czwartek, 19 września, 2024

Nowy irlandzki premier obiecuje budowę 250 tys. mieszkań do 2030

Nowy szef irlandzkiego rządu zapowiada skupienie się na walce z kryzysem mieszkaniowym i budową ćwierć miliona nowych domów w ciągu pięciu lat. Simon Harris wierzy, że uda się zrealizować tak ambitny cel, choć jego poprzednik, Leo Varadkar, kompletnie nie podziela jego pewności.

W jakim stopniu takie obietnice są możliwe do spełnienia? Irlandia jest na dobrej drodze do wybudowania w tym roku około 35 000 nowych domów, a ustępujący premier Leo Varadkar przyznał, że do 2025 r. nie będzie możliwe osiągnięcie tempa budowy na poziomie 50 000 mieszkań rocznie. Polityk, który przejmie obowiązki irlandzkiego taoiseacha, nie zgadza się z oceną poprzednika. Simon Harris jest przekonany, że uda się zbudować 250 000 w tym okresie mieszkań, jeśli tylko Fine Gale wygra wybory w przyszłym roku. Dodajmy, iż większa liczba domów ma zostać oddana w drugiej połowie tego pięcioletniego okresu.

Najmłodszy premier w historii Irlandii podczas sobotniego przemówienia w Galway określił rozwiązanie kryzysu na rynku mieszkaniowym, jako kluczowy priorytet swojego rządu. Harris zapowiedział już kontynuację takich polityk, jak program wsparcia Help to Buy oraz znoszenie opłat inwestycyjnych.

Czy obietnice nowego premiera są możliwe do realizacji?

– Nie obiecałem budowy 50 000 domów rocznie, obiecałem, że w latach 2025–2030 oddamy do użytku 250 000 domów – jak wyjaśnia Simon Harris w programie „The Week in Politics” na antenie RTÉ. – To jednak nie oznacza, że będziemy oddawać 50 tysięcy rocznie. Nie chodzi nie tylko o wyznaczenie celu, ale o zwiększenie skali ambicji. Chodzi o to, aby powiedzieć obywatelom Irlandii, a zwłaszcza młodym ludziom i rodzicom, że musimy zrobić więcej – dodawał.

Przypomnijmy, Irlandia, a szczególnie Dublin, zmaga się z kryzysem mieszkaniowym. Ceny nieruchomości ciągle rosną, a nakłady inwestycyjne są wciąż zbyt małe. Na irlandzkim rynku brakuje ok. 250 tys. mieszkań. Popyt pozostaje bardzo duży, co przekłada się na wysokie ceny wynajmu. Niestety, kolejne inicjatywy ze strony rządu nie poprawiły dostatecznie sytuacji. Jest ona tak zła, że w mediach nie brakowało informacji o „miasteczkach namiotowych”.

Polacy wśród ofiar kryzysu na rynku mieszkaniowym

W irlandzkiej stolicy osoby, którym drastycznie podniesiono czynsze, opuszczali wynajmowane mieszkania i po prostu żyli w namiotach. Jedno z takich miasteczek zostało rozbite nad Wielkim Kanałem w Dublinie, w okolicy więzienia Mountjoy. Mieszkali tam również nasi rodacy, polscy imigranci, którym w wyniku życiowych perypetii „powinęła się noga”.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Nowe zasady wjazdu do UK dla Polaków — czym jest system ETA?

Brytyjskie władze zaostrzą restrykcje dla przyjezdnych na Wyspy. Przybywający do UK będą musieli aplikować o wizę w systemie ETA.

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Większość Brytyjczyków popiera samobójstwo wspomagane

Citizens’ Jury, będące reprezentatywną próbą społeczeństwa w Anglii, poparło zalegalizowanie samobójstwa wspomaganego

Ryanair ostrzega przed korzystaniem z walizek w tych kolorach

Ryanair wydał ostrzeżenie dla pasażerów, którzy zazwyczaj podróżują z czarnymi, granatowymi lub szarymi walizkami.

Laburzyści planują zakaz reklamowania śmieciowej żywności. Ale to nie wszystko

Partia Pracy jest zdeterminowana i chce zakazać reklamowania żywności śmieciowej. Aby zawalczyć z otyłością i zmniejszyć presję na NHS

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?