Nowe mieszkania w Glasgow

Co stanie w miejscu wyburzonych niedawno bloków Wyndford Towers? Kontrolowane eksplozja zmieniła panoramę miasta. Czy nowe mieszkania w Glasgow zmienią coś w życiu mieszkańców? Czy to sposób na kryzys mieszkaniowy w UK?

Wyndford Towers w Glasgow, cztery 26-piętrowe bloki z lat 60., przez dekady dominowały nad panoramą dzielnicy Maryhill. Stanowiły jeden z najbardziej charakterystycznych punktów miasta. Wybudowane na terenie dawnych koszar wojskowych, miały zapewnić nowoczesne mieszkania dla tysięcy rodzin w czasach powojennego boomu budowlanego. Przez lata stały się jednak symbolem problemów mieszkaniowych – starzejąca się infrastruktura, niedostosowane do współczesnych standardów wnętrza i rosnące koszty utrzymania sprawiły, że podjęto decyzję o ich wyburzeniu. Zniknięcie wież radykalnie zmieniło krajobraz północnego Glasgow. Kończy się zatem pewna  epoka w historii szkockiej architektury mieszkaniowej. Czy nowe projekty są sposobem na kryzys mieszkaniowy w UK?

Nowe mieszkania w Glasgow, czyli co powstanie w miejsce Wyndford Towers?

W miejscu wyburzonych wież Wyndford Towers w Glasgow powstanie nowoczesne osiedle mieszkaniowe, które ma pomóc złagodzić problem mieszkaniowy w UK. Plany przewidują budowę 386 nowych mieszkań, w tym lokali socjalnych i przystępnych cenowo domów, a także nowoczesnego centrum społecznościowego z przestrzenią rekreacyjną, kawiarnią i salami spotkań. Projekt jest częścią szerszej strategii walki z kryzysem mieszkaniowym w Wielkiej Brytanii, gdzie rosnące koszty nieruchomości i brak dostępnych mieszkań zmuszają wiele osób do opuszczania miast.

Zburzone Wyndford Towers.  W ich miejsce powstaną nowe mieszkania w Glasgow. Czy to sposób na kryzys mieszkaniowy w UK?
Zburzone Wyndford Towers. W ich miejsce powstaną nowe mieszkania w Glasgow. Czy to sposób na kryzys mieszkaniowy w UK?, fot. gettyimages.com

Nowe mieszkania w Glasgow mają być lepiej dostosowane do współczesnych standardów – energooszczędne, przestronne i bardziej komfortowe. Choć planowana realizacja zakłada oddanie inwestycji w ciągu kilku lat, mieszkańcy obawiają się opóźnień i problemów, które często towarzyszą dużym projektom budowlanym. Jeśli jednak wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowa zabudowa stanie się nowoczesnym i funkcjonalnym miejscem do życia, wpisującym się w rozwój Glasgow jako dynamicznego miasta przyszłości.

Problemy z mieszkaniami w Wielkiej Brytanii – czy są sposoby, by je rozwiązać?

Kryzys mieszkaniowy w Wielkiej Brytanii to problem narastający od lat. Wynika z niedoboru mieszkań, rosnących cen nieruchomości i niewystarczających inwestycji w budownictwo socjalne. Władze próbują sobie z nim radzić poprzez różne strategie. Dlatego powstają programy rządowe wspierające zakup pierwszego mieszkania. Wspierane są również inwestycje w przystępne cenowo osiedla, takie jak nowe mieszkania w Glasgow, które mają zastąpić wyburzone Wyndford Towers.

Czy jednak budowa nowych mieszkań to wystarczające rozwiązanie? Samo zwiększenie podaży lokali nie rozwiązuje problemu, jeśli nie idzie w parze z regulacją rynku wynajmu, kontrolą cen oraz poprawą warunków dla najemców. Rząd Wielkiej Brytanii rozważa także reformy podatkowe. Rozważane są zachęty dla deweloperów do budowy tańszych mieszkań. Ważna jest większa rola lokalnych samorządów w planowaniu urbanistycznym. Czy jednak te działania wystarczą, by zatrzymać rosnące ceny? Czy to sposób, by zapewnić mieszkania osobom o niższych dochodach? To wciąż otwarte pytanie, na które kolejne lata mogą przynieść odpowiedź.

 

Teksty tygodnia

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Polskie miasta w UK. Jak wygląda codzienność w Bostonie czy Slough?

Niedawno w sieci ukazała się ciekawa mapa, pokazująca w jakich miastach Wielkiej Brytanii częsty jest język polski. W efekcie łatwo prześledzić, gdzie skoncentrowała się mniejszość niemiecka, gdzie rumuńska, litewska czy polska.

Masz te monety w portfelu? Mogą być warte fortunę!

Monety z błędami produkcyjnymi są warte nawet tysiące funtów. Być może i Ty masz w portfelu taki unikat! Podpowiadamy, jak je rozpoznać.

Lekarze rodzinni nagradzani za brak skierowania pacjenta do szpitala

Lekarze rodzinni w Anglii będą mogli ubiegać się o 20 funtów za każdym razem, gdy nie skierują pacjenta do szpitala. Strategia ta ma skrócić listy oczekujących.

Dostęp do kont i podatek od emerytury. Brytyjski urząd skarbowy “w akcji”.

HMRC zaczyna niezwykle aktywnie działać. Dla rządu UK załatanie dziury budżetowej to priorytet, nawet kosztem najbiedniejszych. Po zapowiedziach zmian w świadczeniach socjalnych czas na brytyjski urząd skarbowy. A ten sięga do kieszeni najstarszych.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie