Thames Water chce pozwolenia rządu UK na 40-proc. podwyżkę

Największa brytyjska spółka wodociągowa naciska władze UK na zezwolenie podniesienia rachunków gospodarstw domowych aż o 40% oraz wzywa do nakładania mniejszych kar za wszelkie naruszenia, których się dopuści.

Według doniesień mediów na Wyspach Thames Water naciska na przedstawicieli rządu i organów regulacyjnych, aby zdobyć zezwolenie na podwyżkę cen wody wynoszącą 40%. Największa firma wodociągowa w UK chce również płacić niższe kary za wszelkie naruszenia i kontynuować wypłatę dywidend akcjonariuszom w ramach wysiłków mających na celu uniknięcie konieczności bailoutu.

- Advertisement -

„Financial Times” podaje, że Thames Water próbowała zawrzeć umowę z Ofwatem, która umożliwiłaby jej pobieranie od klientów wyższych opłat w celu uniknięcia konieczności przejmowania jej przez wyznaczonych przez sąd specjalnych administratorów. Podwyżka wysokości rachunków o 40% miałaby być rozłożona w czasie do roku 2030.

Co chce osiągnąć Thames Water?

Dodajmy, że w chwili obecnej przedsiębiorstwo wodociągowe obsługuje ponad 15 milionów gospodarstw domowych i znajduje się w trudnej sytuacji. Jego długi wynoszą 14 miliardów funtów. Co więcej, funkcjonowanie Thames Water jest dalekie od poprawnego, a polityka odprowadzania ścieków jest powszechnie krytykowana.

Co czeka Thames Water? Jeżeli rząd lub Ofwat uzna, że Thames Water nie jest w stanie spłacić swoich długów, może zwrócić się do Sądu Najwyższego. Powołując się na specjalną procedurę administracyjną, do zarządzania spółką mogą zostać powołani specjalni administratorzy. Co więcej, w zeszłym tygodniu Department for Environment, Food and Rural Affairs zaktualizował 30-letnie ustawodawstwo, które (w efekcie!) umożliwiłoby nacjonalizację firmy, przy zachowaniu udziałów przez akcjonariuszy.

Czy rachunki za wodę w UK wzrosną?

Według „FT” urzędnicy Defra wdrożyli plany awaryjne dla Thames Water na wypadek jego upadku pod nazwą Project Timber. W związku z tym ma nadzieję, że Ofwat zezwoli na „ułatwienia regulacyjne” w zakresie nakładania wysokich kar, co wywarłoby dalszą presję na firmę, jak czytamy na łamach „Guardiana”.

Teksty tygodnia

Na lotnisku w UK rozbił się samolot. Zamienił się w kulę ognia

Po starcie z lotniska London Southend rozbił się samolot. Świadkowie mówią, że po zderzeniu z ziemią maszyna zamieniła się w „kulę ognia”.

Eksperci ostrzegają: popularny lek zwiększa ryzyko demencji nawet o 40%

Niepokojące wyniki badań wskazują, że popularny lek stosowany na ból dolnej części pleców może zwiększać ryzyko problemów z pamięcią nawet o 40 procent. Chodzi o Neurontin – preparat zawierający gabapentynę, którą NHS zatwierdziła na początku lat 90. do leczenia bólu neuropatycznego i padaczki.

Błędne decyzje rady miejskiej niszczą życie

Temat mieszkań socjalnych w Wielkiej Brytanii to niezwykle wrażliwy...

Inflacja w czerwcu wynosi 3,6 % – to więcej, niż przewidywali eksperci

Inflacja w czerwcu wynosi 3,6%. To dużo. Najnowsze dane z brytyjskiej gospodarki wskazują niespodziewany skok, który niebezpiecznie ociera się o planowane maksimum. Co jest powodem wzrostu inflacji i czy odczuwają ją mieszkańcy UK?

Kurs funta spadł do najniższego poziomu od trzech tygodni

Kurs funta spadł do najniższego poziomu od trzech tygodni. Nastąpił po tym, jak szef Banku Anglii zasugerował obniżkę stóp procentowych.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie