Pasażerowie wychodzący z samolotu będą poddawani badaniu alkomatem

Lotnisko w Aberdeen, we współpracy ze szkocką policją i strażą graniczną, rozpoczęło pilotażową operację Bezpieczne Lądowanie. Jej głównym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Niestety ciągle zdarzają się kierowcy, którzy tuż po przylocie wsiadają za kierownicę, będąc pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Pasażerowie muszą więc przygotować się na test alkomatem.

Jak informuje administracja lotniska, inicjatywa ma zapobiec sytuacjom, w których osoby wracające z wakacji – często spożywające alkohol na pokładzie – podejmują ryzykowną decyzję o prowadzeniu auta zaraz po wyjściu z terminala.

- Advertisement -

Lot zakończony… testem trzeźwości. Zamiast taksówki, podstawią alkomat

W ramach akcji wybrani pasażerowie lądujący w Aberdeen zostaną poproszeni o wykonanie testu alkomatem. Gdy wynik badania wskaże na obecność alkoholu, podróżni są instruowani, aby zorganizowali sobie bezpieczny transport do domu. Mogą wykorzystać w tym celu taksówki lub transport publiczny albo skorzystać z pomocy rodziny.

Dodatkowo kontrole są prowadzone również na drogach wyjazdowych z terenu lotniska. Policjanci zatrzymują kierowców do rutynowych kontroli trzeźwości w celu odstraszenia osób planujących prowadzenie pojazdu mimo alkoholu wypitego chwilę wcześniej na pokładzie samolotu.

test alkomatem
Pasażerowie pod wpływem alkoholu są zagrożeniem na drogach po opuszczeniu lotniska / fot. Getty Images

Czas, jaki organizm potrzebuje na rozłożenie alkoholu, zależy od wielu czynników. Między innymi od tego, czy piliśmy na pusty żołądek, czy po jedzeniu. Różnice indywidualne wynikają także z wieku, płci, masy ciała oraz rodzaju i ilości wypitego alkoholu. Dodatkowo, stosowane leki mogą wpływać na tempo metabolizmu alkoholu. Przyjmuje się, że spalenie 20 gramów czystego alkoholu zajmuje 2–3 godziny.

Zmęczenie i alkohol to niebezpieczne połączenie

Jak podaje szkocka policja, od początku 2024 roku odnotowano aż 8,5 tys. wykroczeń drogowych związanych z alkoholem i narkotykami. Wypicie drinka na pokładzie samolotu może nieść poważne konsekwencje, zwłaszcza w połączeniu z ogólnym zmęczeniem po podróży. To właśnie obniżona koncentracja i ograniczona zdolność oceny sytuacji często powodują tragiczne wypadki.

Chociaż dla wielu podróżnych alkohol w samolocie to część wakacyjnego rytuału, to jednak świadomość zagrożeń powinna zdecydowanie przeważać nad chwilową przyjemnością. Obecnie prowadzona na lotnisku akcja ma charakter pilotażowy. Jeśli zostanie oceniona pozytywnie, może zostanie rozszerzona na inne szkockie lotniska lub węzły komunikacyjne. Cel jest jasny: ograniczenie liczby tragicznych wypadków i zwiększenie świadomości odpowiedzialnego zachowania tuż po wylądowaniu.

Teksty tygodnia

Sama myśl o powrocie do biura na stałe denerwuje pracowników

Z najnowszego badania przeprowadzonego przez firmę rekrutacyjną Hays wynika, że blisko 40 proc. pracownikom pogorszyło się samopoczucie po doniesieniach o firmach zaostrzających zasady obecności w biurze.

Czy rząd zmieni znienawidzony podatek spadkowy?

Podatek spadkowy nazywany jest najbardziej znienawidzonym podatkiem w Wielkiej Brytanii. Dlatego propozycja rządu, by objąć nim również środki z funduszy emerytalnych po śmierci świadczeniobiorcy wywołała sprzeciw.

Aby było taniej, pacjenci muszą zacząć jeść w szpitalach posiłki roślinne

Wprowadzenie roślinnych posiłków do szpitalnych stołówek to nie tylko chwilowy trend, ale przede wszystkim przemyślana strategia zdrowotna i ekonomiczna. Przykłady z Portugalii i Nowego Jorku inspirujące Wielką Brytanię pokazują, że dieta oparta na roślinach może pozytywnie wpłynąć na kondycję pacjentów oraz finanse systemów opieki zdrowotnej.

Kurs funta spadł do najniższego poziomu od trzech tygodni

Kurs funta spadł do najniższego poziomu od trzech tygodni. Nastąpił po tym, jak szef Banku Anglii zasugerował obniżkę stóp procentowych.

Zamieszki w Epping po tym, jak imigrant został oskarżony o molestowanie dziecka

W niedzielę wieczorem w Epping wybuchły zamieszki. Lewicowi demonstranci starli się z grupą mieszkańców oburzonych tym, żę imigrant ubiegający się o azyl molestował seksualnie dziecko. Na nagraniach, które trafiły do sieci, widać tłum rozwścieczonych protestujących przed hotelem Bell. Kolejne filmy pokazują, jak między ludźmi dochodzi do bójek.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie