Ta zmiana dotknie miliony pracowników w UK w sektorze hospitality

Od 1 października 2024 roku restauracje, kawiarnie, kawiarnie i inne lokale gastronomiczne działające na terenie Wielkiej Brytanii nie będą mogły wstrzymywać napiwków, które zostały przekazane przez klientów ich pracownikom.

Nowe przepisy dotyczą głównie podmiotów gospodarczych operujących w branży „hospitality” według brytyjskiej nomenklatury, ale nie tylko. Zmiany w prawie obejmują także wszystkie firmy, które w ramach oferowania swoich usług zezwalają na napiwki, np. salony fryzjerskie.

Co ulegnie zmianie w kwestii napiwków?

Przypomnijmy, zgodnie z brytyjskim prawem, napiwki przekazywane w gotówce były już chronione. Jednak nowe przepisy rozszerzają tę ochronę na płatności dokonywane kartą. Zmiany w prawie miały pierwotnie wejść w życie od lipca 2024, ale ostatecznie zostało to opóźnione. Szacuje się, że dzięki tym zmianom w kieszeniach kelnerów i kelnerek w UK stali roku zostanie około 200 milionów funtów więcej.

Zgodnie z nowymi przepisami, jeśli pracodawca złamie przepisy, może zostać pozwany do sądu pracy. Może to skutkować grzywnami i potencjalnymi wypłatami odszkodowań dla poszkodowanego pracownika.

Rząd UK wzmacnia pozycję pracowników

Wielu pracowników zatrudnionych w sektorze „hospitality” często polega na napiwkach. Bez nich zarobki pozostawały niskie, a praca – mocno nieopłacalna. Często byli bezsilni, wobec swoich pracodawców, którzy zagarniali napiwki. Jak podaje „The Daily Mirror”, w 2015 roku badania wykazały, że wielu właścicieli restauracji, barów i kawiarni doliczało uznaniowe opłaty za usługi do rachunków klientów, ale potem zatrzymywało część z tych pieniędzy dla siebie.

Zgodnie z nowymi przepisami pracownicy mają prawo zażądać informacji o historii napiwków pracodawcy. Pozwoli im to na wniesienie wiarygodnych roszczeń do Trybunału Pracy, jeśli okaże się, że prawo nie jest przestrzegane. Pracodawcy nie mogą również zmieniać czyjegoś wynagrodzenia lub stawki godzinowej, aby uwzględnić ewentualne napiwki, więc nie mogą być one wliczane do płacy minimalnej.

Napiwki muszą być teraz również wypłacane w ciągu jednego miesiąca i muszą być rozdzielane sprawiedliwie między wszystkich pracowników, w tym tych na umowach zerogodzinowych.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Zdobądź dofinansowanie na szkolenia budowlane

Zdobądź kwalifikacje budowlane i kartę CSCS z dofinansowaniem! Kursy w Londynie, lepsza praca i zarobki czekają. Sprawdź ofertę Owl Smart Skill Training!

Brytyjczycy chcą powrotu do UE. Premier pod presją

W ciągu zaledwie trzech tygodni 36 000 osób podpisało petycję za powrotem do UE. Keir Starmer znalazł się pod nową presją w sprawie Brexitu.

DWP wypłaca „hardship payment” osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej

Jeśli świadczenia otrzymywane w ramach Universal Credit zostanie zmniejszony z powodu jakichś sankcji lub kary za oszustwo, można ubiegać się o świadczenie z tytułu trudnej sytuacji ("hardship payment").

Wzrost gospodarczy Wielkiej Brytanii spowolnił niemal do zera

Tempo wzrostu brytyjskiej gospodarki zwolniła niemal do zera w trzecim kwartale 2024 roku. Można napisać, że PKB Wielkiej Brytanii wróciło do punktu wyjścia - w czerwcu i lipcu mieliśmy do czynienia ze stagnacją, a po krótkotrwałym wzroście w sierpniu, ekonomia na Wyspie znów spowolniła.

Biznes w UK bez kompleksów. Czyli jak fryzjerka z Polski zawojowała Londyn

Czy otwarcie biznesu fryzjerskiego w Londynie to trudna sprawa? o tym opowiada fryzjerka z Polski, której się to udało

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie