piątek, 20 września, 2024

Szkoci są skrajnie rozczarowani propozycjami płynącymi z Londynu. Dlaczego?

Szkoci są ogromnie rozczarowani propozycjami Jeremy’ego Hunta przedstawionymi w jesiennym budżecie. Londyn tylko skromnie podwyższył Holyrood finansowanie, podczas gdy dodatkowe fundusze otrzymały rządy Walii i Irlandii Północnej.

Szkoci rozczarowani polityką Londynu

Po ogłoszeniu przez Jeremy’ego Hunta oświadczenia Autumn Statement, szkocka minister finansów Shona Robison stwierdziła, że choć niektóre rozwiązania na szczeblu Wielkiej Brytanii są korzystne, to ogólnie rzecz biorąc, dla Szkocji właśnie realizuje się „najgorszy scenariusz”. – Szkocja potrzebowała sprawiedliwego porozumienia w sprawie inwestycji w infrastrukturę, usługi publiczne i porozumienia w sprawie wynagrodzeń. Rząd Wielkiej Brytanii zawiódł Szkocję pod każdym względem – doprecyzowała Robison.

Według propozycji Jeremy’ego Hunta, zdecentralizowane rządy Wielkiej Brytanii otrzymają w ciągu najbliższych dwóch lat łącznie ponad 1 mld funtów. Z tego Walia dostanie dodatkowych 305 mln funtów a Irlandia Północna – 185 mln funtów. Największa Szkocja otrzyma „zaledwie” 545 mln funtów.

Autumn Statement będzie z korzyścią dla całego społeczeństwa?

Londyn już odpowiedział na krytykę Autumn Statement przez rząd Szkocji, ale także władze Walii i Północnej Irlandii. Ministrowie podkreślili, że wprowadzone rozwiązania pozytywnie odbiją się na społecznościach we wszystkich krajach składowych UK. Daleko idące korzyści mają dać Szkotom, Walijczykom i Irlandczykom zarówno obniżki składek na ubezpieczenie społeczne (National Insurance Contributions) o 2 pkt proc. dla pracowników zatrudnionych na umowę o pracę i o 1 proc. dla osób samozatrudnionych, jak i podwyżka świadczeń socjalnych o 6,7 proc. oraz podwyżka emerytur o 8,5 proc.

Downing Street przypomina też o wielomilionowych inwestycjach w drogi, porty i projekty społeczne w krajach zdecentralizowanych. Są one realizowane za pośrednictwem ogólnobrytyjskiego funduszu na rzecz wyrównywania szans. Dla przykładu, 8 mln funtów ma trafić do centrum badań nad mikrograwitacją w Cardiff, a 3,8 mln funtów na sieć 5G w Belfaście. Z kolei aż 10 mln funtów ma otrzymać ośrodek terapii genetycznej w Renfrewshire w Szkocji.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Żenujące £10 Christmas bonus, zostanie podniesione do £165?

Dodatek pieniężny, potocznie nazywany bonusem bożonarodzeniowym wprowadzony został ponad 50 lat temu w 1972 roku.

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Założenie konta bankowego w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku warunków.

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?