piątek, 20 września, 2024

Obniżka stóp procentowych. Pierwsza od marca 2020

Bank Anglii po raz pierwszy obniżył stopy procentowe od marca 2020 roku. Z decyzji tej cieszą się kredytobiorcy spłacający kredyty hipoteczne.

Po raz pierwszy od marca 2020 roku Bank Anglii obniżył stopy procentowe do 5 proc., co spowoduje zmniejszenie kosztów kredytów hipotecznych.

Obniżka stóp procentowych

W odpowiedzi na rosnące ceny w Wielkiej Brytanii, Bank Anglii utrzymywał do tej pory stopy procentowe na najwyższym poziomie (5,25 proc.) od 16 lat. Ostatni raz stopy obniżono na początku pandemii. W celu pobudzenia gospodarki obniżono je do rekordowo niskiego poziomu 0,1 proc.

W piątek, 1 sierpnia, trzech członków komisji pod przewodnictwem gubernatora Banku Anglii, Andrew Bailey’a zmieniło swoje dotychczasowe zdanie z wstrzymania na cięcie stóp. Dzięki temu większością głosów udało się podjąć decyzję o obniżce stóp procentowych.

Historyczna decyzja

Decyzja o obniżce stóp procentowych postrzegana jest jako niezwykle ważna. Nie jest to zwykła obniżka podstawowej stopy procentowej po raz pierwszy od czterech lat.

Cięcie to jest postrzegane jako ważny etap przejściowy. I sygnał, że gospodarka powoli zacznie odrabiać straty po ciężkich latach. Prognozy dotyczące zadłużenia rządu także powinny zacząć się poprawiać.

Ponadto wielu kredytobiorców odczuje ulgę. Chociaż i tak większość „utknęła” obecnie na kredytach hipotecznych o stałym oprocentowaniu.

Eksperci finansowi twierdzą, że obecna decyzja Banku Anglii daje wprawdzie nadzieję na dalszą obniżkę poniżej 5 proc. w listopadzie. Jednak bardzo możliwe, że Bank nie będzie chciał działać zbyt pochopnie.

Z prognoz wynika, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy inflacja ponownie może wzrosnąć. Bank Anglii stawia sobie jednak za cel utrzymanie inflacji na poziomie 2 proc. Będzie to trudne w przypadku dalszego obniżania stóp procentowych.

Na wysokość inflacji mają wpływ: siła wzrostu płac, wzrost cen w sektorze usług (jak hotele i restauracje), a także wzrost gospodarczy. Z drugiej strony inflacja towarów pozostaje bardzo słaba, a bezrobocie rośnie, co może osłabić dynamikę płac.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Councile wciąż mają do rozdania 57 mln funtów w ramach Household Support Fund

Do końca września można wnioskować o pomoc w ramach programu Household Support Fund. Councile mają jeszcze na ten cel 57 mln funtów

Potrójne morderstwo w Luton. 18-latek zabił członków swojej rodziny

Do potrójnego morderstwa w Luton doszło w wieżowcu mieszkalnym w piątek. Zginęło tam trzech członków tej samej rodziny.

Szabrownicy wykorzystują tragedię powodzian

Podano niepokojące informacje z Kłodzka i Lewina Brzeskiego, gdzie pojawili się szabrownicy, którzy wykorzystują tragedię powodzian.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?