Ponad 6 mln domów w Anglii jest zagrożonych powodzią

Ponad sześć milionów domów położonych w Anglii jest zagrożonych powodzią zgodnie z najnowszymi prognozami klimatycznymi, jak wynika z badania przeprowadzonego przez Environment Agency. Zagrożonych nieruchomości może być jednak jeszcze więcej…

Na początku grudnia na Wyspach mocno dało się odczuć skutki sztormu Darragh. Okazały się one tragiczne. W ulewnych deszczach zginęły dwie osoby, a kolejnych ćwierć miliona zostało odciętych od prądu, z czego dziesiątki tysięcy przez wiele dni nie miały dostępu do sieci energetycznej.

Zagrożenie powodziowe w UK

Gwałtowne opady i silne wiatry stanowią poważne zagrożenie powodziowe w UK. Na terenie Anglii 6,3 mln nieruchomości znajduje się na obszarach zagrożonych powodzią z różnych powodów, jak czytamy na łamach „Guardiana”.

Spośród nich 4,6 mln nieruchomości znajduje się na obszarach zagrożonych powodzią z powodu obecności wód powierzchniowych. W takim przypadku do zalania danej nieruchomości dochodzi w przypadku gwałtownych opadów deszczu. Przeciążenie systemów odwadniających, może powodować niebezpieczne powodzie błyskawiczne. W stosunku do poprzedniej prognozy Environment Agency ilość zagrożonych w ten sposób domostw wzrosła o 43%.

Z kolei na obszarach zagrożonych powodzią z powodu bliskiej obecności rzek i morza znajduje się 2,4 miliona nieruchomości. Modelowanie wykazało 88-procentowy wzrost liczby nieruchomości o najwyższym poziomie ryzyka, gdzie dany obszar ma większe niż jedno na 30 prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi w danym roku. Badanie wykazało, że liczba ta może wzrosnąć do 8 mln – czyli jednej na cztery nieruchomości – do 2050 roku. Nowe modelowanie pokazuje, że liczba domów, które mogą zostać zniszczone przez żywioł, wzrosła znacznie bardziej niż wcześniej przewidywano.

Starania rządu są niewystarczające

W jaki sposób brytyjski rząd reaguje na to zagrożenie? Plany ochrony przed powodziami zostały w ostatnich latach ograniczone o 40% z powodu braku inwestycji, a jedna czwarta dużych projektów została porzucona.

– Ryzyko powodzi i erozji wybrzeża rośnie, ale plany rządu dotyczący radzenia sobie z coraz ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi są całkowicie niewystarczające – komentuje Alison Dilworth, działaczka Friends of the Earth, jak cytujemy za „Guardianem”.

Co musi się zmienić?

– Partia Pracy zgadza się, że polityka poprzedniego rządu „pozostawiła Wielką Brytanię w poważnym niebezpieczeństwie”. Teraz trzeba to naprawić, wzmacniając krajowy program adaptacyjny, we współpracy ze społecznościami najbardziej dotkniętymi kryzysem klimatycznym – podsumowuje Dilworth.

Teksty tygodnia

W Glasgow rosną góry śmieci

Odkąd władze Glasgow wprowadziły opłaty za odpady wielkogabarytowe, w mieście rosną góry śmieci. Nielegalnie porzucane śmieci zanieczyszczają miasto i prowadzą do plagi szczurów.

Zamieszkaj tam, gdzie inni jeżdżą tylko na wakacje – 7 zalet mieszkania w Hiszpanii

Marzysz o słońcu, plaży i własnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób wybiera Hiszpanię jako swój drugi dom – i jak Casa Playa pomaga to marzenie spełnić.

Rekordowe długi i kradzieże energii. Powód? Wysokie rachunki!

Eksperci alarmują: sytuacja wymyka się spod kontroli, a skala zjawiska zaskakuje nawet dostawców energii.

48% ankietowanych odejdzie z pracy, jeśli stracą home office

Pracodawcy na Wyspach „ryzykują utratę najlepszych talentów”, jeśli całkowicie...

Lekarze rodzinni nagradzani za brak skierowania pacjenta do szpitala

Lekarze rodzinni w Anglii będą mogli ubiegać się o 20 funtów za każdym razem, gdy nie skierują pacjenta do szpitala. Strategia ta ma skrócić listy oczekujących.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie