Szkoci są skrajnie rozczarowani propozycjami płynącymi z Londynu. Dlaczego?

Szkoci są ogromnie rozczarowani propozycjami Jeremy’ego Hunta przedstawionymi w jesiennym budżecie. Londyn tylko skromnie podwyższył Holyrood finansowanie, podczas gdy dodatkowe fundusze otrzymały rządy Walii i Irlandii Północnej.

Szkoci rozczarowani polityką Londynu

Po ogłoszeniu przez Jeremy’ego Hunta oświadczenia Autumn Statement, szkocka minister finansów Shona Robison stwierdziła, że choć niektóre rozwiązania na szczeblu Wielkiej Brytanii są korzystne, to ogólnie rzecz biorąc, dla Szkocji właśnie realizuje się „najgorszy scenariusz”. – Szkocja potrzebowała sprawiedliwego porozumienia w sprawie inwestycji w infrastrukturę, usługi publiczne i porozumienia w sprawie wynagrodzeń. Rząd Wielkiej Brytanii zawiódł Szkocję pod każdym względem – doprecyzowała Robison.

- Advertisement -

Według propozycji Jeremy’ego Hunta, zdecentralizowane rządy Wielkiej Brytanii otrzymają w ciągu najbliższych dwóch lat łącznie ponad 1 mld funtów. Z tego Walia dostanie dodatkowych 305 mln funtów a Irlandia Północna – 185 mln funtów. Największa Szkocja otrzyma „zaledwie” 545 mln funtów.

Autumn Statement będzie z korzyścią dla całego społeczeństwa?

Londyn już odpowiedział na krytykę Autumn Statement przez rząd Szkocji, ale także władze Walii i Północnej Irlandii. Ministrowie podkreślili, że wprowadzone rozwiązania pozytywnie odbiją się na społecznościach we wszystkich krajach składowych UK. Daleko idące korzyści mają dać Szkotom, Walijczykom i Irlandczykom zarówno obniżki składek na ubezpieczenie społeczne (National Insurance Contributions) o 2 pkt proc. dla pracowników zatrudnionych na umowę o pracę i o 1 proc. dla osób samozatrudnionych, jak i podwyżka świadczeń socjalnych o 6,7 proc. oraz podwyżka emerytur o 8,5 proc.

Downing Street przypomina też o wielomilionowych inwestycjach w drogi, porty i projekty społeczne w krajach zdecentralizowanych. Są one realizowane za pośrednictwem ogólnobrytyjskiego funduszu na rzecz wyrównywania szans. Dla przykładu, 8 mln funtów ma trafić do centrum badań nad mikrograwitacją w Cardiff, a 3,8 mln funtów na sieć 5G w Belfaście. Z kolei aż 10 mln funtów ma otrzymać ośrodek terapii genetycznej w Renfrewshire w Szkocji.

Teksty tygodnia

Fale upałów mogą wywoływać 34 tys. zgonów rocznie w samej Wielkiej Brytanii

Eksperci alarmują, że w Anglii i Walii liczba zgonów spowodowanych falami upałów może znacznie wzrosnąć. Naukowcy przeanalizowali piętnaście scenariuszy obejmujących najbliższe pięćdziesiąt lat, uwzględniając różne poziomy globalnego ocieplenia, stopień przystosowania społeczeństwa, starzenie się populacji oraz lokalne różnice klimatyczne.

Sama myśl o powrocie do biura na stałe denerwuje pracowników

Z najnowszego badania przeprowadzonego przez firmę rekrutacyjną Hays wynika, że blisko 40 proc. pracownikom pogorszyło się samopoczucie po doniesieniach o firmach zaostrzających zasady obecności w biurze.

To już trzecia fala upałów tego lata. Temperatura przekroczy 30 stopni Celsjusza

Już po raz trzeci tego lata mamy do czynienia z falą upałów. Na sobotę meteorolodzy zapowiadają aż 34 stopnie. Ulga ma przyjść dopiero w przyszłym tygodniu w postaci burz.

W tych terminach brytyjskie lotniska odnotują rekordowy ruch

Lato 2025 ma być rekordowe na brytyjskich lotniskach. W lipcu i sierpniu porty lotnicze na Wyspach obsłużą więcej pasażerów niż kiedykolwiek wcześniej. Podano najgorsze terminy.

Nowy zawód w UK? Skorzystaj z dofinansowanych studiów z Career Activator

Myślisz o zmianie pracy lub powrocie na rynek? Dowiedz się, jak zacząć studia w UK - nawet bez matury. Z Career Activator to prostsze, niż myślisz.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie