piątek, 20 września, 2024

Powrót do Polski po latach emigracji nie jest usłany różami

Lata spędzone na emigracji bezsprzecznie pozostawiają w naszym życiu spory ślad. W przypadku niektórych Polaków ślad ten jest tak duży, że nie są oni w stanie z powrotem zaaklimatyzować się w Polsce.

Powrót do Polski po latach emigracji to zazwyczaj ciężkie doświadczenie

Po latach spędzonych na emigracji powrót do Polski zawsze stanowi wyzwanie. Emigranci są nie tylko bogatsi w wiedzę, jak można zarabiać za granicą (najczęściej znacznie więcej niż nad Wisłą), ale też zmieniają oni nastawienie do świata. Polacy najczęściej decydują się na powrót nad Wisłę, ponieważ mają odłożone trochę pieniędzy i tęsknią za rodziną. Ale na miejscu nieraz muszą sobie poradzić z tym,że nikt z bliskich nie rozumie ich doświadczenia emigracji. Doskonale podsumowuje to wpis jednej z internautki szukającej wsparcia na jednej z grup polonijnych. W jej wpisie czytamy: – Czy jest tu może jakaś bratnia duszyczka, która taka jak ja nie może odnaleźć się po powrocie do Polski? Chciałam uciekać z Anglii, bo tęskniłam za rodziną, jednak będąc już w Polsce, czuję się wycofana. Nikt z bliskich mnie nie rozumie, nie wiedzą co czuję. Proszę o pocieszenie”.

Doświadczenie emigracji zmienia człowieka na całe życie

Wielu Polaków, którzy mają za sobą doświadczenie emigracji wie, że doświadczenie to w znaczący sposób wpłynie na ich dalsze życie. Większość Polaków nie będzie już „u siebie” ani tu, ani tam. „Niektórym to mija. Po dłuższej emigracji potrzeba około 2 lat na przyzwyczajenie się do Pl. Ja zaczęłam ogarniać się dopiero po 3 latach (pierwszy rok to był koszmar, po prostu koszmar). Ale i tak nadal zastanawiam się po co wróciłam i nie wyobrażam sobie, że miałabym żyć w Pl do końca życia” – pisze jedna z internautek. A inna internautka dodaje: „Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma. Są plusy i minusy, w UK czy w Polsce. Myślę że po wielu latach emigracji zawsze będziemy czuć się rozdarci między dwoma krajami. Ja latam teraz na urlop do UK, to mi wystarcza, bo tęsknię za ludźmi a nie za krajem”.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Żenujące £10 Christmas bonus, zostanie podniesione do £165?

Dodatek pieniężny, potocznie nazywany bonusem bożonarodzeniowym wprowadzony został ponad 50 lat temu w 1972 roku.

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Koszmar 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku

Kobieta mieszkająca w Irlandii opowiedziała o koszmarze 66 pasażerów, których Ryanair zostawił na lotnisku w Lanzarote.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?