czwartek, 19 września, 2024

Rynek pracy w UK hamuje. Jednym z powodów – wolniejszy wzrost płac

Rynek pracy w Wielkiej Brytanii hamuje. Za trendem tym stoi zarówno spowolnienie wzrostu płac, jak i spadek liczby wakatów.

Zmiany na rynku pracy w UK

Zmiany na rynku pracy w UK widać już gołym okiem. Eksperci wskazują na obserwowany od dwóch lat, regularny spadek popytu na pracowników zatrudnianych na etacie. Na chłodzenie się rynku pracy wskazują także najwięksi pracodawcy w Wielkiej Brytanii. Przyczyny takiego stanu rzeczy leżą przede wszystkim w spowalnianiu wzrostu płac i w spadku liczby wakatów.

Najnowsze dane opublikowane przez the Recruitment and Employment Confederation (REC) we współpracy z firmą księgową KPMG pokazują, że w lipcu duzi pracodawcy przeprowadzili więcej zwolnień, a w miejsce zwolnionych zatrudnili mniej nowych pracowników.

Hamowanie na rynku pracy jest jednak pożądane z punktu widzenia Banku Anglii. Komitet Polityki Monetarnej bacznie przygląda się temu, co dzieje się na rynku pracy. A zatem czy nadal się on „chłodzi”, czy wzrost płac maleje, a także czy jednocześnie spowalnia wzrost cen w sektorze usług. Te wszystkie czynniki są istotne dla dalszego obniżenia stóp procentowych. A przypomnijmy, że z początkiem sierpnia Bank Anglii rzeczywiście zdecydował się na obniżkę stóp. Stało się tak po raz pierwszy od marca 2020 r. Stopy zostały obniżone do 5 proc.

Popyt na zatrudnianie jest ograniczony

Dane przedstawione przez the Recruitment and Employment Confederation i KPMG potwierdzają nie tylko spadek liczby wakatów w lipcu w UK i zmniejszony popyt na zatrudnienie, ale też spadek tymczasowych rozliczeń. – Słabszy wzrost zarówno wynagrodzeń stałych, jak i wynagrodzeń tymczasowych sugeruje, że pracodawcy utrzymują płace na poziomie inflacji. A tego chce Bank Anglii. Obniżka stóp procentowych jest mile widziana. Aby utrzymać pewność prowadzenia biznesu, pracodawcy będą potrzebować mniej więcej właśnie tego – mówi Kate Shoesmith, zastępczyni dyrektora generalnego w REC.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Żenujące £10 Christmas bonus, zostanie podniesione do £165?

Dodatek pieniężny, potocznie nazywany bonusem bożonarodzeniowym wprowadzony został ponad 50 lat temu w 1972 roku.

Zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci

Minister ds. technologii chciałby wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci.

Rośnie bezrobocie wśród osób młodych. Tak źle nie było od czasów pandemii

Od czasu pandemii bezrobocie wśród młodych nie było tak wysokie. Pracodawcy znów coraz chętniej zatrudniają starszych pracowników

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Councile wciąż mają do rozdania 57 mln funtów w ramach Household Support Fund

Do końca września można wnioskować o pomoc w ramach programu Household Support Fund. Councile mają jeszcze na ten cel 57 mln funtów

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Założenie konta bankowego w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku warunków.