piątek, 20 września, 2024

Polak ma dość bylejakości w brytyjskich mieszkaniach

Jakie są standardy mieszkalnictwa w Wielkiej Brytanii? Wiemy, że często w lokalach mieszkalnych, z uwagi na specyficzny klimat, zalega się trudny do zwalczenia grzyb. Ale Polacy zwracają też uwagę na inne mankamenty brytyjskich nieruchomości, w tym przede wszystkim na fakt, że właściciele generalnie bardzo słabo o nie dbają.

W Polsce jest schludnie i czysto. A w Wielkiej Brytanii?

Na problem standardu w lokalach mieszkalnych zwrócił uwagę pewien Polak w mediach społecznościowych, żaląc się, że ma już dość brytyjskiej w tym względzie bylejakości. „Gdy przeglądam oferty mieszkań i pokoi na wynajem, znacznie częściej widzę mieszkania i domy, które od kilkunastu albo i od kilkudziesięciu już lat nadają się do remontu. Coś, co jest standardem w Polsce – schludnie, czysto i minimum estetyki, jakieś panele, nietrzeszcząca podłoga, wygłuszające okna czy w miarę chociaż dźwiękoszczelne pokoje – w UK jest chyba jedynie opcją premium. Albo wręcz luksusem. Nie wspomnę już o ciasnocie takiej, że czasem mebla nie idzie wnieść do chaty. Szerokość drzwi to czasem połowa tego, co w polskich domach, krótko mówiąc – klaustrofobicznie” – czytamy we wpisie mężczyzny.

A dalej także: „Czytam i słucham ludzi zmagających się z grzybem, ślimakami i tragicznymi współlokatorami. I zastanawiam się, czy naprawdę te kilka funtów jest warte takiego życia? Sam osobiście mam te dylematy. Nie minął jeszcze rok od [początku] mojego pobytu tutaj (to nie pierwszy raz), a już czuję się tym zmęczony (…) Coraz częściej mam poczucie, że to jakiś chów klatkowy. Ulice pełne szeregówek, asfaltu i aut. Nierzadko także śmieci, a jakakolwiek zieleń to w nielicznych parkach albo poza miastem”.

Mieszkania w UK nie nadają się do życia?

Czy zatem biorąc pod uwagę zastrzeżenia Polaka do lokali mieszkalnych w Wielkiej Brytanii można powiedzieć, że często nie nadają się one do normalnego funkcjonowania? Cóż, jak w każdym tego typu przypadku, to zależy… Wielu Polaków zgodziłoby się ze stwierdzeniem, że brytyjskie szeregówki przypominają „chów klatkowy”, ale nie wszyscy są też tacy krytyczni. W końcu wiele zależy od tego, gdzie mieszkamy i na jaki standard nas stać. Poniżej przytaczamy kilka ciekawych argumentów w dyskusji:

    • „Jest Anglia i Anglia. Wszędzie są osiedla robotnicze z szeregówkami właśnie i duże komfortowe domy z wielkimi ogrodami. W Polsce mamy analogiczne porównanie blokowisk z wielkiej płyty z luksusowymi willami. To, że większość z nas jest po tej gorszej stronie barykady i nie ma wstępu do tego lepszego światka nie znaczy, że wszędzie w Anglii jest ciasno i jest grzyb”;

  • „Co do grzyba to wypadkowa klimatu i blokowania wentylacji budynku. Co do polskich blokowisk, w których mieszkałem ponad połowę swojego życia, to też nie jest wcale tak różowo. Jak choćby to, że słyszysz doskonale chodzenie sąsiadów nad sobą, czy to jak ktoś kichnie w mieszkaniu obok. Nie ma problemów z grzybem, ale są inne. W Anglii przynajmniej masz kawałek trawnika i podjazd na auto w większości szeregówek”;
  • „W Polsce ludzie bardziej dbają o swoje/wynajęte mieszkania. Remontują/ulepszają. Zgadzam się z tym, że w Anglii dzielnica dzielnicy nierówna. Mieszkamy w fajnym miejscu i nie wyobrażam sobie przeprowadzić się na zagrzybiałą szeregówkę. Szkoda zdrowia!”;
  • „Ludzie oburzeni, ale taka prawda, że poziomom budownictwa i jakość mieszkań to niebo a ziemia, jeśli chodzi o Polskę i Anglię. Wiadomo, że to Twój wybór jak mieszkasz, ale generalnie domy angielskie są mniejsze i ciaśniejsze. O jakości nie wspomnę…”.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Strajk Polaków w fabryce we Wrexham. Napisał do nas jeden z pracowników

Przez strajk w fabryce we Wrexham, w której pracuje około 600 Polaków, mogą wystąpić problemy z dostawą gotowych posiłków do supermarketów.

Sąd Najwyższy blokuje utworzenie pierwszej od 30 lat, nowej kopalni węgla w UK

Sąd Najwyższy nie zgodził się na budowę kopalni węgla w Kumbrii, która byłaby pierwszym nowym obiektem tego typu w UK od 30 lat.

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Nowe zasady wjazdu do UK dla Polaków — czym jest system ETA?

Brytyjskie władze zaostrzą restrykcje dla przyjezdnych na Wyspy. Przybywający do UK będą musieli aplikować o wizę w systemie ETA.

Bezrobocie w Irlandii spadło – na „Zielonej Wyspie” ciągle trzeba rąk do pracy

Odsetek osób pozostających bez zatrudnienia na "Zielonej Wyspie" wyniósł 4,3%, jak podaje CSO. Miesiąc wcześniej, w lipcu, stopa bezrobocia wynosiła nieco więcej, bo 4,7%.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?