Nowy kodeks drogowy w UK poróżnił kierowców i rowerzystów. Kto ma rację w tym sporze?

Fot. Getty

W sobotę 29 stycznia w UK zaczął obowiązywać nowy kodeks drogowy, który niejako dał pierwszeństwo użytkownikom drogi bardziej narażonym na ulęgnięcie wypadkowi w razie kolizji. Jednak nowe przepisy już zdążyły poróżnić kierowców samochodów i rowerzystów, których „interesy” na drodze przedstawiają się zgoła odmiennie. 

O co zatem chodzi w najnowszym sporze kierowców z rowerzystami? Cóż, przepisy zmienionego kodeksu drogowego (ang. Highway Code) dały wyraźne pierwszeństwo tym uczestnikom ruchu drogowego, którzy są bardziej narażeni na uszkodzenie ciała w razie kolizji. Chodzi tu o rowerzystów i pieszych, którzy w razie zderzenia się z samochodem mają marne szanse na to, by wyjść z niego bez szwanku. W sobotę sobotę 29 stycznia została zatem wprowadzona tzw. hierarchia oparta na ryzyku, której celem jest zmuszenie kierowców samochodów osobowych czy ciężarowych do większej ostrożności, gdy na rodzie znajdują się także piesi, rowerzyści lub pojazdy konne. Nowe przepisy, jak czytamy w stanowisku ministerstwa ds. transportu, mają zachęcać do „wzajemnego szacunku i troski o kulturę bezpiecznego i efektywnego korzystania z dróg, z korzyścią dla wszystkich użytkowników”. 

 

 

Rowerzysta na środku drogi – czy to dobre rozwiązanie?

Zgodnie z nowymi przepisami Highway Code rowerzyści otrzymali możliwość jazdy środkiem pasa na drogach o ograniczonym ruchu i ograniczonej dozwolonej prędkości. Ale kierowcy samochodów mówią wprost, że taki przepis prowadzi jedynie do powstawania niepotrzebnych zatorów na drogach. „Problem polega na tym, że kierowcy mają już wystarczająco dużo zmartwień bez tego dodatkowego stresu, by martwić się rowerzystami jadącymi pośrodku jezdni i pieszymi próbującymi przejść w sąsiedztwie skrzyżowania. Te zmiany są z gruntu błędne, a każda ze stron powinna być odpowiedzialna za własne bezpieczeństwo” – napisał na Twitterze jeden z oburzonych kierowców. 

 

 

Jednak rowerzyści inaczej widzą ten problem, twierdząc, że jazda środkiem drogi jest z ich punktu widzenia znacznie bezpieczniejsza. „Dla rowerzystów znacznie bezpieczniej jest jeździć środkiem swojego pasa. Twoja jedyna skarga polega na tym, że nie jesteś dobry w wyprzedzaniu i chcesz przecisnąć się niebezpiecznie blisko [obok rowerzysty] na tym samym pasie. To nie do przyjęcia” – odpowiedział internaucie jeden z aktywnych rowerzystów.

 

 

 

Teksty tygodnia

Płaca minimalna w UK – stawki National Living Wage i National Minimum Wage w 2025

Na jaki wzrost wynagrodzenia mogą liczyć pracownicy, którzy zarabiają „najniższą krajową” na Wyspach?

Naciski na gigantów handlu, aby dali pracownikom podwyżki

Powstają naciski, aby zapewnić podwyżki dla pracowników sieci handlowych. Podwyżki te powinny uwzględnić wysokość Real Living Wage.

Samotni rodzice ucierpią najbardziej na podwyżkach rachunków

Podwyżki rachunków w kwietniu najbardziej dotkną samotnych rodziców. Organizacje charytatywne mówią, że grozi to poważnym kryzysem.

Kryzys mieszkaniowy w UK. Migranci wynajmują przybudówki jako mieszkania

Patologia na rynku wynajmu mieszkań w Wielkiej Brytanii jest bardzo widoczna. Migranci szukający taniego lokum zapłacą za każdy dach nad głową

Deportacja przestępców zagranicznych jest teraz szybsza

Deportacja przestępców z Wielkiej Brytanii przeprowadzana jest coraz szybciej. A laburzyści chcą jeszcze usprawnić ten proces.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie