Prawie połowa brytyjskich nastolatków przyznaje, że jest uzależniona od social media

Prawie połowa brytyjskich nastolatków twierdzi, że czuje się uzależniona od mediów społecznościowych, jak wynika z badań przeprowadzonych na podstawie danych Millennium Cohort w University of Cambridge.

W badaniu przeprowadzonym przez zespół dr Amy Orben z Uniwersytetu w Cambridge wykorzystano dane z badania Millennium Cohort. Śledzi ono życie około 19 000 osób urodzonych w latach 2000–2002 w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. Kiedy badani byli w wieku 16–18 lat, po raz pierwszy zapytano ich o korzystanie z mediów społecznościowych. Spośród 7000 osób aż 48% stwierdziło, że zgadza się lub zdecydowanie zgadza się ze stwierdzeniem: „myślę, że jestem uzależniony od mediów społecznościowych”. Z danych udostępnionych „Guardianowi” wynika, że większy odsetek dziewcząt (57%) zgodziło się z tą opinią, niż chłopców (37%).

Naukowcy stwierdzili, że nie oznacza to jeszcze, że osoby, które poczyniły takie wyznanie, są w istocie uzależnione. Niemniej, już samo wyrażanie postrzeganego braku kontroli w tym względzie, sugeruje coś problematycznego.

„Myślę, że jestem uzależniony od mediów społecznościowych”

– Nie twierdzimy, że ludzie, którzy twierdzą, że czują się uzależnieni, są uzależnieni – komentuje na łamach „Guardiana” Georgia Turner, absolwentka prowadząca analizę. – Postrzeganie własnego uzależnienia od mediów społecznościowych nie jest [koniecznie] tym samym, co uzależnienie od narkotyków. Ale to nie jest miłe uczucie, gdy czujesz, że nie masz wpływu na swoje zachowanie. To dość uderzające, że tak wiele osób ma takie odczucia – podsumowuje.

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że na całym świecie coraz mocniej dostrzega się obawy związane z wpływem technologii cyfrowych w zakresie wywoływania zachowań kompulsywnych. Media społecznościowe mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia psychicznego i dobrostanu młodych ludzi.

Uzależnienie od mediów społecznościowych nie równa się uzależnienie od narkotyków lub alkoholu

Niemniej, dowody leżące u podstaw tych obaw dotyczących zdrowia publicznego są mieszane. W jednym z niedawnych badań wpływu Facebooku podważono twierdzenie, że media społecznościowe są psychologicznie szkodliwe.

Naukowcy z Cambridge kontrują to stanowisko, zwracając uwagę, iż „badania nad mediami społecznościowymi w dużej mierze zakładały, że [tak zwane] uzależnienie od mediów społecznościowych będzie przebiegać według tych samych ram, co uzależnienie od narkotyków”, jak mówi Turner. Po prostu, uzależnienie od social mediów jest czymś innym i funkcjonuje inaczej, niż w przypadku alkoholu czy narkotyków.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Wypadek w autobusie w Oxfordzie – mężczyzna zmarł po upadku ze schodów piętrowego autobusu

Tragiczna śmierć mężczyzny w autobusie Oxford Bus Company wywołała dyskusję na temat bezpieczeństwa w pojazdach dwupoziomowych.

Miejsca w UK gdzie ryzyko okradzenia przez kieszonkowców jest największe

Niestety, kradzieże kieszonkowe w Anglii i Walii, a przede wszystkim w brytyjskiej stolicy to prawdziwa plaga. Wciąż, bo sytuacja w tej kwestii nie zmienia się od nie lat, ale dekad. W odwiedzanym przez setki tysięcy turystów Londynie łatwo się stać ofiarą kieszonkowców.

Miliony osób będzie miało problem z opłaceniem rachunków za wodę

Miliony gospodarstw domowych w Anglii i Walii będzie miało problemy z opłaceniem rachunków za wodę po podwyżce.

Najzdrowiej odżywiają się emeryci, a nastolatkowie są niewolnikami cukru

Według badań przeprowadzonych w Holandii, osoby powyżej 65. roku życia odżywiają się najzdrowiej. A nastolatkowie najmniej zdrowo...

Imigrant z UE siłą usunięty z Wielkiej Brytanii przez Home Office

39-letni imigrant z UE, Costa Koushiappis został deportowany przez Home Office, które nie chciało się odnieść do jego odwołania od decyzji.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie