Protest rolników w Londynie. Ponad 100 traktorów zablokowało stolicę

Poniedziałkowy protest rolników w Londynie był prawdziwym wyzwaniem dla rządu. Rolnicy na traktorach zjechali się do centrum stolicy, aby wyrazić swój sprzeciw wobec porozumień handlowych, które ich zdaniem zaszkodzą brytyjskiemu rolnictwu. A także zagrożą bezpieczeństwu żywnościowemu w kraju.

Ponad 100 traktorów przejechało w poniedziałek obok budynków parlamentu w ramach protestu rolników w Londynie. Według nich brakuje wsparcia dla produkcji żywności w Wielkiej Brytanii.

- Advertisement -

Protest rolników w Londynie

W poniedziałkowy wieczór traktory przejechały ulicami Londynu z tablicami, na których wypisane były takie hasła jak: „Ratujmy brytyjskie rolnictwo” i „Bez rolnictwa, bez żywności, bez przyszłości”.

Organizatorzy demonstracji z Save British Farming i Fairness for Farmers twierdzą, że import taniej żywności i mało wspierająca polityka rządu stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego Wielkiej Brytanii.

Tysiące rolników połączyło także siły w Walii, aby walczyć z nowymi planami dotyczącymi dotacji dla gospodarstw rolnych wprowadzonymi przez walijski rząd.

Z kolei w Anglii, w tym w Kent i Kornwalii, odbyło się już kilka demonstracji, ale poniedziałkowy protest z ponad setką traktorów był jak dotąd największym.

– Jestem rolnikiem w trzecim pokoleniu. Jestem tu ze względu na swoją przyszłość. W tę trumnę zbudowaną wokół nas wbija się wiele gwoździ – powiedział BBC 21-letni Ben Stickland z West Sussex.

Inny rolnik, Colin Rayner posiadający 2000 akrów gruntów ornych we wschodnim Berkshire i południowym Buckinghamshire, wyjaśnił:

– Podobnie jak większość rolników, od pięciu lat żyjemy na debecie. Nie widzimy, żeby było lepiej – plony ustabilizowały się, ceny są ponure, nasze koszty są horrendalne, a regulacje, które mamy na co dzień, przyprawiają o zawrót głowy.

Rayner zwrócił uwagę na fakt, że nacisk na środowisko w rządowym programie dopłat do gospodarstw rolnych, który zastąpił dotacje UE, odbywa się kosztem krajowej produkcji żywności. Podczas gdy tani import jest związany z produkcją już według niższych standardów.

– Uprawiamy rolnictwo od 500 lat, a rząd ma teraz program, w ramach którego będzie nam płacić więcej za uprawę dzikich kwiatów niż za uprawę żywności. To szaleństwo – powiedział oburzony.

Miesiąc demonstracji w Europie

Brytyjski rząd podkreśla, że stawia rolnictwo „w sercu brytyjskiego handlu”, z czym samym rolnikom ciężko się zgodzić.

Protest rolników w Londynie odbył się po miesiącach gorących demonstracji w Europie. W ich czasie wściekli rolnicy z Polski, Niemiec, Grecji, Portugalii i Francji protestowali przeciwko przepisom Unii Europejskiej i taniemu importowi.

Teksty tygodnia

Zasiłek w trakcie diagnozy – komu przysługuje?

Wielu rodziców w Wielkiej Brytanii nie zdaje sobie sprawy, że świadczenia z tytułu niepełnosprawności dziecka można otrzymać jeszcze przed postawieniem formalnej diagnozy.

Ostrzeżenie dla klientów Tesco przed tymi produktami

Popularny supermarket w trybie pilnym wycofuje ze sprzedaży trzy produkty lunchowe z powodu obaw, że mogą zawierać salmonellę.

Koniec złotej ery „saksów”? Coraz mniej Polaków wyjeżdża do pracy sezonowej za granicą

Jeszcze kilka lat temu wakacyjna praca na Zachodzie była dla tysięcy Polaków szansą na szybki i atrakcyjny zarobek. Dziś, jak zauważa „Rzeczpospolita”, coraz mniej osób decyduje się na wyjazd. Nawet mimo to średnie stawki w Niemczech, Holandii czy Skandynawii wciąż są dwa razy wyższe niż w Polsce.

Droższa karta 60+ Oyster. TfL podnosi opłaty dla seniorów w Londynie

Transport for London (TfL) zapowiedział podwyżki opłat związanych z kartą 60+ Oyster, z której korzystają starsi mieszkańcy Londynu. Od 22 lipca koszt uzyskania karty wzrośnie z 20 do 35 funtów.

Wielka Brytania uderza w gangi zajmujące się przemytem migrantów

W środę 23 lipca brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oficjalnie wprowadziło prawdopodobnie pierwszy na świecie reżim sankcyjny skierowany przeciwko gangom wspierającym nielegalną migrację poprzez przemyt ludzi.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie