Rynek pracy w UK hamuje. Jednym z powodów – wolniejszy wzrost płac

Rynek pracy w Wielkiej Brytanii hamuje. Za trendem tym stoi zarówno spowolnienie wzrostu płac, jak i spadek liczby wakatów.

Zmiany na rynku pracy w UK

Zmiany na rynku pracy w UK widać już gołym okiem. Eksperci wskazują na obserwowany od dwóch lat, regularny spadek popytu na pracowników zatrudnianych na etacie. Na chłodzenie się rynku pracy wskazują także najwięksi pracodawcy w Wielkiej Brytanii. Przyczyny takiego stanu rzeczy leżą przede wszystkim w spowalnianiu wzrostu płac i w spadku liczby wakatów.

Najnowsze dane opublikowane przez the Recruitment and Employment Confederation (REC) we współpracy z firmą księgową KPMG pokazują, że w lipcu duzi pracodawcy przeprowadzili więcej zwolnień, a w miejsce zwolnionych zatrudnili mniej nowych pracowników.

Hamowanie na rynku pracy jest jednak pożądane z punktu widzenia Banku Anglii. Komitet Polityki Monetarnej bacznie przygląda się temu, co dzieje się na rynku pracy. A zatem czy nadal się on „chłodzi”, czy wzrost płac maleje, a także czy jednocześnie spowalnia wzrost cen w sektorze usług. Te wszystkie czynniki są istotne dla dalszego obniżenia stóp procentowych. A przypomnijmy, że z początkiem sierpnia Bank Anglii rzeczywiście zdecydował się na obniżkę stóp. Stało się tak po raz pierwszy od marca 2020 r. Stopy zostały obniżone do 5 proc.

Popyt na zatrudnianie jest ograniczony

Dane przedstawione przez the Recruitment and Employment Confederation i KPMG potwierdzają nie tylko spadek liczby wakatów w lipcu w UK i zmniejszony popyt na zatrudnienie, ale też spadek tymczasowych rozliczeń. – Słabszy wzrost zarówno wynagrodzeń stałych, jak i wynagrodzeń tymczasowych sugeruje, że pracodawcy utrzymują płace na poziomie inflacji. A tego chce Bank Anglii. Obniżka stóp procentowych jest mile widziana. Aby utrzymać pewność prowadzenia biznesu, pracodawcy będą potrzebować mniej więcej właśnie tego – mówi Kate Shoesmith, zastępczyni dyrektora generalnego w REC.

Teksty tygodnia

Londyn najszczęśliwszym miastem w UK, ale dopiero 31. na świecie

Jakie jest najszczęśliwsze miasto w UK? Oczywiście Londyn. Choć jednocześnie zajął dopiero 31 miejsce w rankingu szczęścia na świecie. Czy w Londynie żyje się szczęśliwie?

To będzie najsuchsza wiosna w historii i raczej rekordowo suche lato

Tegoroczna wiosna jest obecnie najsuchszą wiosną w historii. A brak deszczu w większości rejonów Wysp ma się utrzymać przez kolejne 10 dni.

Koniec z settled status dla imigrantów po 5 latach pobytu

W ramach nowej polityki imigracyjnej brytyjski rząd zamierza skończyć z przyznawaniem settled status imigrantom po 5 latach pobytu.

Wielka Brytania musi odbudować handel z UE

Gubernator Banku Anglii, Andrew Bailey, powiedział, że Wielka Brytania musi zrobić wszystko, aby odbudować handel z UE.

Imigranci będą musieli płynnie mówić po angielsku, aby pracować w UK

W ramach najnowszych zmian Partii Pracy imigranci będą musieli płynnie mówić po angielsku, aby móc pracować w Wielkiej Brytanii.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie