Prawa Polaków w UK będą chronione przez Trybunał Sprawiedliwości UE? Szykuje się przełom

Kwestia ochrony praw Polaków i innych imigrantów z Unii Europejskiej w Wielkiej Brytanii po Brexicie są od dawna przedmiotem sporu między Londynem i Brukselą. Dziennik „The Sun” poinformował jednak, że Theresa May skłania się ku kompromisowemu rozwiązaniu i oddaniu jurysdykcji Trybunałowi Sprawiedliwości UE w zakresie praw imigrantów w UK. 

Jeszcze jakiś czas temu, podczas wystąpienia w Lancaster House, Theresa May nie dopuszczała możliwości oddania jurysdykcji Trybunałowi Sprawiedliwości UE w zakresie ochrony praw imigrantów z kontynentu w Wielkiej Brytanii. Unia Europejska mocno jednak naciskała na takie rozwiązanie i nie chciała pozostawić tej jurysdykcji wyłącznie sądom brytyjskim. 

- Advertisement -

Home Office wydał oświadczenie w sprawie statusu imigrantów z UE po Brexicie! Aplikacje nie będą odrzucane z powodu drobnych niedociągnięć

Jak jednak donosi dziennik „The Sun”, ścisłe kierownictwo torysów z Theresą May na czele znalazło już kompromisowe rozwiązanie tej sytuacji. Brytyjska premier zaproponuje prawdopodobnie unijnym negocjatorom utrzymanie jurysdykcji Trybunału Sprawiedliwości UE po Brexicie w sprawach, które do tej pory nie były przedmiotem jakichkolwiek rozstrzygnięć. Jeśli zaś dana kwestia była już rozpatrywana przez TSUE, to władne do jej rozstrzygnięcia będą sądy brytyjskie, które będą respektowały wcześniejszą linię orzeczniczą unijnego trybunału. 

Imigrant z UE: „Moje oszczędności zmalały przez spadek funta – to tragedia”

Wydaje się, że kompromisowe rozwiązanie, o którym od tygodnia mówi się w kuluarach brytyjskiego parlamentu, może zadowolić zarówno Brukselę, jak i zwolenników Brexitu. Wszystko wyjaśni się zapewne przed szczytem Rady Europejskiej zaplanowanym na 14 – 15 grudnia, na którym Unia może dać Wielkiej Brytanii zielone światło do rozpoczęcia rozmów o przyszłej umowie handlowej. 

 

Minister ds. imigracji obiecuje, że czas rozpatrywania aplikacji o status osoby osiedlonej będzie krótszy niż przewidywano

Teksty tygodnia

Farma programistów zamiast AI – szokujące oszustwo brytyjskiej firmy

Brytyjski start-up Builder.ai, którego wycena jeszcze niedawno przekraczała 1,5 miliarda dolarów, ogłosił upadłość. Okazało się, że rzekomo przełomowa technologia sztucznej inteligencji była w rzeczywistości fasadą, za którą kryli się nisko opłacani programiści

Będą bezpośrednie pociągi z Wielkiej Brytanii do Niemiec i Szwajcarii

Eurostar zapowiedział uruchomienie bezpośrednich połączeń kolejowych z Wielkiej Brytanii do Niemiec i Szwajcarii. Tym posunięciem firma chce zabezpieczyć swoją pozycję na londyńskim dworcu.

Śmiertelne tabletki w obiegu. Londyńskie kluby biją na alarm

Londyńskie kluby ostrzegają swoich gości przed wyjątkowo niebezpiecznymi tabletkami sprzedawanymi jako ecstasy. Ostrzeżenie pojawiło się po dwóch śmiertelnych przypadkach, do których doszło niedawno w dzielnicy Ealing. Ofiarami byli 28-letni mężczyzna i 20-letnia kobieta.

Zapalenie wątroby typu A po zjedzeniu produktu z marketu? Zachorowało już 95 osób!

Od grudnia 2024 roku w UK blisko 100 osób zachorowało nagle na wirusowe zapalenie wątroby. 58 osób było hospitalizowanych. Wszystkie zachorowania - jak wykazało śledztwo - miały związek z zakupami “konkretnego produktu w konkretnym markecie”

Ekspansja InPostu w Wielkiej Brytanii nabiera tempa. Polska firma ma jednak solidną konkurencję

Polski InPost dynamicznie rozwija swoją działalność na rynku brytyjskim. Ma na nim już ponad 10 tys. paczkomatów. Łącznie z punktami odbioru i nadania przesyłek (PUDO) sieć liczy ponad 16 tys. lokalizacji. Dla polskiej firmy UK jest jednym z ważniejszych rynków e-commerce w Europie.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie