piątek, 20 września, 2024

Pracownicy sezonowi są zastraszani i molestowani seksualnie

Z raportu dotyczącego programu wiz dla pracowników sezonowych wynika, że imigranci zatrudnieni w brytyjskich gospodarstwach rolnych do zbierania warzyw i owoców są często zastraszani i molestowani seksualnie.

Wielu pracowników sezonowych w swoich zeznaniach opisało znęcanie się i poniżanie, jakich doświadczyli w brytyjskich gospodarstwach rolnych, w których byli zatrudnieni.

Zastraszani pracownicy sezonowi

Pracownicy na brytyjskich farmach zgłaszali nawet przypadki utraty przytomności ze względu na warunki racy. Nie mówiąc już o wstrzymaniu wypłaty wynagrodzeń. Organizacja Focus on Labour Exploitation (FLEX) twierdzi, że, kiedy trzy lata temu uruchomiono program wizowy, powstały obawy związane z trudną sytuacją dziesiątek tysięcy pracowników.

Nowe badanie pokazuje konsekwencje zaniechania interwencji rządu w złe traktowanie pracowników sezonowych. Wśród zatrudnionych na farmach jest wielu pracowników z Kazachstanu, Uzbekistanu i Kirgistanu.

Oprócz wyzysku dochodzi także do przypadków molestowania seksualnego pracowników przez pracodawców albo przez współpracowników zatrudnionych w gospodarstwie.

Na jednej z farm grupa mężczyzn groziła czterdziestoletniej kobiecie gwałtem. Kobieta zgłosiła to osobie zarządzającej gospodarstwem. Następnie wezwano ją na spotkanie z menadżerem i ośmioma mężczyznami, którzy zaczęli grozić jej tym samym.

– Po doświadczeniu całego tego koszmaru. Ktoś w gospodarstwie powinien zapewnić bezpieczeństwo samotnym pracownicom – powiedziała.

Głęboko niepokojące dowody

Stephen Kinnock, który jest ministrem ds. imigracji w Gabinecie Cieni i zapoznał się z raportem, powiedział, że ujawnione w nim dowody są „głęboko niepokojące”.

– Należy stawić czoła wyzyskowi w systemie wizowym. I niezwykle ważne jest, aby właściwie zarządzano systemem, był on kontrolowany i sprawiedliwy – dodał.

W nowym raporcie badacze z FLEX przeprowadzili wywiady z 83 pracownikami sezonowymi. Otrzymali 399 odpowiedzi na ankietę od osób korzystających z wizy dla pracowników sezonowych w okresie od czerwca 2022 r. do października 2023 r.

Siedmiu pracowników stwierdziło, że czasami oczekuje się od nich świadczenia usług seksualnych na rzecz pracodawcy lub współpracowników. A osiem osób powiedziało, że podczas wykonywania swojej pracy otrzymali niechcianą uwagę lub dotyk o charakterze seksualnym.

Spośród 83 pracowników, z którymi przeprowadzono wywiady, 13 osób stwierdziło, że na nich krzyczano lub je upokarzano. Miało to zachęcić pracowników do szybszej pracy. Rozmówcy twierdzili, że „ciągłe krzyki” są normą w czasie pracy na farmie.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Szabrownicy wykorzystują tragedię powodzian

Podano niepokojące informacje z Kłodzka i Lewina Brzeskiego, gdzie pojawili się szabrownicy, którzy wykorzystują tragedię powodzian.

Ewakuowano samolot EasyJet przez eksplozję w torbie pasażerki

Przez eksplozję w torbie pasażerki ewakuowano samolot EasyJet, który miał lecieć z Grecji do Londynu. Na pokładzie było 236 podróżnych.

Bezrobocie w Irlandii spadło – na „Zielonej Wyspie” ciągle trzeba rąk do pracy

Odsetek osób pozostających bez zatrudnienia na "Zielonej Wyspie" wyniósł 4,3%, jak podaje CSO. Miesiąc wcześniej, w lipcu, stopa bezrobocia wynosiła nieco więcej, bo 4,7%.

Strajk Polaków w fabryce we Wrexham. Napisał do nas jeden z pracowników

Przez strajk w fabryce we Wrexham, w której pracuje około 600 Polaków, mogą wystąpić problemy z dostawą gotowych posiłków do supermarketów.

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?