Rynek pracy w UK hamuje. Jednym z powodów – wolniejszy wzrost płac

Rynek pracy w Wielkiej Brytanii hamuje. Za trendem tym stoi zarówno spowolnienie wzrostu płac, jak i spadek liczby wakatów.

Zmiany na rynku pracy w UK

Zmiany na rynku pracy w UK widać już gołym okiem. Eksperci wskazują na obserwowany od dwóch lat, regularny spadek popytu na pracowników zatrudnianych na etacie. Na chłodzenie się rynku pracy wskazują także najwięksi pracodawcy w Wielkiej Brytanii. Przyczyny takiego stanu rzeczy leżą przede wszystkim w spowalnianiu wzrostu płac i w spadku liczby wakatów.

Najnowsze dane opublikowane przez the Recruitment and Employment Confederation (REC) we współpracy z firmą księgową KPMG pokazują, że w lipcu duzi pracodawcy przeprowadzili więcej zwolnień, a w miejsce zwolnionych zatrudnili mniej nowych pracowników.

Hamowanie na rynku pracy jest jednak pożądane z punktu widzenia Banku Anglii. Komitet Polityki Monetarnej bacznie przygląda się temu, co dzieje się na rynku pracy. A zatem czy nadal się on „chłodzi”, czy wzrost płac maleje, a także czy jednocześnie spowalnia wzrost cen w sektorze usług. Te wszystkie czynniki są istotne dla dalszego obniżenia stóp procentowych. A przypomnijmy, że z początkiem sierpnia Bank Anglii rzeczywiście zdecydował się na obniżkę stóp. Stało się tak po raz pierwszy od marca 2020 r. Stopy zostały obniżone do 5 proc.

Popyt na zatrudnianie jest ograniczony

Dane przedstawione przez the Recruitment and Employment Confederation i KPMG potwierdzają nie tylko spadek liczby wakatów w lipcu w UK i zmniejszony popyt na zatrudnienie, ale też spadek tymczasowych rozliczeń. – Słabszy wzrost zarówno wynagrodzeń stałych, jak i wynagrodzeń tymczasowych sugeruje, że pracodawcy utrzymują płace na poziomie inflacji. A tego chce Bank Anglii. Obniżka stóp procentowych jest mile widziana. Aby utrzymać pewność prowadzenia biznesu, pracodawcy będą potrzebować mniej więcej właśnie tego – mówi Kate Shoesmith, zastępczyni dyrektora generalnego w REC.

Teksty tygodnia

Czy potrzebuję ETA, gdy mam brytyjski paszport?

Od 2 kwietnia 2025 roku Polacy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii muszą posiadać Elektroniczne Zezwolenie na Podróż – ETA.

W Glasgow rosną góry śmieci

Odkąd władze Glasgow wprowadziły opłaty za odpady wielkogabarytowe, w mieście rosną góry śmieci. Nielegalnie porzucane śmieci zanieczyszczają miasto i prowadzą do plagi szczurów.

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

UK będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców

Po raz pierwszy Home Office będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców. A także dane na temat popełnionych przez nich przestępstw.

Zamieszkaj tam, gdzie inni jeżdżą tylko na wakacje – 7 zalet mieszkania w Hiszpanii

Marzysz o słońcu, plaży i własnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób wybiera Hiszpanię jako swój drugi dom – i jak Casa Playa pomaga to marzenie spełnić.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie