piątek, 20 września, 2024

Partia Pracy wyklucza ponowne przyłączenie się UK do UE. Ale chce czegoś innego

Polityk Partii Konserwatywnej i była Minister ds. równouprawnienia Kemi Badenoch ostrzegła, że dla laburzystów Brexit to „projekt na 10, może 20 lat”. Ale lider laburzystów Sir Keir Starmer mówi jasno – pod rządami Partii Pracy nie dojdzie do ponownego zjednoczenia Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Choć to nie znaczy, że nowy rząd nie będzie chciał zacieśniać współpracy ze Wspólnotą.

Partia Konserwatywna straszy, Partia Pracy uspokaja

Była Minister ds. równouprawnienia Kemi Badenoch przypuściła atak na laburzystów, twierdząc, że nie tylko będą oni chcieli szybko uwolnić się od Brexitu i ponownie zjednoczyć z Unią Europejską, ale też zabiorą oni ludziom potrzebującym wszystkie zasiłki. I choć z miejsca można powiedzieć, że w wywiadzie dla „The Telegraph” Kemi Badenoch nieco popłynęła w sianiu paniki i straszeniu wyborców chcących zagłosować na Partię Pracy, to Sir Keir Starmer natychmiast sprostował te domniemane zarzuty względem laburzystów.

Na spotkaniu wyborczym w południowym Londynie, Keir Starmer zdecydowanie wykluczył ponowne zjednoczenie się UK z UE pod rządami laburzystów. – Nie przyłączamy się ponownie do UE. Nie przyłączamy się ponownie do jednolitego rynku ani do unii celnej – powiedział polityk. A zapytany, czy kiedykolwiek rozważy taki scenariusz, Sir Keir dodał: – Nie. To nie jest nasz plan. Nigdy nim nie był. A ja nigdy tego nie mówiłem jako lider Partii Pracy. I nie ma tego w naszym manifeście.

Czego od Unii Europejskiej chce Partia Pracy?

To, że Partia Pracy na razie wyklucza jakiekolwiek ponowne przyłączenie się do Unii Europejskiej nie oznacza jednak, że po dojściu do władzy Partia Pracy nie będzie próbowała zacieśnić więzi ze Wspólnotą. To jest już w oficjalnym programie politycznym laburzystów, a Keir Starmer mówi o tym otwarcie. W południowym Londynie lider laburzystów zaznaczył, że chce wynegocjować ze Wspólnotą lepsze stosunki handlowe i chce nawiązać z UE „znacznie ściślejszą współpracę”, przede wszystkim w zakresie badań i rozwoju, edukacji i bezpieczeństwa. – Myślę, że możemy osiągnąć lepszą umowę z UE i jeśli zostaniemy wybrani, by rządzić, będziemy się o to starać – obiecał.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji

Strajk Polaków w fabryce we Wrexham. Napisał do nas jeden z pracowników

Przez strajk w fabryce we Wrexham, w której pracuje około 600 Polaków, mogą wystąpić problemy z dostawą gotowych posiłków do supermarketów.

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Rośnie bezrobocie wśród osób młodych. Tak źle nie było od czasów pandemii

Od czasu pandemii bezrobocie wśród młodych nie było tak wysokie. Pracodawcy znów coraz chętniej zatrudniają starszych pracowników

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?