piątek, 20 września, 2024

Thames Water chce pozwolenia rządu UK na 40-proc. podwyżkę

Największa brytyjska spółka wodociągowa naciska władze UK na zezwolenie podniesienia rachunków gospodarstw domowych aż o 40% oraz wzywa do nakładania mniejszych kar za wszelkie naruszenia, których się dopuści.

Według doniesień mediów na Wyspach Thames Water naciska na przedstawicieli rządu i organów regulacyjnych, aby zdobyć zezwolenie na podwyżkę cen wody wynoszącą 40%. Największa firma wodociągowa w UK chce również płacić niższe kary za wszelkie naruszenia i kontynuować wypłatę dywidend akcjonariuszom w ramach wysiłków mających na celu uniknięcie konieczności bailoutu.

„Financial Times” podaje, że Thames Water próbowała zawrzeć umowę z Ofwatem, która umożliwiłaby jej pobieranie od klientów wyższych opłat w celu uniknięcia konieczności przejmowania jej przez wyznaczonych przez sąd specjalnych administratorów. Podwyżka wysokości rachunków o 40% miałaby być rozłożona w czasie do roku 2030.

Co chce osiągnąć Thames Water?

Dodajmy, że w chwili obecnej przedsiębiorstwo wodociągowe obsługuje ponad 15 milionów gospodarstw domowych i znajduje się w trudnej sytuacji. Jego długi wynoszą 14 miliardów funtów. Co więcej, funkcjonowanie Thames Water jest dalekie od poprawnego, a polityka odprowadzania ścieków jest powszechnie krytykowana.

Co czeka Thames Water? Jeżeli rząd lub Ofwat uzna, że Thames Water nie jest w stanie spłacić swoich długów, może zwrócić się do Sądu Najwyższego. Powołując się na specjalną procedurę administracyjną, do zarządzania spółką mogą zostać powołani specjalni administratorzy. Co więcej, w zeszłym tygodniu Department for Environment, Food and Rural Affairs zaktualizował 30-letnie ustawodawstwo, które (w efekcie!) umożliwiłoby nacjonalizację firmy, przy zachowaniu udziałów przez akcjonariuszy.

Czy rachunki za wodę w UK wzrosną?

Według „FT” urzędnicy Defra wdrożyli plany awaryjne dla Thames Water na wypadek jego upadku pod nazwą Project Timber. W związku z tym ma nadzieję, że Ofwat zezwoli na „ułatwienia regulacyjne” w zakresie nakładania wysokich kar, co wywarłoby dalszą presję na firmę, jak czytamy na łamach „Guardiana”.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Councile wciąż mają do rozdania 57 mln funtów w ramach Household Support Fund

Do końca września można wnioskować o pomoc w ramach programu Household Support Fund. Councile mają jeszcze na ten cel 57 mln funtów

Strajk Polaków w fabryce we Wrexham. Napisał do nas jeden z pracowników

Przez strajk w fabryce we Wrexham, w której pracuje około 600 Polaków, mogą wystąpić problemy z dostawą gotowych posiłków do supermarketów.

Brytyjskie pokolenie Z sprzeciwia się Brexitowi i chce powrotu do UE

Szczególnie mocny sprzeciw wobec Brexitu wyrażają przedstawiciele pokolenia Z. Osoby dorastający we w pełni scyfryzowanym społeczeństwie były zbyt młode, aby wziąć udział w referendum w 2016 roku.

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Ewakuowano samolot EasyJet przez eksplozję w torbie pasażerki

Przez eksplozję w torbie pasażerki ewakuowano samolot EasyJet, który miał lecieć z Grecji do Londynu. Na pokładzie było 236 podróżnych.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?