Norfolk County Council pokonuje Apple w sądzie

Technologiczny gigant z USA poległ w starciu z radą niewielkiego, niemetropolitalnego hrabstwa w Anglii. Apple wypłaci 385 milionów funtów na rzecz Norfolk County Council.

W pozwie zarzucono, że dyrektor generalny Apple, Tim Cook wprowadził inwestorów w błąd w sprawie sprzedaży iPhone’ów w Chinach. W okresie od listopada 2018 do stycznia następnego roku popyt na te urządzenia miał być w rzeczywistości znacznie niższy, niż wynikałoby to ze słów Cooka. W jaki sposób miało to mieć wpływ na lokalne władze w Norfolk? Zarządzany przez Norfolk County Council fundusz emerytalny w wyniku działań szefa Apple`a miał stracić znaczne środki. Dodajmy, iż to właśnie lokalne władze hrabstwa Norfolk były głównym powodem w sprawie, która ruszyła w czerwcu 2020 roku.

- Advertisement -

Gigantowi z Cupertino zarzucano „złożenie fałszywych i wprowadzające w błąd oświadczeń oraz zaniechania dotyczące popytu na nowo wypuszczone iPhone’y, oraz działalności Apple w Chinach”, jak czytamy. W świetle brytyjskiego prawa takie działania są niezgodne z zapisami obecnymi w Securities Exchange Act 1934

Co było przedmiotem sporu?

Apple`owi zarzucano także „fałszywe i wprowadzające w błąd oświadczenia i pominięcia”, które spowodowały, że akcje firmy były notowane po „sztucznie zawyżonych cenach”, zanim ich ceny spadły po ujawnieniu „prawdziwych faktów”.

„Mamy świadomość, że jesteśmy zarządcami emerytur, na których polegają tysiące rodzin i pojedynczych osób” – jak czytamy w oświadczeniu wydanym przez Fundusz Emerytalny Norfolk (Norfolk Pension Fund). „Gdy uznajemy, iż jest to uzasadnione, podejmiemy zdecydowane działania, gdy inwestycje naszych uczestników ucierpią w wyniku oszustwa” – dodano.

Jak skończyła się tak sprawa?

Sprawa została pierwotnie wniesiona przeciwko Apple i jej szefowi przez amerykańskie miasto Roseville. Rada Norfolk, która zarządza funduszem emerytalnym Norfolk o wartości 4,9 miliarda funtów, przejęła pozew, jako główny powód nieco później.

Można śmiało napisać, że niewielka jednostka administracyjna w UK, broniąc interesów i pieniędzy swoich mieszkańców, wygrała z jedną z najpotężniejszych firm na świecie. Wstępna ugoda złożona w amerykańskim sądzie rejonowym w Oakland w północnej Kalifornii będzie wymagała jeszcze ostatecznej zgody sędziego na kolejnej rozprawie.

Jak „bogate” jest Apple?

Dodajmy, iż w ostatnim roku finansowym Apple odnotowało zysk w wysokości 97 miliardów dolarów (76 miliardów funtów). Kwota 490 milionów dolarów, o której mowa w tej sprawie, to mniej niż 1% tej kwoty.

Teksty tygodnia

Rewolucja w brytyjskiej gospodarce: więcej kredytów, mniej ograniczeń

15 lipca o godzinie 18.00 kanclerz skarbu Rachel Reeves wygłosiła przemówienie dotyczące zmian w brytyjskiej gospodarce. UK będzie bardziej atrakcyjne dla firm i przyciągnie nowe inwestycje!

Wyjazd z dzieckiem do UK. Kiedy wystarczy ETA, a kiedy konieczny jest status?

Kiedy wyrobić status dla dziecka na podstawie programu łączenia rodzin, a kiedy wystarczy ETA? Który dokument wybrać wyjeżdżając z dzieckiem do UK?

Zagraniczni szpiedzy wykorzystują dzieci w UK do przeprowadzania ataków

Funkcjonariusze służb specjalnych ostrzegają, że rosyjski i irański wywiad wykorzystują brytyjskie dzieci do organizowania ataków na terenie Wielkiej Brytanii.

Matka ukryła zwłoki dzieci w workach na śmieci. Uniknie więzienia

31-letnia Egle Zilinskaite z Cardiff otrzymała wyrok w zawieszeniu za ukrycie w domu szczątków dwójki martwych noworodków. Sąd ustalił, że kobieta urodziła dzieci samodzielnie, bez pomocy medycznej, a następnie ukryła ich ciała w swoim mieszkaniu.

Zakażenia salmonellą. Fali infekcji winne pomidory?

Lekarze alarmują - zakażenia salmonellą w Wielkiej Brytanii rosną w zaskakującym tempie. Nieproporcjonalnie do danych o infekcjach z poprzednich lat i do liczby zakażeń w Europie.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie