Oszustwa przy aplikowaniu o ETA. Jest coraz więcej zgłoszeń

Gwałtownie rośnie liczba zgłaszanych oszustw przy aplikowaniu o ETA. Okazuje się, że przestępcy wykorzystują brytyjskie przepisy dotyczące nowej polityki imigracyjnej.

Wydano specjalne ostrzeżenia dla wczasowiczów wybierających się do Wielkiej Brytanii. Dotyczą one korzystania z nieoficjalnych stron internetowych przy aplikowaniu o ETA.

- Advertisement -

Aplikowanie o ETA może być pułapką

Konieczność wyrobienia Elektronicznej Autoryzacji Podróży, gdy wybieramy się do Wielkiej Brytanii, weszła w życie w kwietniu. Oszuści postanowili jednak wykorzystać brytyjskie przepisy dotyczące ETA.

Okazało się, że w samej Holandii w tym roku przestępcy ukradli osobom aplikującym o ETA ponad 32 000 euro. Nowe przepisy doprowadziły do wzrostu liczby fałszywych stron internetowych z zawyżonymi cenowo ofertami.

Centrum Pomocy Technicznej ds. Oszustw w Holandii, które monitoruje oszustwa, poinformowało, że w tym roku otrzymało 189 zgłoszeń.

W niektórych przypadkach oszuści w ogóle nie oferują usług. Ale obserwujemy również firmy zewnętrzne pobierające wygórowane opłaty. Inni z kolei stosują taktykę phishingu, aby uzyskać dane kart kredytowych. Ludzie myślą, że ubiegają się o ETA, a potem widzą jedną lub więcej nieautoryzowanych płatności – podał rzecznik Centrum.

Oszuści wykorzystują brytyjskie przepisy dotyczące ETA
Oszuści wykorzystują brytyjskie przepisy dotyczące ETA / fot. Getty Images

Niebezpieczeństwa czyhające na wnioskodawców

Okazuje się, że wiele osób daje się nabrać na oszustwa, gdy – chcąc aplikować o ETA – wpisuje w wyszukiwarkę Google np. hasło „wiza do Anglii”. Po wybraniu przypadkowej strony internetowej, padają ofiarami oszustwa. Często niebezpieczne strony znajdują się też w sponsorowanych wynikach. Wyniki te prowadzą do fałszywych stron lub takich, które mają zawyżone ceny.

Przypominamy, że ETA powinna kosztować 16 funtów. Niestety na niektórych z tych stron możemy znaleźć nawet oferty za 178 euro.

Dlatego też podróżni powinni korzystać wyłącznie ze stron rządowych, gdy aplikują o ETA. Wniosek o Elektroniczną Autoryzację Podróży składa się tylko w formie elektronicznej za pośrednictwem strony rządowej lub UK ETA App.

Ponadto eksperci ostrzegają przed korzystaniem z przypadkowych stron internetowych, gdyż mogą one wykorzystywać dane użytkowników. A to z kolei może nas w efekcie dużo kosztować.

Teksty tygodnia

Kryzys dentystyczny w NHS. Coraz więcej pacjentów szuka pomocy poza systemem

Usługi dentystyczne NHS w najgorszym stanie od dekad. Polacy szukają pomocy poza systemem. Sprawdź, jak odpowiada na to klinika Smile4Life z Nottingham.

Niemieccy politycy chcą dłuższej drogi do uzyskania obywatelstwa

Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna oraz Unia Chrześcijańsko-Społeczna zapowiadają radykalne zmiany w polityce migracyjnej Niemiec. Kwestia zasadniczo koncentruje się na zaostrzeniu przepisów dotyczących naturalizacji.

Masz samochód elektryczny? Uważaj, abyś nie złamał tego mało znanego przepisu

Wielu mieszkańców Wielkiej Brytanii ignoruje jedno z surowych przepisów Kodeksu Drogowego – a to może skończyć się poważnymi problemami, zwłaszcza dla właścicieli aut elektrycznych.

Zbadaj swój wzrok, a dowiesz się, czy będziesz miał zawał

Naukowcy z Uniwersytetu w Dundee dokonali zaskakującego odkrycia. Okazuje się, że rutynowe komputerowe badanie oczu może pomóc przewidzieć ryzyko zawału lub udaru w najbliższej dekadzie.

Frustracja polskich kierowców na polsko-niemieckiej granicy

Polscy kierowcy skarżą się na korki i opóźnienia wynikające z przywrócenia kontroli na polsko-niemieckiej granicy. Zmiany wpływają negatywnie na branżę transportową.

Przeczytaj także