Nowy kodeks drogowy w UK poróżnił kierowców i rowerzystów. Kto ma rację w tym sporze?

Fot. Getty

W sobotę 29 stycznia w UK zaczął obowiązywać nowy kodeks drogowy, który niejako dał pierwszeństwo użytkownikom drogi bardziej narażonym na ulęgnięcie wypadkowi w razie kolizji. Jednak nowe przepisy już zdążyły poróżnić kierowców samochodów i rowerzystów, których „interesy” na drodze przedstawiają się zgoła odmiennie. 

O co zatem chodzi w najnowszym sporze kierowców z rowerzystami? Cóż, przepisy zmienionego kodeksu drogowego (ang. Highway Code) dały wyraźne pierwszeństwo tym uczestnikom ruchu drogowego, którzy są bardziej narażeni na uszkodzenie ciała w razie kolizji. Chodzi tu o rowerzystów i pieszych, którzy w razie zderzenia się z samochodem mają marne szanse na to, by wyjść z niego bez szwanku. W sobotę sobotę 29 stycznia została zatem wprowadzona tzw. hierarchia oparta na ryzyku, której celem jest zmuszenie kierowców samochodów osobowych czy ciężarowych do większej ostrożności, gdy na rodzie znajdują się także piesi, rowerzyści lub pojazdy konne. Nowe przepisy, jak czytamy w stanowisku ministerstwa ds. transportu, mają zachęcać do „wzajemnego szacunku i troski o kulturę bezpiecznego i efektywnego korzystania z dróg, z korzyścią dla wszystkich użytkowników”. 

 

 

Rowerzysta na środku drogi – czy to dobre rozwiązanie?

Zgodnie z nowymi przepisami Highway Code rowerzyści otrzymali możliwość jazdy środkiem pasa na drogach o ograniczonym ruchu i ograniczonej dozwolonej prędkości. Ale kierowcy samochodów mówią wprost, że taki przepis prowadzi jedynie do powstawania niepotrzebnych zatorów na drogach. „Problem polega na tym, że kierowcy mają już wystarczająco dużo zmartwień bez tego dodatkowego stresu, by martwić się rowerzystami jadącymi pośrodku jezdni i pieszymi próbującymi przejść w sąsiedztwie skrzyżowania. Te zmiany są z gruntu błędne, a każda ze stron powinna być odpowiedzialna za własne bezpieczeństwo” – napisał na Twitterze jeden z oburzonych kierowców. 

 

 

Jednak rowerzyści inaczej widzą ten problem, twierdząc, że jazda środkiem drogi jest z ich punktu widzenia znacznie bezpieczniejsza. „Dla rowerzystów znacznie bezpieczniej jest jeździć środkiem swojego pasa. Twoja jedyna skarga polega na tym, że nie jesteś dobry w wyprzedzaniu i chcesz przecisnąć się niebezpiecznie blisko [obok rowerzysty] na tym samym pasie. To nie do przyjęcia” – odpowiedział internaucie jeden z aktywnych rowerzystów.

 

 

 

Teksty tygodnia

Kontrowersyjna parada w Derry. Koktajle Mołotowa i aresztowania

W Poniedziałek Wielkanocny w Derry odbyła się kontrowersyjna parada zorganizowana przez ugrupowanie Saoradh. Jest ono politycznie powiązane z Nową IRA

Stworzył farbę w nowym kolorze i sprzedaje ją za 10 000 funtów

Brytyjski artysta, Stuart Semple twierdzi, że stworzył farbę w nowym kolorze. Naukowcy twierdzą, że nowy kolor jest nie do odtworzenia.

Egg Hunt wśród śmieci? W Birmingham góry odpadów nadal rosną

Czy w Birmingham coroczne Egg Hunt odbędzie się między workami ze śmieciami? Czy świąteczny spacer będzie podróżą w labiryncie worków z resztkami i ucieczką przed szczurami wielkimi jak koty?

Zakaz przywożenia tych produktów do UK. Uważnie pakujcie walizki

Wielka Brytania wprowadza zakaz przywożenia produktów mięsnych i serów z Unii Europejskiej. Za jego złamanie grożą kary do 5 tys. funtów.

Dostęp do kont i podatek od emerytury. Brytyjski urząd skarbowy “w akcji”.

HMRC zaczyna niezwykle aktywnie działać. Dla rządu UK załatanie dziury budżetowej to priorytet, nawet kosztem najbiedniejszych. Po zapowiedziach zmian w świadczeniach socjalnych czas na brytyjski urząd skarbowy. A ten sięga do kieszeni najstarszych.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie