Pracownicy sezonowi są zastraszani i molestowani seksualnie

Z raportu dotyczącego programu wiz dla pracowników sezonowych wynika, że imigranci zatrudnieni w brytyjskich gospodarstwach rolnych do zbierania warzyw i owoców są często zastraszani i molestowani seksualnie.

Wielu pracowników sezonowych w swoich zeznaniach opisało znęcanie się i poniżanie, jakich doświadczyli w brytyjskich gospodarstwach rolnych, w których byli zatrudnieni.

Zastraszani pracownicy sezonowi

Pracownicy na brytyjskich farmach zgłaszali nawet przypadki utraty przytomności ze względu na warunki racy. Nie mówiąc już o wstrzymaniu wypłaty wynagrodzeń. Organizacja Focus on Labour Exploitation (FLEX) twierdzi, że, kiedy trzy lata temu uruchomiono program wizowy, powstały obawy związane z trudną sytuacją dziesiątek tysięcy pracowników.

Nowe badanie pokazuje konsekwencje zaniechania interwencji rządu w złe traktowanie pracowników sezonowych. Wśród zatrudnionych na farmach jest wielu pracowników z Kazachstanu, Uzbekistanu i Kirgistanu.

Oprócz wyzysku dochodzi także do przypadków molestowania seksualnego pracowników przez pracodawców albo przez współpracowników zatrudnionych w gospodarstwie.

Na jednej z farm grupa mężczyzn groziła czterdziestoletniej kobiecie gwałtem. Kobieta zgłosiła to osobie zarządzającej gospodarstwem. Następnie wezwano ją na spotkanie z menadżerem i ośmioma mężczyznami, którzy zaczęli grozić jej tym samym.

– Po doświadczeniu całego tego koszmaru. Ktoś w gospodarstwie powinien zapewnić bezpieczeństwo samotnym pracownicom – powiedziała.

Głęboko niepokojące dowody

Stephen Kinnock, który jest ministrem ds. imigracji w Gabinecie Cieni i zapoznał się z raportem, powiedział, że ujawnione w nim dowody są „głęboko niepokojące”.

– Należy stawić czoła wyzyskowi w systemie wizowym. I niezwykle ważne jest, aby właściwie zarządzano systemem, był on kontrolowany i sprawiedliwy – dodał.

W nowym raporcie badacze z FLEX przeprowadzili wywiady z 83 pracownikami sezonowymi. Otrzymali 399 odpowiedzi na ankietę od osób korzystających z wizy dla pracowników sezonowych w okresie od czerwca 2022 r. do października 2023 r.

Siedmiu pracowników stwierdziło, że czasami oczekuje się od nich świadczenia usług seksualnych na rzecz pracodawcy lub współpracowników. A osiem osób powiedziało, że podczas wykonywania swojej pracy otrzymali niechcianą uwagę lub dotyk o charakterze seksualnym.

Spośród 83 pracowników, z którymi przeprowadzono wywiady, 13 osób stwierdziło, że na nich krzyczano lub je upokarzano. Miało to zachęcić pracowników do szybszej pracy. Rozmówcy twierdzili, że „ciągłe krzyki” są normą w czasie pracy na farmie.

Teksty tygodnia

Egg Hunt wśród śmieci? W Birmingham góry odpadów nadal rosną

Czy w Birmingham coroczne Egg Hunt odbędzie się między workami ze śmieciami? Czy świąteczny spacer będzie podróżą w labiryncie worków z resztkami i ucieczką przed szczurami wielkimi jak koty?

Wielka Brytania redefiniuje płeć. Transkobiety poza prawem?

Brytyjski Sąd Najwyższy wydał kontrowersyjne orzeczenie. Rowling nie kryje zadowolenia. Co to oznacza dla transpłciowych kobiet?

Zakłady fryzjerskie celem nalotów funkcjonariuszy imigracyjnych

W Wielkiej Brytanii funkcjonariusze imigracyjni przeprowadzili setki nalotów na zakłady fryzjerskie zatrudniające nielegalnych pracowników.

Czego Brytyjka dowiedziała się o Polsce i jej historii i kulturze z wystawy w Hull?

Na łamach lokalnego serwisu www.hulldailymail.co.uk Sofie Jackson opisała swoje...

W Glasgow rosną góry śmieci

Odkąd władze Glasgow wprowadziły opłaty za odpady wielkogabarytowe, w mieście rosną góry śmieci. Nielegalnie porzucane śmieci zanieczyszczają miasto i prowadzą do plagi szczurów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie