Potrzeba dodatkowe 25 mld funtów z podatków, aby zrealizować obietnice rządu Labour

Czy czeka nas podwyżka podatków? Jak wynika z analiz IFS, aby móc podołać wydatkom zakładanym w budżecie Partii Pracy i „załatać” dziurę budżetową po Partii Konserwatywnej, Rachel Reeves może potrzebować do 25 miliardów funtów. Jak kanclerz skarbu może je pozyskać? Sięgając głębiej do kieszeni podatników na Wyspach…

Jak wynika z szacunków Institute for Fiscal Studies, aby Keirowi Starmerowi udało się dotrzymać obietnicy zakończenie uprawiania polityki spod znaku austerity i odbudowy usług publicznych konieczna będzie podwyżka podatków. I to dość niebagatelna, bo pokrywająca wydatki na poziomie 25 miliardów funtów rocznie.

Ruch ten jest konieczny, nawet jeśli obecny rząd zmieni zasady dotyczące zadłużenia państwa, aby móc zapewnić dodatkowy zakres wydatków inwestycyjnych.

Wzrost podatków w UK – ale których?

W przeglądzie pierwszego budżetu Partii Pracy od 14 lat IFS stwierdziło, że kanclerz Rachel Reeves będzie musiała podnieść podatki, aby osiągnąć cele zakładane przez politykę rządu kierowanego przez Labour.

Skąd konkretnie rząd weźmie te pieniądze? Przypomnijmy, że w ramach kampanii wyborczej Partia Pracy wykluczała podniesienie podatku dochodowego, składek na ubezpieczenie społeczne pracowników i podatku VAT. Zatem? – Zobowiązaliśmy się do całkowitego niepodnoszenia podatków dla osób pracujących – deklarował w dniu wczorajszym premier. – Złożyliśmy nasze obietnice w manifeście. Otrzymaliśmy ogromną większość, aby zmienić kraj na lepsze, i trzymamy się swoich obietnic w manifeście – podkreślał.

W okresie poprzedzającym wybory Partia Pracy przedstawiła plany podwyżek podatków o 9 mld funtów, ale IFS stwierdziło, że jeśli kanclerz Reeves chciałaby zwiększyć wydatki na usługi publiczne, musiałaby zebrać kolejne 16 mld funtów.

Szczegóły raportu IFS

„Biorąc pod uwagę obietnice Rachel Reeves, że rząd nie podniesie głównych stawek podatku dochodowego i podatku od osób prawnych, ani nie podniesie składek na ubezpieczenie społeczne lub VAT, władze mogą mieć trudności ze zwiększeniem wydatków na taką skalę” – jak czytamy w raporcie IFS.

Rządowy organ nadzorujący podatki i wydatki w Wielkiej Brytanii, przewiduje, że daniny państwowe jako część dochodu narodowego mają osiągnąć 37,1% do 2028–2029. Oznacza to najwyższy poziom tej relacji od 1948 roku. Dalsze 25 mld funtów podwyżek podatków od Reevesa podniosłoby obciążenia podatkowe do prawie 38% PKB.

Teksty tygodnia

Wybuch w domu w Worksop. Zginął mężczyzna

Zginął 50-letni mężczyzna, a dziesiątki osób ewakuowano po eksplozji domu w Worksop. Policja stara się ustalić przyczynę tragedii.

Egg Hunt wśród śmieci? W Birmingham góry odpadów nadal rosną

Czy w Birmingham coroczne Egg Hunt odbędzie się między workami ze śmieciami? Czy świąteczny spacer będzie podróżą w labiryncie worków z resztkami i ucieczką przed szczurami wielkimi jak koty?

Promocje na Wielkanoc w brytyjskich supermarketach

Szykuje się zaostrzenie „wojny cenowej” między największymi supermarketami na Wyspach z okazji zbliżających się świąt. Konsumenci mogą zacierać ręce...

Narkotykowy punkt dystrybucji na High Street w Slough

Slough, określane mianem najsmutniejszego miasta w UK boryka się z wieloma problemami. Jednym z większych jest handel nielegalnymi substancjami.

Zakaz przywożenia tych produktów do UK. Uważnie pakujcie walizki

Wielka Brytania wprowadza zakaz przywożenia produktów mięsnych i serów z Unii Europejskiej. Za jego złamanie grożą kary do 5 tys. funtów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie