Szkoły będą uczyć dzieci, jak rozpoznać fake newsy i teorie spiskowe w internecie

Brytyjskie Ministerstwo Edukacji chce nauczyć dzieci w szkołach podstawowych i średnich krytycznego myślenia. Program nauczania ma objąć zajęcia z rozpoznawania w internecie fake newsów i teorii spiskowych.

Dzieci muszą być w stanie odróżnić prawdę od fałszu

Minister Edukacji Bridget Phillipson chce poszerzyć program nauczania w szkołach podstawowych i średnich o zajęcia z rozpoznawania fake newsów i teorii spiskowych w internecie. Jednym słowem minister chce, by dzieci, opuszczając szkolne mury, były w stanie odróżnić prawdę od fałszu, a także dobro od zła. Jedną z rozważanych metod nauki w tym zakresie byłoby analizowanie artykułów z gazet na lekcjach języka angielskiego. Dogłębna analiza tekstu, przeprowadzona pod okiem wykwalifikowanego nauczyciela, pomogłaby uczniom w odsianiu sfabrykowanych clickbaitów i wyłapaniu informacji prawdziwych. Z kolei na lekcjach z informatyki dzieci mogłyby się nauczyć, jak rozpoznawać fałszywe strony informacyjne.

- Advertisement -

Umiejętność rozpoznawania fake newsów jest teraz ważniejsza niż kiedykolwiek

Bridget Phillipson nie ma wątpliwości, że umiejętność rozpoznawania fake newsów i teorii spiskowych w sieci jest teraz ważniejsza niż kiedykolwiek. – Nigdy nie było tak istotne, byśmy dali młodym ludziom wiedzę i umiejętności w zakresie kwestionowania tego, co widzą w Internecie. Dlatego w ramach naszego przeglądu programu nauczania opracujemy plany włączenia do lekcji umiejętności krytycznego myślenia. Tak, aby uzbroić nasze dzieci na wypadek dezinformacji, fałszywych wiadomości i obrzydliwych teorii spiskowych zalewających media społecznościowe – powiedziała minister na łamach „The Telegraph”. I dodała: – Nasz unowocześniony program nauczania zawsze będzie stawiał wysokie i coraz to wyższe standardy w przedmiotach podstawowych. To nie podlega negocjacjom. Ale obok tego stworzymy szeroki, bogaty w wiedzę program nauczania, który poszerzy dostęp do przedmiotów kulturowych i zapewni uczniom wiedzę i umiejętności, których potrzebują, aby odnieść sukces w pracy i w całym życiu.

Teksty tygodnia

Jak błędnie wybite monety mogą wesprzeć Twój budżet, czyli skarby w portfelu

Błędy mennicze bywają bezcenne. Nietypowe monety, powstające w wyniku...

Polacy będą wyjeżdżać z Wysp? Brytyjska gospodarka słabnie

Wielka Brytania dla Polaków przestaje być atrakcyjnym krajem? Brytyjska gospodarka znowu zaliczyła spadek, największy w sektorach, gdzie pracuje wielu naszych rodaków.

Nowe przepisy universal credit wykluczą wielu chorych?

Organizacje charytatywne alarmują, że planowane cięcia w ramach zasiłku Universal Credit poważnie uderzą w osoby z niepełnosprawnościami. Tymczasem rząd jeszcze niedawno zapewniał, że taka sytuacja nie będzie miała miejsca.

Eksperci ostrzegają: Popularny lek zwiększa ryzyko demencji nawet o 40%

Niepokojące wyniki badań wskazują, że popularny lek stosowany na ból dolnej części pleców może zwiększać ryzyko problemów z pamięcią nawet o 40 procent. Chodzi o Neurontin – preparat zawierający gabapentynę, którą NHS zatwierdziła na początku lat 90. do leczenia bólu neuropatycznego i padaczki.

Darmowe samochody za zaparcia i łokieć tenisisty. Program Motability pod ostrzałem

Patologia programu Motability wkroczyła na nowy poziom. Opłacane przez podatników samochody z programu wsparcia i aktywizacji dla osób wykluczonych ze względu na zdrowie trafiały w ręce osób z diagnozą: łokieć tenisisty lub zaparcia.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie