Ponad 6 mln domów w Anglii jest zagrożonych powodzią

Ponad sześć milionów domów położonych w Anglii jest zagrożonych powodzią zgodnie z najnowszymi prognozami klimatycznymi, jak wynika z badania przeprowadzonego przez Environment Agency. Zagrożonych nieruchomości może być jednak jeszcze więcej…

Na początku grudnia na Wyspach mocno dało się odczuć skutki sztormu Darragh. Okazały się one tragiczne. W ulewnych deszczach zginęły dwie osoby, a kolejnych ćwierć miliona zostało odciętych od prądu, z czego dziesiątki tysięcy przez wiele dni nie miały dostępu do sieci energetycznej.

- Advertisement -

Zagrożenie powodziowe w UK

Gwałtowne opady i silne wiatry stanowią poważne zagrożenie powodziowe w UK. Na terenie Anglii 6,3 mln nieruchomości znajduje się na obszarach zagrożonych powodzią z różnych powodów, jak czytamy na łamach „Guardiana”.

Spośród nich 4,6 mln nieruchomości znajduje się na obszarach zagrożonych powodzią z powodu obecności wód powierzchniowych. W takim przypadku do zalania danej nieruchomości dochodzi w przypadku gwałtownych opadów deszczu. Przeciążenie systemów odwadniających, może powodować niebezpieczne powodzie błyskawiczne. W stosunku do poprzedniej prognozy Environment Agency ilość zagrożonych w ten sposób domostw wzrosła o 43%.

Z kolei na obszarach zagrożonych powodzią z powodu bliskiej obecności rzek i morza znajduje się 2,4 miliona nieruchomości. Modelowanie wykazało 88-procentowy wzrost liczby nieruchomości o najwyższym poziomie ryzyka, gdzie dany obszar ma większe niż jedno na 30 prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi w danym roku. Badanie wykazało, że liczba ta może wzrosnąć do 8 mln – czyli jednej na cztery nieruchomości – do 2050 roku. Nowe modelowanie pokazuje, że liczba domów, które mogą zostać zniszczone przez żywioł, wzrosła znacznie bardziej niż wcześniej przewidywano.

Starania rządu są niewystarczające

W jaki sposób brytyjski rząd reaguje na to zagrożenie? Plany ochrony przed powodziami zostały w ostatnich latach ograniczone o 40% z powodu braku inwestycji, a jedna czwarta dużych projektów została porzucona.

– Ryzyko powodzi i erozji wybrzeża rośnie, ale plany rządu dotyczący radzenia sobie z coraz ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi są całkowicie niewystarczające – komentuje Alison Dilworth, działaczka Friends of the Earth, jak cytujemy za „Guardianem”.

Co musi się zmienić?

– Partia Pracy zgadza się, że polityka poprzedniego rządu „pozostawiła Wielką Brytanię w poważnym niebezpieczeństwie”. Teraz trzeba to naprawić, wzmacniając krajowy program adaptacyjny, we współpracy ze społecznościami najbardziej dotkniętymi kryzysem klimatycznym – podsumowuje Dilworth.

Teksty tygodnia

Elektroniczne bramki na lotniskach wracają dla posiadaczy brytyjskich paszportów

Elektroniczne bramki na lotniskach w krajach należących do UE będą znowu dostępne dla posiadaczy brytyjskich paszportów.

Herbata – napój codzienny i rytuał. Dlaczego warto pić herbatę i jak zaparzyć idealną „cuppę”?

21 maja wypada międzynarodowy dzień herbaty. Jednak herbata to coś więcej niż tylko gorący napój. Dlaczego warto pić herbatę? Jaki ma wpływ na nasze zdrowie?

Słabe standardy budowlane zwiększają rachunki za energię o 1000 funtów

Jak wynika z najnowszej analizy, przez słabe standardy budowlane właściciele nowych domów płacą wyższe rachunki za energię.

Nowa brytyjska umowa z UE ma zmniejszyć kolejki na lotniskach

Wielka Brytania uzgodniła nową umowę z UE, która ma usprawnić podróże, handel żywnością i zwiększyć obronę.

Zmiany, które musisz zgłosić brytyjskiemu ministerstwu, aby uniknąć kary

Ministerstwo Pracy i Emerytur (DWP) przypomina: nawet pozornie drobne zmiany w życiu mogą skutkować koniecznością zgłoszenia. W przeciwnym razie grozi nie tylko kara finansowa, ale także oskarżenie o nadużycie świadczeń.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie