Szkoci są skrajnie rozczarowani propozycjami płynącymi z Londynu. Dlaczego?

Szkoci są ogromnie rozczarowani propozycjami Jeremy’ego Hunta przedstawionymi w jesiennym budżecie. Londyn tylko skromnie podwyższył Holyrood finansowanie, podczas gdy dodatkowe fundusze otrzymały rządy Walii i Irlandii Północnej.

Szkoci rozczarowani polityką Londynu

Po ogłoszeniu przez Jeremy’ego Hunta oświadczenia Autumn Statement, szkocka minister finansów Shona Robison stwierdziła, że choć niektóre rozwiązania na szczeblu Wielkiej Brytanii są korzystne, to ogólnie rzecz biorąc, dla Szkocji właśnie realizuje się „najgorszy scenariusz”. – Szkocja potrzebowała sprawiedliwego porozumienia w sprawie inwestycji w infrastrukturę, usługi publiczne i porozumienia w sprawie wynagrodzeń. Rząd Wielkiej Brytanii zawiódł Szkocję pod każdym względem – doprecyzowała Robison.

Według propozycji Jeremy’ego Hunta, zdecentralizowane rządy Wielkiej Brytanii otrzymają w ciągu najbliższych dwóch lat łącznie ponad 1 mld funtów. Z tego Walia dostanie dodatkowych 305 mln funtów a Irlandia Północna – 185 mln funtów. Największa Szkocja otrzyma „zaledwie” 545 mln funtów.

Autumn Statement będzie z korzyścią dla całego społeczeństwa?

Londyn już odpowiedział na krytykę Autumn Statement przez rząd Szkocji, ale także władze Walii i Północnej Irlandii. Ministrowie podkreślili, że wprowadzone rozwiązania pozytywnie odbiją się na społecznościach we wszystkich krajach składowych UK. Daleko idące korzyści mają dać Szkotom, Walijczykom i Irlandczykom zarówno obniżki składek na ubezpieczenie społeczne (National Insurance Contributions) o 2 pkt proc. dla pracowników zatrudnionych na umowę o pracę i o 1 proc. dla osób samozatrudnionych, jak i podwyżka świadczeń socjalnych o 6,7 proc. oraz podwyżka emerytur o 8,5 proc.

Downing Street przypomina też o wielomilionowych inwestycjach w drogi, porty i projekty społeczne w krajach zdecentralizowanych. Są one realizowane za pośrednictwem ogólnobrytyjskiego funduszu na rzecz wyrównywania szans. Dla przykładu, 8 mln funtów ma trafić do centrum badań nad mikrograwitacją w Cardiff, a 3,8 mln funtów na sieć 5G w Belfaście. Z kolei aż 10 mln funtów ma otrzymać ośrodek terapii genetycznej w Renfrewshire w Szkocji.

Teksty tygodnia

“Szczur wyskoczył mi z toalety”. Plaga szczurów w Glasgow

Nie tylko Londyn czy Birmingham zmagają się z inwazją gryzoni. Plaga szczurów w Glasgow niepokoi mieszkańców. Gryzonie potrafią bowiem nawet wyjść z domowej toalety. Jakie są przyczyny?

11-letnia dziewczynka wpadła do Tamizy – trwają poszukiwania

Tragiczny wypadek we wschodniej części Londynu. Do Tamizy wpadła...

Zmiany finansowe w kwietniu. Jest ich dużo

Dla mieszkańców Wysp kwiecień będzie ciężkim miesiącem. Czekają nas duże zmiany finansowe. Od podwyżek rachunków po podwyżkę płacy minimalnej.

Kamery z systemem rozpoznawania twarzy w Croydon

Działacze na rzecz ochrony prywatności biją na alarm. Ich zdaniem życie w UK „powoli staje się dystopijnym koszmarem”.

Jak aplikować o ETA? Coraz więcej Polaków o to pyta

Coraz więcej Polaków pyta, jak aplikować o ETA. Od 2 kwietnia osoby, które będą wybierać się na Wyspy, powinny uzyskać ten dokument.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie