Pracownicy sezonowi są zastraszani i molestowani seksualnie

Z raportu dotyczącego programu wiz dla pracowników sezonowych wynika, że imigranci zatrudnieni w brytyjskich gospodarstwach rolnych do zbierania warzyw i owoców są często zastraszani i molestowani seksualnie.

Wielu pracowników sezonowych w swoich zeznaniach opisało znęcanie się i poniżanie, jakich doświadczyli w brytyjskich gospodarstwach rolnych, w których byli zatrudnieni.

- Advertisement -

Zastraszani pracownicy sezonowi

Pracownicy na brytyjskich farmach zgłaszali nawet przypadki utraty przytomności ze względu na warunki racy. Nie mówiąc już o wstrzymaniu wypłaty wynagrodzeń. Organizacja Focus on Labour Exploitation (FLEX) twierdzi, że, kiedy trzy lata temu uruchomiono program wizowy, powstały obawy związane z trudną sytuacją dziesiątek tysięcy pracowników.

Nowe badanie pokazuje konsekwencje zaniechania interwencji rządu w złe traktowanie pracowników sezonowych. Wśród zatrudnionych na farmach jest wielu pracowników z Kazachstanu, Uzbekistanu i Kirgistanu.

Oprócz wyzysku dochodzi także do przypadków molestowania seksualnego pracowników przez pracodawców albo przez współpracowników zatrudnionych w gospodarstwie.

Na jednej z farm grupa mężczyzn groziła czterdziestoletniej kobiecie gwałtem. Kobieta zgłosiła to osobie zarządzającej gospodarstwem. Następnie wezwano ją na spotkanie z menadżerem i ośmioma mężczyznami, którzy zaczęli grozić jej tym samym.

– Po doświadczeniu całego tego koszmaru. Ktoś w gospodarstwie powinien zapewnić bezpieczeństwo samotnym pracownicom – powiedziała.

Głęboko niepokojące dowody

Stephen Kinnock, który jest ministrem ds. imigracji w Gabinecie Cieni i zapoznał się z raportem, powiedział, że ujawnione w nim dowody są „głęboko niepokojące”.

– Należy stawić czoła wyzyskowi w systemie wizowym. I niezwykle ważne jest, aby właściwie zarządzano systemem, był on kontrolowany i sprawiedliwy – dodał.

W nowym raporcie badacze z FLEX przeprowadzili wywiady z 83 pracownikami sezonowymi. Otrzymali 399 odpowiedzi na ankietę od osób korzystających z wizy dla pracowników sezonowych w okresie od czerwca 2022 r. do października 2023 r.

Siedmiu pracowników stwierdziło, że czasami oczekuje się od nich świadczenia usług seksualnych na rzecz pracodawcy lub współpracowników. A osiem osób powiedziało, że podczas wykonywania swojej pracy otrzymali niechcianą uwagę lub dotyk o charakterze seksualnym.

Spośród 83 pracowników, z którymi przeprowadzono wywiady, 13 osób stwierdziło, że na nich krzyczano lub je upokarzano. Miało to zachęcić pracowników do szybszej pracy. Rozmówcy twierdzili, że „ciągłe krzyki” są normą w czasie pracy na farmie.

Teksty tygodnia

Wniosek o świadczenie w UK. Ważne zmiany w sposobie składania dokumentów

DWP wprowadza ważne zmiany w sposobie składania wniosków o Universal Credit. W efekcie wniosek o świadczenie w UK można składać potwierdzając tożsamość tylko na kilka sposobów.

Czy rząd zmieni znienawidzony podatek spadkowy?

Podatek spadkowy nazywany jest najbardziej znienawidzonym podatkiem w Wielkiej Brytanii. Dlatego propozycja rządu, by objąć nim również środki z funduszy emerytalnych po śmierci świadczeniobiorcy wywołała sprzeciw.

Aby było taniej, pacjenci muszą zacząć jeść w szpitalach posiłki roślinne

Wprowadzenie roślinnych posiłków do szpitalnych stołówek to nie tylko chwilowy trend, ale przede wszystkim przemyślana strategia zdrowotna i ekonomiczna. Przykłady z Portugalii i Nowego Jorku inspirujące Wielką Brytanię pokazują, że dieta oparta na roślinach może pozytywnie wpłynąć na kondycję pacjentów oraz finanse systemów opieki zdrowotnej.

Irlandczykom będzie łatwiej o brytyjskie obywatelstwo

Już niebawem Irlandczycy żyjący w Wielkiej Brytanii będą mogli w łatwiejszy i tańszy sposób ubiegać się o brytyjskie obywatelstwo.

Matka ukryła zwłoki dzieci w workach na śmieci. Uniknie więzienia

31-letnia Egle Zilinskaite z Cardiff otrzymała wyrok w zawieszeniu za ukrycie w domu szczątków dwójki martwych noworodków. Sąd ustalił, że kobieta urodziła dzieci samodzielnie, bez pomocy medycznej, a następnie ukryła ich ciała w swoim mieszkaniu.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie