piątek, 20 września, 2024

Otyłość to cichy zabójca: czy Ozempic i CagriSema są rozwiązaniem problemu?

Otyłość to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim poważne zagrożenie dla zdrowia. Nadmiar kilogramów zwiększa ryzyko wielu schorzeń, takich jak cukrzyca typu 2, choroby serca, udar mózgu, nadciśnienie tętnicze i niektóre rodzaje nowotworów. Przez epidemię otyłości, coraz wcześniej chorujemy na choroby kiedyś występujące na starość i zgodnie z przewidywaniami będziemy żyć coraz krócej. Czy nowe leki takie jak Ozempic i CagriSema mogą być przełomem w leczeniu otyłości?

Skala problemu otyłości

Otyłość jest już problemem globalnym. Osoby otyłe są klasyfikowane na podstawie wskaźnika BMI:

  • Nadwaga: BMI 25,0 – 29,9
  • Otyłość: BMI ≥ 30,0

Otyłość dotyczy osób z BMI powyżej 30 jednak, nawet nadwaga ma negatywne konsekwencje dla zdrowia.

Jak podaje NFZ w Polsce wśród osób w wieku 20 lat i więcej 53% kobiet i 68% mężczyzn miało nadwagę, a 23% kobiet i 25% mężczyzn było otyłych. W przypadku osób poniżej 20 roku życia, nadwagę miało 20% dziewcząt i 31% chłopców, a 5% dziewcząt i 13% chłopców było otyłych. Oznacza to, że większość populacji ma zbyt dużą wagę. W Wielkiej Brytanii jest jeszcze gorzej. Z otyłością boryka się ponad połowa społeczeństwa. Co więcej znaczna część otyłych Brytyjczyków  nie zadaje sobie sprawy ze swojej nadwagi lub nie uważa swojej wagi za problem.

  • W Polsce otyłość dotyka około 25% dorosłych i 10% dzieci.
  • W Wielkiej Brytanii problem jest jeszcze większy – otyłych jest tam około 30% dorosłych i 20% dzieci.

Przyczyny otyłości

Każdy z nas jest w stanie wskazać przyczyny otyłości oraz sposoby radzenia sobie z nią. Wydaje się to niezmiernie łatwe i logiczne – wystarczy więcej się ruszać i jeść mniej i zdrowiej, aby schudnąć. Jednak w praktyce jest to trudne, wręcz dla wielu niemożliwe. Wielu otyłych katuje się dietami i ćwiczeniami, aby następnie szybko nadrobić stracone w pocie czoła kilogramy.  Główne przyczyny otyłości to niezdrowa dieta i brak aktywności fizycznej, ale także predyspozycje genetyczne, niektóre choroby i leki. Wielu osobom nie udaje się utrzymać smukłej sylwetki, bez względu na dietę i ruch.

Ozempic jako wybawienie

Ozempiс to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2, a jego składnik aktywny to semaglutyd.  Działa on poprzez zwiększenie wydzielania insuliny przez trzustkę i zmniejszenie apetytu.  Jednak zaczął być popularny wśród osób usiłujących stracić wagę, gdyż zmniejsza on apetyt i zwiększa uczucie sytości. W zeszłym roku stał się prawdziwym hitem na odchudzanie wśród internautów. W USA został również zatwierdzony do stosowania w leczeniu otyłości u osób dorosłych. W badaniach klinicznych Ozempiс wykazał się dużą skutecznością w redukcji masy ciała. W jednym z badań osoby, które przyjmowały Ozempiс przez 68 tygodni, straciły średnio 12,4% masy ciała, w porównaniu z 2,4% u osób przyjmujących placebo. Badania opublikowane przez Nature.com potwierdzają skuteczność leku.

CagriSema ma być lepsza niż Ozempic

Ozempic jest lekiem, który niejako przy okazji, stał się popularny wśród osób chcących zrzucić zbędne kilogramy, a następnie zatwierdzony do leczenia otyłości. Jednak Novo Nordisk producent specyfiku, w 2024 roku zapowiedział nowy lek specjalne na potrzeby leczenia otyłości. Lek o nazwie CagriSema ma łączyć w sobie semaglutyd (składnik Ozempicu) i kagrilintyd. Obecność drugiego składnika w CagriSema ma sprawić, że lek będzie jeszcze lepiej działać i zapewnić większą skuteczność w utracie masy ciała niż Ozempic.  Lek jest w końcowej fazie badań. Wyniki są obiecujące (15,6% utrata masy w ciagu 32 tygodni). Producent oczekuje, że produkt końcowy uzyska 25% efektywności.

Czy Ozempic (semaglutyd) jest dostępny w Polsce?

Ozempic jest dostępny w Polsce na receptę jako lek stosowany przy cukrzycy. Ma postać zastrzyków. Z powody ogromnego zainteresowania lekiem pośród osób usiłujących schudnąć, lek stał się mało dostępny. Semaglutyd jest obecny także w leku Wegovy, który jest przeznaczony dla osób chorujących na otyłość i teoretycznie sprzedawany w Polsce. Jest jednak dostępny w nikłych ilościach i trudny do zdobycia.

Skutki otyłości

Otyłość może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, takich jak:

    • Cukrzyca typu 2
    • Choroby serca
    • Udar mózgu
    • Nadciśnienie tętnicze
    • Niektóre rodzaje nowotworów
    • Problemy ze stawami
    • Depresja i lęk

Jeśli nie Ozempic i CagriSema to co?

Póki co aplikowanie Ozempicu jest problematyczne, ponieważ jest on w formie zastrzyków. Dodatkowo, osoby chcące schudnąć „wyłudzają” recepty od lekarza, gdyż w Polsce lek ten jest stosowany wyłącznie w leczeniu cukrzycy. Dla osób, które nie chcą stosować farmakologii, pozostają tradycyjne zasady, które prezentujemy poniżej.

Jak walczyć z otyłością:

  • Najlepszym sposobem na walkę z otyłością jest zmiana nawyków żywieniowych i zwiększenie aktywności fizycznej.
  • Pomocna może być również konsultacja z dietetykiem lub lekarzem.

Zmiana nawyków żywieniowych:

  • Należy jeść więcej warzyw, owoców i chudego białka.
  • Ograniczyć spożycie cukru, tłuszczów nasyconych i tłuszczów trans.
  • Pić dużo wody.

Zwiększenie aktywności fizycznej:

  • Zaleca się co najmniej 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej tygodniowo.
  • Można to podzielić na krótsze sesje, np. 30 minut dziennie.
  • Ważne jest, aby wybrać aktywność, która sprawia nam przyjemność i będziemy w stanie regularnie ją wykonywać.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Sąd Najwyższy blokuje utworzenie pierwszej od 30 lat, nowej kopalni węgla w UK

Sąd Najwyższy nie zgodził się na budowę kopalni węgla w Kumbrii, która byłaby pierwszym nowym obiektem tego typu w UK od 30 lat.

Lato 2024 r. było najcieplejsze w historii pomiarów

Lato 2024 r. jest rekordowe pod względem ciepła. Tak wysokich temperatur w okresie wakacji jeszcze nie było

Nowe zasady wjazdu do UK dla Polaków — czym jest system ETA?

Brytyjskie władze zaostrzą restrykcje dla przyjezdnych na Wyspy. Przybywający do UK będą musieli aplikować o wizę w systemie ETA.

Powodzie i podtopienia w Polsce. Nadchodzi koszmarny weekend w wielu województwach

Polska obecnie zmaga się z trudną sytuacją pogodową, a...

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?