Ponad 6 mln domów w Anglii jest zagrożonych powodzią

Ponad sześć milionów domów położonych w Anglii jest zagrożonych powodzią zgodnie z najnowszymi prognozami klimatycznymi, jak wynika z badania przeprowadzonego przez Environment Agency. Zagrożonych nieruchomości może być jednak jeszcze więcej…

Na początku grudnia na Wyspach mocno dało się odczuć skutki sztormu Darragh. Okazały się one tragiczne. W ulewnych deszczach zginęły dwie osoby, a kolejnych ćwierć miliona zostało odciętych od prądu, z czego dziesiątki tysięcy przez wiele dni nie miały dostępu do sieci energetycznej.

Zagrożenie powodziowe w UK

Gwałtowne opady i silne wiatry stanowią poważne zagrożenie powodziowe w UK. Na terenie Anglii 6,3 mln nieruchomości znajduje się na obszarach zagrożonych powodzią z różnych powodów, jak czytamy na łamach „Guardiana”.

Spośród nich 4,6 mln nieruchomości znajduje się na obszarach zagrożonych powodzią z powodu obecności wód powierzchniowych. W takim przypadku do zalania danej nieruchomości dochodzi w przypadku gwałtownych opadów deszczu. Przeciążenie systemów odwadniających, może powodować niebezpieczne powodzie błyskawiczne. W stosunku do poprzedniej prognozy Environment Agency ilość zagrożonych w ten sposób domostw wzrosła o 43%.

Z kolei na obszarach zagrożonych powodzią z powodu bliskiej obecności rzek i morza znajduje się 2,4 miliona nieruchomości. Modelowanie wykazało 88-procentowy wzrost liczby nieruchomości o najwyższym poziomie ryzyka, gdzie dany obszar ma większe niż jedno na 30 prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi w danym roku. Badanie wykazało, że liczba ta może wzrosnąć do 8 mln – czyli jednej na cztery nieruchomości – do 2050 roku. Nowe modelowanie pokazuje, że liczba domów, które mogą zostać zniszczone przez żywioł, wzrosła znacznie bardziej niż wcześniej przewidywano.

Starania rządu są niewystarczające

W jaki sposób brytyjski rząd reaguje na to zagrożenie? Plany ochrony przed powodziami zostały w ostatnich latach ograniczone o 40% z powodu braku inwestycji, a jedna czwarta dużych projektów została porzucona.

– Ryzyko powodzi i erozji wybrzeża rośnie, ale plany rządu dotyczący radzenia sobie z coraz ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi są całkowicie niewystarczające – komentuje Alison Dilworth, działaczka Friends of the Earth, jak cytujemy za „Guardianem”.

Co musi się zmienić?

– Partia Pracy zgadza się, że polityka poprzedniego rządu „pozostawiła Wielką Brytanię w poważnym niebezpieczeństwie”. Teraz trzeba to naprawić, wzmacniając krajowy program adaptacyjny, we współpracy ze społecznościami najbardziej dotkniętymi kryzysem klimatycznym – podsumowuje Dilworth.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

1000 wizyt kontrolnych w Londynie. Szeroko zakrojona akcja w poszukiwaniu nielegalnych pracowników.

Wielka Brytania zmaga się z napływem nielegalnych pracowników. Wiele stanowisk pracy obsadzanych jest z pominięciem umów. W Londynie skontrolowano wiele miejsc, wyniki są niepokojące.

Czemu w UK zimą nie pada śnieg? „Białe święta” NIE dla Brytyjczyków

Dlaczego w Wielkiej Brytanii zimą nie pada śnieg - mamy odpowiedź na to pytanie? W wielkim skrócie - za wszystko odpowiada bardzo specyficzny klimat panujący na Wyspie.

Odwołane loty na brytyjskich lotniskach przez silny wiatr

W niedzielę i poniedziałek odwołano loty z niektórych brytyjskich lotnisk przez silny wiatr. Na Belfast City Airport doszło do wypadku.

Projekt „Edukacja na nowo”. Wsparcie dla polskich szkół i nauczycieli w Wielkiej Brytanii

Edukacja polonijna – projekt Edukacja na nowo wspiera nauczycieli i uczniów polonijnych za granicą, promując nowoczesne metody nauczania i rozwój kompetencji.

Przysmaki świąteczne na Wyspie – co Brytyjczycy jedzą podczas „christmas season”?

Fish`n`chips na wynos, angielskie śniadanie, które niebotycznie podnosi poziom cholesterolu czy słynny black pudding — z tym zwykle kojarzy się nam angielska kuchnia. A jakie potrawy można znaleźć na świątecznym stole, w tradycyjnym domu na Wyspach?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie