Rząd UK chce poluzować regulacje dotyczące zanieczyszczenia wód

Brytyjski rząd zapowiedział zniesienie regulacji dotyczących poziomu zanieczyszczeń wód, aby móc wybudować więcej osiedli mieszkaniowych.

Regulacje, które mają zostać zniesione przez władze UK, pochodzą jeszcze z okresu, gdy Wielka Brytania pozostawała częścią Unii Europejskiej. Dzięki poluzowaniu przepisów dotyczących powstawania nieruchomości w pobliżu dróg wodnych na obszarach chronionych do 2030 roku ma powstać nawet do 100 tysięcy nowych domów, jak utrzymuje rząd. Zanieczyszczenie wody przez nowe domy jest „bardzo małe” i zostanie zrekompensowane inwestycjami o wartości 280 mln funtów, jak zapewniają władze, jednak eksperci są zupełnie innego zdania, jak czytamy na łamach serwisu informacyjnego BBC.

Według Wildlife Trust zmiany w regulacjach doprowadzą do „znacznie większej ilości odchodów w naszych rzekach” i „nie rozwiążą podstawowych przyczyn problemów mieszkaniowych”, jak zaznacza dyrektor generalny tej organizacji charytatywnej Craig Bennett. Mówi wprost, że zachowanie rządu jest „obrzydliwe”.

Ryzyka budownictwa mieszkaniowego

W chwili obecnej niejako „pod ochroną” regulacji znajdują się ziemie w 62 councilach. Nie można na tych terenach rozpocząć inwestycji, chyba że są one „neutralne pod względem składników odżywczych”. W ramach rozpoczęcia prac budowlanych trzeba udowodnić, że do pobliskich wód nie przedostaną się szkodliwe dla człowieka fosforany i azotany.

Szczególnie ryzykowne jest budownictwo mieszkaniowe ze względu na późniejszą produkcję ścieków i zanieczyszczeń, a także wszystko to, co „spływa” do wód z placu budowy. Takie chemikalia mogą obniżać jakość wody, szkodzić dzikiej przyrodzie i powodować nadmierny wzrost glonów.

Brytyjski rząd chce odrzucić unijne prawo chroniące wody w drodze poprawek do Levelling Up and Regeneration Bill, nad którą obecnie pracuje Izba Lordów. Usunięcie ograniczeń sprawi, że deweloperzy zapewnią dodatkowe 18 miliardów funtów w ramach działalności gospodarczej, jak zapewnia rząd.

Brytyjski rząd chce odrzucić unijne prawo chroniące wody

Oprócz tego rząd ogłasza nowe środki środowiskowe, w tym podwojenie inwestycji do 280 milionów funtów w ramach programu Nutrient Mitigation Scheme koordynowanego przez Natural England. Jego celem jest właśnie rekompensata tego typu inwestycji wynikających z planowanych zmian w prawie.

Jak podaje BBC, nowe środki finansowe będą skierowane głównie do przedsiębiorstw rolniczych i wodociągowych w celu zwiększenia chronionych dróg wodnych. Rolnicy otrzymają dodatkowe 200 milionów funtów w postaci dotacji na usprawnienie przechowywania gnojowicy i ograniczenie przedostawania się składników odżywczych do rzek i terenów podmokłych.

Oprócz tego rząd oświadczył, że pracuje również nad nowymi przepisami, które mają „przyciągnąć znaczące inwestycje” ze strony przedsiębiorstw wodociągowych w celu modernizacji oczyszczalni ścieków.

„Deweloperzy od wielu lat potrafią wykręcać się od swoich zobowiązań środowiskowych”

– Ochrona środowiska jest sprawą najwyższej wagi. Dlatego też środki, które dzisiaj ogłaszamy, pozwolą nam pójść dalej, aby chronić i odnawiać nasze cenne drogi wodne, jednocześnie budując domy, których ten kraj potrzebuje – komentował minister Michael Gove.

Jednak Craig podkreśla, że zasady neutralności w ramach budownictwa są „bardzo skromne”, ponieważ „nie wymagają od inwestorów, usuwaniu zanieczyszczeń”. – Niestety, deweloperzy od wielu lat potrafią wykręcać się od swoich zobowiązań środowiskowych i po raz kolejny im się to udało – podsumowuje Bennett.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!
Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

O co najczęściej kłócimy się z sąsiadami w Wielkiej Brytanii?
Szef szpitala, który „uciszył obawy dotyczące Lucy Letby”, odszedł z NHS z 1,5 milionami funtów
„Miało być tak pięknie, a nie jest….” – Polacy szczerze o powrocie z UK do PL

Teksty tygodnia

Jeden funt z 2016 roku może być unikatem?

Numizmatyka i filatelistyka poszukują obiektów unikatowych. Na liście poszukiwanych jest niezwykła moneta. Jeden funt wybity w 2016 roku może być wart nawet 60 Funtów. Czy masz monetę we własnym portfelu?

Świadczenie dla chorych i niepełnosprawnych – punktacja i zasady

Po zmianach DWP wiele osób odczuwa chaos w zasadach przyznawania Personal Independence Payment (PIP). Przedstawiamy zasady punktacji.

Cyberataki na Marks and Spencer uderzają w klientów

Klienci są sfrustrowani, gdyż cyberataki na Marks and Spencer (M&S) trwają już drugi tydzień. Zawieszono płatności kartami i zakupy online.

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Mieszkańcy Hebrydów skarżą się na tajemnicze buczenie

Mieszkańcy Hebrydów skarżą się na tajemnicze buczenie. Dźwięk o niskich częstotliwościach niewiadomego pochodzenia słychać w dzień i w nocy.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie