Niebezpieczny beton. RAAC w budynkach socjalnych

Obecność RAAC w budynkach socjalnych budzi coraz większy niepokój. Wydano specjalny apel do spółdzielni mieszkaniowych w Wielkiej Brytanii. Mają sprawdzić specyfikacje budowlane pod kątem zbrojonego autoklawizowanego betonu komórkowego (ang. RAAC, pol. ABK). 

W UK wszczęto alarm związany z zagrożeniem bezpieczeństwa budynków wykonanych ze zbrojonego autoklawizowanego betonu komórkowego (ang. RAAC). Po tym, jak rząd wydał decyzję o zamknięciu części szkół w Anglii zrobionych z RAAC, pod lupę wzięto mieszkania socjalne.

RAAC w budynkach socjalnych

Trwałość autoklawizowanego betonu komórkowego oceniono na 30 lat. Tuż przed początkiem roku szkolnego w Wielkiej Brytanii rząd wszczął alarm i zdecydował o zamknięciu części szkół zbudowanych z tego materiału w latach 90. i wcześniej.

Jedna z kancelarii prawnych zajmujących się mieszkalnictwem socjalnym ostrzega, że ​​RAAC stwarza poważne ryzyko również dla najemców mieszkań socjalnych. W związku z tym spółdzielnie mieszkaniowe muszą podjąć odpowiednie działania, aby zapewnić bezpieczeństwo najemcom.

Apel do spółdzielni mieszkaniowych

Niestety niebezpieczny beton (RAAC) był szeroko stosowany w budownictwie socjalnym w latach 50. i 90. ubiegłego wieku. Podobnie jak w budynkach szkolnych i innych obiektach. Spółdzielnie mieszkaniowe mające pod opieką budynki socjalne powinny zatem pilnie sprawdzić rysunki powykonawcze i specyfikacje. Jeśli okaże się, że przy budowie zastosowano RAAC, należy zlecić badania strukturalne w celu sprawdzenia stanu budynków i wszelkich prac naprawczych.

Okazuje się, że do tej pory w sektorze mieszkalnictwa socjalnego nie przeprowadzono żadnego badania sprawdzającego RAAC.

– W przeciwieństwie do szkół, nie przeprowadzono ogólnopolskiego badania budownictwa socjalnego i nie jest znana skala problemu. Tylko dokładne sprawdzenie zasobów mieszkaniowych pozwoli w pełni zrozumieć rozmiar i skalę problemów – powiedział Greg Carter, dyrektor prawny oraz specjalista ds. prawa budowlanego i ubezpieczeniowego w Winckworth Sherwood.

Sfrustrowani najemcy

Carter twierdzi, że w przypadku wykrycia RAAC „dostawcy” mieszkań socjalnych mogą ubiegać się o zwrot kosztów prac naprawczych w budynku.

– W przypadku wykrycia wady RAAC, dostawcy mieszkań socjalnych mogą ubiegać się o zwrot kosztów prac naprawczych w budynku lub innych polis ubezpieczeniowych. Często będzie obowiązywać 30-letni limit takich roszczeń, a skuteczność każdego roszczenia będzie się różnić w zależności od sformułowania tych polis.

Rzecznik Urzędu Regulacji Mieszkalnictwa Socjalnego powiedział z kolei, że właściciele lokali socjalnych mają prawny obowiązek dbania o bezpieczeństwo domów i muszą podjąć odpowiednie działania w przypadku powstania problemów.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Te szkoły w UK zostały zamknięte z powodu betonowej „tykającej bomby zegarowej”. Zobacz pełną listę

Nakazano zamknięcie ponad 100 szkół. Tuż przed początkiem roku szkolnego

Gigantyczne rekompensaty za przerwy w dostawie prądu

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Ceny czekoladowych jajek odstraszają

W tym roku Egg Hunt będzie droższe niż kiedykolwiek. Z wielu miejsc płyną informacje od zaniepokojonych konsumentów. Ceny czekoladowych jajek odstraszają. Jak drogie będą Święta Wielkanocne w tym roku?

Wiosenne orędzie kanclerz Rachel Reeves

Co czeka Wielką Brytanię? W którą stronę przesuwa się polityka UK? Choć wiele już było wiadomo, to wiosenne orędzie kanclerz Rachel Reeves jest przełomowym momentem. Co zawiera się w Spring Statement w 2025 roku? 

Jak aplikować o ETA? Coraz więcej Polaków o to pyta

Coraz więcej Polaków pyta, jak aplikować o ETA. Od 2 kwietnia osoby, które będą wybierać się na Wyspy, powinny uzyskać ten dokument.

Naciski na gigantów handlu, aby dali pracownikom podwyżki

Powstają naciski, aby zapewnić podwyżki dla pracowników sieci handlowych. Podwyżki te powinny uwzględnić wysokość Real Living Wage.

W lutym 2025 inflacja w UK spadła

Indeks CPI (czyli wskaźnik cen konsumpcyjnych w UK), który stanowi oficjalną miarę inflacji, w lutym 2025 roku wyniósł 2,8 proc w skali rocznej. W porównaniu ze styczniem 2025 odnotowano spadek o 0,2 proc.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie