Obniżka stóp procentowych. Pierwsza od marca 2020

Bank Anglii po raz pierwszy obniżył stopy procentowe od marca 2020 roku. Z decyzji tej cieszą się kredytobiorcy spłacający kredyty hipoteczne.

Po raz pierwszy od marca 2020 roku Bank Anglii obniżył stopy procentowe do 5 proc., co spowoduje zmniejszenie kosztów kredytów hipotecznych.

- Advertisement -

Obniżka stóp procentowych

W odpowiedzi na rosnące ceny w Wielkiej Brytanii, Bank Anglii utrzymywał do tej pory stopy procentowe na najwyższym poziomie (5,25 proc.) od 16 lat. Ostatni raz stopy obniżono na początku pandemii. W celu pobudzenia gospodarki obniżono je do rekordowo niskiego poziomu 0,1 proc.

W piątek, 1 sierpnia, trzech członków komisji pod przewodnictwem gubernatora Banku Anglii, Andrew Bailey’a zmieniło swoje dotychczasowe zdanie z wstrzymania na cięcie stóp. Dzięki temu większością głosów udało się podjąć decyzję o obniżce stóp procentowych.

Historyczna decyzja

Decyzja o obniżce stóp procentowych postrzegana jest jako niezwykle ważna. Nie jest to zwykła obniżka podstawowej stopy procentowej po raz pierwszy od czterech lat.

Cięcie to jest postrzegane jako ważny etap przejściowy. I sygnał, że gospodarka powoli zacznie odrabiać straty po ciężkich latach. Prognozy dotyczące zadłużenia rządu także powinny zacząć się poprawiać.

Ponadto wielu kredytobiorców odczuje ulgę. Chociaż i tak większość „utknęła” obecnie na kredytach hipotecznych o stałym oprocentowaniu.

Eksperci finansowi twierdzą, że obecna decyzja Banku Anglii daje wprawdzie nadzieję na dalszą obniżkę poniżej 5 proc. w listopadzie. Jednak bardzo możliwe, że Bank nie będzie chciał działać zbyt pochopnie.

Z prognoz wynika, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy inflacja ponownie może wzrosnąć. Bank Anglii stawia sobie jednak za cel utrzymanie inflacji na poziomie 2 proc. Będzie to trudne w przypadku dalszego obniżania stóp procentowych.

Na wysokość inflacji mają wpływ: siła wzrostu płac, wzrost cen w sektorze usług (jak hotele i restauracje), a także wzrost gospodarczy. Z drugiej strony inflacja towarów pozostaje bardzo słaba, a bezrobocie rośnie, co może osłabić dynamikę płac.

Teksty tygodnia

Zamieszki w Epping po tym, jak imigrant został oskarżony o molestowanie dziecka

W niedzielę wieczorem w Epping wybuchły zamieszki. Lewicowi demonstranci starli się z grupą mieszkańców oburzonych tym, żę imigrant ubiegający się o azyl molestował seksualnie dziecko. Na nagraniach, które trafiły do sieci, widać tłum rozwścieczonych protestujących przed hotelem Bell. Kolejne filmy pokazują, jak między ludźmi dochodzi do bójek.

Apteki internetowe nie mogą już obiecywać „cudownych” zastrzyków odchudzających

Wielka Brytania zmienia zakres dozwolonej reklamy leków na receptę, zwłaszcza tych mających wpływ na kontrolę apetytu. Apteki internetowe nie mogą już promować zastrzyków regulujących łaknienie jako kuracji odchudzających.

Eksperci ostrzegają: popularny lek zwiększa ryzyko demencji nawet o 40%

Niepokojące wyniki badań wskazują, że popularny lek stosowany na ból dolnej części pleców może zwiększać ryzyko problemów z pamięcią nawet o 40 procent. Chodzi o Neurontin – preparat zawierający gabapentynę, którą NHS zatwierdziła na początku lat 90. do leczenia bólu neuropatycznego i padaczki.

500 milionów funtów na walkę z ubóstwem dzieci

Najmłodsi z problemami psychicznymi, adaptacyjnymi, trudnościami w szkole, zagrożeni przestępczością dostaną pomoc. Rząd UK i Rachel Reeves reagują na dane dotyczące ubóstwa dzieci w Wielkiej Brytanii.

Kto naprawdę korzysta z zasiłków w UK? Dane obalają mity

Universal Credit (UC) to zasiłek mający na celu pomoc w pokryciu kosztów życia. Trafia zarówno do osób pracujących, jak i bezrobotnych. Od momentu wprowadzenia go w 2013 roku liczba beneficjentów znacząco wzrosła.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie