Pomimo kryzysu, w 2024 roku ludzie nie będą oszczędzać na podróżach

Wydaje się, że po pandemii Covid-19, która wstrzymała w ogromnej mierze ruch turystyczny i zwyczajnie ludzi uziemiła, wielu Wyspiarzy przyjęło nowe podejście do okresu wakacji. A mianowicie, że nie zamierzają oszczędzać na podróżach. I to pomimo poważnego w UK kryzysu kosztów życia. Eksperci prognozują, że 2024 rok może się okazać rekordowy, jeśli chodzi o wyjazdy zagraniczne Brytyjczyków.

Lato 2024 r. – jakie będzie?

Z badania przeprowadzonego przez ekspertów Abta wynika, że 64 proc. Wyspiarzy zamierza w ciągu najbliższych 12 miesięcy wyjechać za granicę. W 2023 roku, czyli pierwszym pełnym roku bez żadnych ograniczeń związanych z pandemią Covid-19, wskaźnik ten wyniósł 52 proc. I był najwyższy od 2019 roku, czyli ostatniego roku przed szaleństwem światowej epidemii.

Obecnie, jak pokazują odpowiedzi, respondentom w UK nie straszne są ani relatywnie wysokie ceny wyjazdów, ani fale upałów, z którymi w 2023 roku zmagały się kraje południa Europy. Ani wreszcie powtarzające się strajki załóg samolotów lub pracowników lotnisk. Badanie Abta pokazało natomiast, że Wyspiarze będą chcieli planować swoje urlopy poza szczytem sezonu. A zatem w miesiącach, w których fale upałów nie są już tak oczywiste, a stosunek jakości do ceny jest znacznie korzystniejszy.

Kryzys kosztów życia jest poważny. Ale nie zepsuje Wyspiarzom wakacji

W ciągu ostatnich 12 miesięcy budżety gospodarstw domowych pozostawały cały czas mocno nadwyrężone z powodu rosnących kosztów utrzymania. Z kolei podróżowanie napotykało na wyzwania, takie jak pożary czy bezprecedensowa awaria kontroli ruchu lotniczego. Mimo to ludzie wciąż żyją perspektywą swoich wakacji. Są naprawdę pewni, że gdzieś wyjadą – tłumaczy Mark Tanzer, dyrektor naczelny Abta.
W związku z podróżami, respondentów martwią jednak nie tylko ich koszty. Ale także, na przykład, ślad klimatyczny. Coraz więcej ludzi bierze pod uwagę tzw. zrównoważone wakacje. Ale też istnieje znaczna rozbieżność między tym, co deklarują, a tym, co ostatecznie rezerwują. Dwie trzecie badanych stwierdziło, że niepokoi się w związku z podróżami m.in. dobrostanem zwierząt. 47 proc. respondentów jest świadoma skutków podróży lotniczych dla klimatu. Natomiast tylko 12 proc. wybiera transport alternatywny do lotniczego.

Teksty tygodnia

WAŻNE! Dyżur paszportowy w Norwich i Peterborough

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie podanym przez serwis RP,...

Przez cięcia zasiłków mieszkańcy UK stracą średnio 1720 funtów

Ponad 3 miliony gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii straci na zmianach w systemie świadczeń socjalnych. I nie będą to małe straty...

Polska apteka w Wielkiej Brytanii – czym jest i jak działa

Chorowanie za granicą to wyzwanie. Procedury i schemat postępowania w przypadku wielu chorób jest zupełnie inny niż w Polsce. Inna jest też dostępność leków bez recepty. Pomocą są polskie apteki w Wielkiej Brytanii.

Deportacja przestępców zagranicznych jest teraz szybsza

Deportacja przestępców z Wielkiej Brytanii przeprowadzana jest coraz szybciej. A laburzyści chcą jeszcze usprawnić ten proces.

Kryzys mieszkaniowy w UK. Migranci wynajmują przybudówki jako mieszkania

Patologia na rynku wynajmu mieszkań w Wielkiej Brytanii jest bardzo widoczna. Migranci szukający taniego lokum zapłacą za każdy dach nad głową

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie