piątek, 20 września, 2024

Pracowniczka councilu z rekordowym odszkodowaniem za zwolnienie z pracy

52-letnia Rachael Wright-Turner przez sześć lat procesowała się z byłym pracodawcą – councilem London Borough of Hammersmith and Fulham. Uważała, że została niesłusznie zwolniona z pracy.  I właśnie wygrała rekordowe odszkodowanie w wysokości 4,6 mln funtów.

Pracowniczka councilu doznała zespołu stresu pourazowego. Pracowała z ofiarami pożaru Grenfell Tower

52-letnia dzisiaj Rachael Wright-Turner w 2018 r. została zatrudniona przez council w London Borough of Hammersmith and Fulham na stanowisku dyrektora ds. reformy usług publicznych. Kobieta dobrze zarabiała, 125 000 rocznie, co pozwoliło jej na dobre życie i posłanie dwojga synów do prywatnych szkół. Ale Rachael Wright-Turner nie podejrzewała, że w poprzedniej pracy, w councilu w Royal Borough of Kensington and Chelsea, rozwinie się u niej zespół stresu pourazowego (PTSD). Kobieta miała bowiem do czynienia w 2017 r. z ofiarami pożaru bloku mieszkalnego Grenfell Tower, w którym zginęły 72 osoby.

Stres dał o sobie znać już w nowej pracy, objawiając się silnymi atakami paniki. Wiadomo jest, że przełożeni błędnie zinterpretowali symptomy występujące u kobiety, a gdy jednocześnie zdiagnozowano u niej ADHD, to była dyrektor councilu powiedziała nawet o Brytyjce, że jej mózg „nie działa jak mózg innych ludzi”. Mniej więcej w połowie 2018 r. Wright-Turner została zwolniona z pracy. Bez możliwości jakiegokolwiek odwołania się od niekorzystnej dla niej decyzji.

Sprawa za zwolnienie znalazła się w sądzie

Rachael Wright-Turner postanowiła jednak pójść ze sprawą do sądu, a początkowym celem, który jej przyświecał, było jedynie otrzymanie odprawy. Szybko jednak kobieta wytoczyła byłemu pracodawcy pozew o odszkodowanie ze względu na dyskryminację z powodu niepełnosprawności i prześladowanie. I wygrała. Choć zajęło jej to sześć lat, które, jak sama stwierdziła, wolałaby, żeby się nie wydarzyły.

Ta sprawa kosztowała nas wszystko. Zanim to się zaczęło, byłam mężatką z dwójką dzieci chodzących do prywatnej szkoły. Teraz moje małżeństwo się rozpadło. Walczę o to, aby mój dom nie został przejęty.Natomiast moje dzieci są zdruzgotane po tym, jak zostały zmuszone do opuszczenia szkół. Odebrano mi dochody. Żyliśmy dosłownie na granicy minimum, biorąc pomoc z banków żywności i organizacji charytatywnych – wyznała w mediach zdruzgotana kobieta. I dodała: – Myślę, że [moi szefowie] nie zrozumieli, jak blisko pracowałam z rodzinami po [tragedii] Grenfell. Oni potraktowali mój zespół stresu pourazowego, jakbym zachowywała się jak histeryczka.

Miliony odszkodowania za zwolnienie z pracy

Rachael Wright-Turner wygrała 4,6 mln odszkodowania. Kobieta zdaje sobie sprawę, że karę nałożoną na council London Borough of Hammersmith and Fulham poniosą de facto podatnicy. Każdy z nich zapłaci za to ok. 25 funtów. I nie jest z tego powodu zadowolona. Choć nie ma wątpliwości, że musiała zawalczyć w sądzie o swoje dobre imię. – Z punktu widzenia opinii publicznej, to odszkodowanie będzie wydawać się ogromną kwotą. Ale oddałabym każdy grosz z tej kwoty, aby w ogóle do tego nie doszło. Myślałam, że odejdę po prostu z odprawą. Ale oni chcieli, żebym odeszła bez grosza.

Uważasz, że zostałeś bezprawnie zwolniony? Sprawdź TUTAJ, co możesz z tym zrobić.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Pożyczka Support for Mortgage Interest – na czym polega ten program pomocowy?

Kto może się ubiegać o pożyczkę Support for Mortgage Interest? Ile można zyskać i jak wygląda spłata pożyczki?

Ryanair ostrzega przed korzystaniem z walizek w tych kolorach

Ryanair wydał ostrzeżenie dla pasażerów, którzy zazwyczaj podróżują z czarnymi, granatowymi lub szarymi walizkami.

Strajk Polaków w fabryce we Wrexham. Napisał do nas jeden z pracowników

Przez strajk w fabryce we Wrexham, w której pracuje około 600 Polaków, mogą wystąpić problemy z dostawą gotowych posiłków do supermarketów.

Brytyjskie pokolenie Z sprzeciwia się Brexitowi i chce powrotu do UE

Szczególnie mocny sprzeciw wobec Brexitu wyrażają przedstawiciele pokolenia Z. Osoby dorastający we w pełni scyfryzowanym społeczeństwie były zbyt młode, aby wziąć udział w referendum w 2016 roku.

Nowe zasady wjazdu do UK dla Polaków — czym jest system ETA?

Brytyjskie władze zaostrzą restrykcje dla przyjezdnych na Wyspy. Przybywający do UK będą musieli aplikować o wizę w systemie ETA.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?