piątek, 20 września, 2024

Systemy ministerstwa obrony stały się celem cyberataku

Miał miejsce cyberatak wymierzony w brytyjskie ministerstwo obrony. W jego wyniku dane osobowe personelu wojskowego zostały zhakowane. Jak poważne było naruszenie systemów informatycznych w tym przypadku? Jakie konkretnie dane i w jakich ilościach zostały zdobyte przez hakerów?

Celem ataku był niezależny system płacowy używany przez brytyjskie Ministerstwo Obrony, który zawiera nazwiska i dane bankowe obecnych i byłych członków sił zbrojnych. Według informacji, do których jako pierwsi dotarli dziennikarze BBC i Sky, możliwe jest, że hakerzy uzyskali dostęp do niewielkiej liczby osób i ich danych. Informacje obejmują dane osobowe oraz dane bankowe personelu sił zbrojnych. W bardzo nielicznych przypadkach mogą obejmować one także prywatne adresy.

Jak z kolei podaje „Guardian”, wstępne dochodzenie nie wykazało żadnych dowodów na to, iż jakiekolwiek dane zostały usunięte. W resorcie obrony w obliczu cyberataku podjęto natychmiastowe działania i zarządzono wyłączenie systemu, który był zarządzony przez zewnętrzny podmiot.

Co wiemy o cyberataku na ministerstwo obrony?

Na chwilę obecną nie wiadomo czy za atakiem stoją chińskie służby lub podmioty sponsorowane przez rząd w Pekinie. Co więcej, zebranie wystarczających dowodów, aby móc sformułować konkretne oskarżenia w tej sprawie, może zająć miesiące, a nawet lata, dlatego jest to tak mało prawdopodobne. Z pewnością rząd UK w żaden sposób oficjalnie nie uderzy w Chiny, ale wiele wskazuje na to, że to właśnie chińskie służby w jakiś sposób stoją za tymi działaniami.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że Wielka Brytanie wielokrotnie padała ofiarą cyberataków ze strony Chin. W marcu rząd w Londynie, wraz z władzami USA oskarżyły Chiny, o globalną kampanię „złośliwych” cyberataków w ramach bezprecedensowej wspólnej operacji mającej na celu ujawnienie skali szpiegostwa ze strony Pekinu. Dodajmy, iż w 2021 hakerzy zaatakowali brytyjską Komisję Wyborczą.

Czy za tym atakiem stoją Chiny?

Wielka Brytania oskarżyła Pekin o to, że w 2021 stał za kampanią „rozpoznania” w internecie, skierowaną w parlamentarzystów. W dniu dzisiejszym, do sprawy ataku na systemy ministerstwa ma się odnieść Grant Shapps, szef resortu obrony, wygłaszając oficjalne oświadczenie. Temat ten ma zostać poruszony także w Izbie Gmin.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Droższe parkingi dla SUV-ów

Wyższe opłaty za parkowanie dla SUV-ów. Czy to rozwiązanie jest słuszne?

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Zostań ekspertem Masażu Kobido Up – Zapisz się na intensywne szkolenia w Londynie i Birmingham

Naturalne sposoby odmładzania twarzy to najgorętszy trend w pielęgnacji,...

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?