowanego betonu komórkowego (ang. RAAC). Po tym, jak rząd wydał decyzję o zamknięciu części szkół w Anglii zrobionych z RAAC, pod lupę wzięto mieszkania socjalne.

RAAC w budynkach socjalnych

Trwałość autoklawizowanego betonu komórkowego oceniono na 30 lat. Tuż przed początkiem roku szkolnego w Wielkiej Brytanii rząd wszczął alarm i zdecydował o zamknięciu części szkół zbudowanych z tego materiału w latach 90. i wcześniej.

Jedna z kancelarii prawnych zajmujących się mieszkalnictwem socjalnym ostrzega, że ​​RAAC stwarza poważne ryzyko również dla najemców mieszkań socjalnych. W związku z tym spółdzielnie mieszkaniowe muszą podjąć odpowiednie działania, aby zapewnić bezpieczeństwo najemcom.

Apel do spółdzielni mieszkaniowych

Niestety niebezpieczny beton (RAAC) był szeroko stosowany w budownictwie socjalnym w latach 50. i 90. ubiegłego wieku. Podobnie jak w budynkach szkolnych i innych obiektach. Spółdzielnie mieszkaniowe mające pod opieką budynki socjalne powinny zatem pilnie sprawdzić rysunki powykonawcze i specyfikacje. Jeśli okaże się, że przy budowie zastosowano RAAC, należy zlecić badania strukturalne w celu sprawdzenia stanu budynków i wszelkich prac naprawczych.

Okazuje się, że do tej pory w sektorze mieszkalnictwa socjalnego nie przeprowadzono żadnego badania sprawdzającego RAAC.

– W przeciwieństwie do szkół, nie przeprowadzono ogólnopolskiego badania budownictwa socjalnego i nie jest znana skala problemu. Tylko dokładne sprawdzenie zasobów mieszkaniowych pozwoli w pełni zrozumieć rozmiar i skalę problemów – powiedział Greg Carter, dyrektor prawny oraz specjalista ds. prawa budowlanego i ubezpieczeniowego w Winckworth Sherwood.

Sfrustrowani najemcy

Carter twierdzi, że w przypadku wykrycia RAAC „dostawcy” mieszkań socjalnych mogą ubiegać się o zwrot kosztów prac naprawczych w budynku.

– W przypadku wykrycia wady RAAC, dostawcy mieszkań socjalnych mogą ubiegać się o zwrot kosztów prac naprawczych w budynku lub innych polis ubezpieczeniowych. Często będzie obowiązywać 30-letni limit takich roszczeń, a skuteczność każdego roszczenia będzie się różnić w zależności od sformułowania tych polis.

Rzecznik Urzędu Regulacji Mieszkalnictwa Socjalnego powiedział z kolei, że właściciele lokali socjalnych mają prawny obowiązek dbania o bezpieczeństwo domów i muszą podjąć odpowiednie działania w przypadku powstania problemów.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Te szkoły w UK zostały zamknięte z powodu betonowej „tykającej bomby zegarowej”. Zobacz pełną listę

Nakazano zamknięcie ponad 100 szkół. Tuż przed początkiem roku szkolnego

Gigantyczne rekompensaty za przerwy w dostawie prądu

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Droższe parkingi dla SUV-ów

Wyższe opłaty za parkowanie dla SUV-ów. Czy to rozwiązanie jest słuszne?

Potrójne morderstwo w Luton. 18-latek zabił członków swojej rodziny

Do potrójnego morderstwa w Luton doszło w wieżowcu mieszkalnym w piątek. Zginęło tam trzech członków tej samej rodziny.

Kierowcy Bolta zawalczą przed sądem o prawa pracownicze

Kierowcy Bolt chcą korzystać z praw pracowniczych na podobnych zasadach co pracownicy w innych sektorach. Poszli z tym do sądu

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?