Praca zdalna? Teraz możesz o nią wnioskować od pierwszego dnia zatrudnienia

Od 6 kwietnia pracownicy w Anglii, Szkocji i Walii zyskują więcej praw w zakresie wnioskowania o elastyczny tryb pracy. Od teraz mogą się o to starać już od pierwszego dnia zatrudnienia.

Elastyczne formy pracy – od teraz w UK będzie o nie łatwiej

Dotychczas pracownicy w Anglii, Szkocji i Walii mogli wnioskować o przyznanie elastycznego trybu pracy, ale dopiero po przepracowaniu u danego pracodawcy przynajmniej 26 tygodni. Ale od 6 kwietnia, wraz ze zmianą przepisów, z możliwości złożenia takiego wniosku pracownicy będą mogli skorzystać już od pierwszego dnia zatrudnienia. Rozwiązanie takie pomoże nie tylko młodym rodzicom, ale też osobom, które chcą pracować, ale które borykają się z rozmaitymi problemami. Na przykład z problemami zdrowotnymi.

- Advertisement -

– Elastyczność w zakresie czasu, harmonogramu i miejsca pracy może doprowadzić do pożądanej transformacji [na rynku pracy – przyp.red.]. To może [wielu] ludziom otworzyć możliwości w zakresie podjęcia i utrzymania pracy. Zwłaszcza tym, którzy mają problemy zdrowotne, obowiązki opiekuńcze lub którzy chcą dokonać innych wyborów życiowych. W obliczu starzenia się społeczeństwa i rosnącej liczby osób biernych zawodowo, ze względu na zły stan zdrowia, elastyczne formy pracy są ważniejsze niż kiedykolwiek. I, jak wykazano, sprzyjają lepszemu samopoczuciu. Przynoszą one korzyści zarówno osobom indywidualnym, jak i organizacjom – tłumaczy Peter Cheese, dyrektor naczelny Chartered Institute of Personnel and Development (CIPD). I dodaje: – Pandemia przyspieszyła akceptację dla elastycznej pracy i zapotrzebowania na nią. Wiele organizacji zareagowało w tym względzie pozytywnie, wprowadzając bardziej elastyczną politykę zatrudnienia.

Pracownicy są na ogół zainteresowani pracą zdalną

Badania pokazują, że pracownicy są na ogół zainteresowani wykonywaniem swojej pracy w elastycznej formie. Niedawna ankieta przeprowadzona przez Timewise wśród 4000 pracowników pokazała na przykład, że połowa pracowników w UK rozważyłaby zawnioskowanie o przyznanie elastycznego grafika pracy, korzystając z nowego prawa do złożenia takiego wniosku już od pierwszego dnia zatrudnienia.

– Nowe przepisy sprawią, że osoby poszukujące pracy będą chętniej zadawać pytania odnośnie elastycznych opcji pracy. A wnioski o taką formę pracy mogą zacząć napływać masowo i szybko. Elastyczny czas pracy oraz różnorodność i społeczna integracja są ze sobą powiązane. Firmy, które najlepiej wykorzystają tę szansę, mogą naprawdę przyciągnąć do siebie nowe i ekscytujące talenty – w takich słowach zachwala nowe prawo CEO Timewise, Claire Campbell.

Teksty tygodnia

Ważne zmiany w statusie zasiedlenia dla imigrantów z UE

16 lipca Wielka Brytania wprowadza ważne zmiany w statusie zasiedlenia, które dotyczą imigrantów z UE, w tym Polaków. Związane są one z ciągłością pobytu na Wyspach i kwalifikowania się do otrzymania Settled Status.

Gigantyczna kara dla landlorda za nielegalny wynajem mieszkań

Sąd wyznaczył karę dla landlorda w wysokości 75 000 funtów. Mężczyzna nielegalnie wynajmował dwa mieszkania na krótkoterminowy wynajem.

Kurs funta spadł do najniższego poziomu od trzech tygodni

Kurs funta spadł do najniższego poziomu od trzech tygodni. Nastąpił po tym, jak szef Banku Anglii zasugerował obniżkę stóp procentowych.

Wniosek o świadczenie w UK. Ważne zmiany w sposobie składania dokumentów

DWP wprowadza ważne zmiany w sposobie składania wniosków o Universal Credit. W efekcie wniosek o świadczenie w UK można składać potwierdzając tożsamość tylko na kilka sposobów.

Mięso z Polski sprzedawano jako niemieckie. Ogromna skala nieprawidłowości

Od lutego do czerwca br. Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadziła zakrojoną na szeroką skalę kontrolę mięsa w sklepach na terenie całej Polski. Inspektorzy sprawdzili łącznie ponad 500 punktów sprzedaży. W sumie weryfikacji poddano przeszło 1800 partii mięsa. Wyniki są niepokojące.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie