Oszustwa stanowią blisko połowę przestępstw. Jak się przed nimi uchronić?

Najnowsze statystyki nie napawają optymizmem – okazuje się, że przestępcy coraz chętniej przenoszą się do sieci, by tam okradać nas z ciężko zarobionych pieniędzy. W Wielkiej Brytanii oszustwa stanowią już 40 proc. wszystkich zgłaszanych przestępstw.

Oszustwa są już prawdziwą plagą w Wielkiej Brytanii

Z danych opublikowanych właśnie przez Narodową Agencję ds. Przestępczości (ang. the National Crime Agency), w zeszłym roku (dane za 12 miesięcy do marca 2023 r.), oszuści zdołali ukraść Wyspiarzom 1,2 miliarda funtów. W tym czasie popełniono 3,5 mln takich przestępstw. Co więcej, z danych wynika, że w analizowanym okresie ofiarą oszustów padło ponad 6 proc. mieszkańców Anglii i Walii. Ludzi, którzy padli w ciągu 12 miesięcy do marca 2023 r. ofiarą oszustw było dwukrotnie więcej niż tych, którym w tym czasie skradziono samochód i aż trzykrotnie więcej niż tych, którym skradziono rower lub którzy doznali innych szkód o charakterze kryminalnym.

- Advertisement -

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii przestają już być obojętni na ten problem i są jego występowania coraz bardziej świadomi. Z badań firmy Featurespace wynika, że aż 55 proc. ankietowanych odnotowało wzrost liczby prób oszustwa w ciągu ostatniego roku. A 46 proc. respondentów przyznało, że dostrzega wzmożoną aktywność oszustów w okresie świątecznym, zwłaszcza przed Bożym Narodzeniem.

Oszustwa są już codziennością. Trzeba zachować wyjątkową czujność

Eksperci alarmują, że oszustwa w Wielkiej Brytanii to już przykra codzienność, w związku z czym każdy z nas musi zachować szczególną czujność. – Wielka Brytania jest już ogarnięta epidemią oszustw. Miliony ludzi w całym kraju muszą dwa razy się zastanowić i zachować większą ostrożność w codziennym życiu, aby uniknąć oszustwa – mówi Martina King, CEO Featurespace.

Najwięcej oszustw w UK stanowią obecnie te związane z autoryzowanymi płatnościami typu push. W badanym okresie złodzieje ukradli w ten sposób blisko 460 mln funtów, a liczba przestępstw APP (ang. authorised push payments) wzrosła o 12 proc.

Teksty tygodnia

Wizy pracownicze dla blogerów. Ograniczenia dla pracowników opieki

Home Office daje wizy pracownicze blogerom, a wprowadza ograniczenia dla pracowników opieki. Budzi to coraz większe kontrowersje.

Ile teraz zapłacimy za prąd i gaz? Nowy limit cenowy od lipca

Od 1 lipca w Wielkiej Brytanii obowiązuje nowy limit cenowy na energię, ustalony przez regulatora rynku – Ofgem. Przeciętne gospodarstwo domowe korzystające z prądu i gazu zapłaci rocznie około 1 568 funtów, o mniej więcej 7 proc. mniej względem poprzedniego kwartału.

Nowe przepisy już od jutra. Dowiedz się co się zmieni w świadczeniach od 22 lipca!

Już 22 lipca 2025 roku wchodzą w życie nowe przepisy, które wpłyną na sposób obliczania i przyznawania niektórych świadczeń DWP. Zmiany te są szczególnie istotne dla osób, które otrzymały odszkodowanie w ramach rekompensaty.

Ważne zmiany w statusie zasiedlenia dla imigrantów z UE

16 lipca Wielka Brytania wprowadza ważne zmiany w statusie zasiedlenia, które dotyczą imigrantów z UE, w tym Polaków. Związane są one z ciągłością pobytu na Wyspach i kwalifikowania się do otrzymania Settled Status.

Urząd Skarbowy poluje na “Łowców Pokemonów”…

… a dokładniej na kolekcjonerów kart z Pokemonami. HMRC grozi osobom zbierającym karty grzywną i przypominają, że ich również dotyczą przepisy podatkowe. “Łowcy Pokemonów” wpadli w oko Urzędowi Skarbowemu w UK

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie