piątek, 20 września, 2024

Tradycje bożonarodzeniowe w UK i w Polsce. Jakie są różnice, a jakie podobieństwa?

Boże Narodzenie to czas szczególny zarówno dla Polaków, jak i dla Brytyjczyków. Jakie gwiazdkowe tradycje kultywowane są w Anglii i całej Wielkiej Brytanii, a jakie w Polsce? Zobacz najważniejsze różnice i podobieństwa.

Każdy kraj i każda społeczność może posiadać swoje unikalne tradycje związane z Bożym Narodzeniem. Jak to jest w przypadku Anglii i Polski? Jak bardzo różnimy się od Brytyjczyków w sposobie świętowania Bożego Narodzenia? Zobacz, co nas łączy z Anglikami, a co mamy oryginalnego.

Tradycje bożonarodzeniowe w Anglii i w Polsce

Podstawową różnicą jest właściwa data rozpoczęcia świętowania. W Polsce okres świąteczny rozpoczyna się 24 grudnia uroczystą Wigilią, spożywaną późnym popołudniem lub wieczorem. W Wielkiej Brytanii święta rozpoczynają się zasadniczo dzień później – 25 grudnia, czyli w kalendarzowe Boże Narodzenie.

Warto też wiedzieć, że w UK nie ma tradycji dzielenia się opłatkiem. Zamiast łamania się opłatkiem, w UK zwyczajowo domownicy rozrywają między sobą Christmas Crakers, czyli papierowe cukierki. W środku znaleźć można tradycyjnie kostkę do gry oraz np. wróżbę. Zwyczaj ten ma na celu rozluźnienie często napiętej świątecznej atmosfery.

Kolejną różnicą między tradycjami świątecznymi w Polsce i w UK jest moment obdarowywania się prezentami gwiazdkowymi. W Polsce prezenty otwiera się tuż po wigilijnej kolacji, czyli znów – 24 grudnia wieczorem. Natomiast w Wielkiej Brytanii prezenty otwieramy dopiero w Boże Narodzenie, czyli 25 grudnia. Obdarowywanie prezentami w Anglii celebrowany jest przez cały dzień, a nie tylko o określonej porze. Dodatkowo, w Polsce prezenty są zostawiane przez św. Mikołaja pod choinką – a na Wyspach Mikołaj zostawia upominki w wielkich świątecznych skarpetach.

Choć Brytyjczycy nie obchodzą Wigilii Bożego Narodzenia, celebrują za to tzw. Boxing Day, 26 grudnia. Tego dnia tradycyjnie rozpoczynają się gigantyczne poświąteczne wyprzedaże. W Polsce nie ma takiej tradycji.

Mówiąc o różnych tradycjach świątecznych w Polsce i w UK, należy też wspomnieć o potrawach. Na polskich stołach w Boże Narodzenie królują potrawy rybne (np. słynny karp) oraz tradycyjnie słowiańskie, takie jak barszcz z uszkami, krokiety z kapustą kiszoną i grzybami, pierogi, kasze, pasztety. W Anglii jednym z najbardziej popularnych dań bożonarodzeniowych jest nadziewany pieczony indyk – w Polsce taka potrawa jest raczej rzadkością.

Wspólne tradycje bożonarodzeniowe w Polsce i w UK

Oprócz samego zwyczaju dawania sobie prezentów na Boże Narodzenie (choć innego dnia i w inne formie), jest też inny zwyczaj, który łączy Polaków z Brytyjczykami. Jak się okazuje, zarówno w Polsce, jak i w Wielkiej Brytanii bardzo żywa jest wciąż tradycja śpiewania kolęd – szczególnie przez dzieci. Wspólne kolędowanie jest więc elementem wspólnym polskich i angielskich tradycji bożonarodzeniowych.

Innym zwyczajem, który nas łączy, są niewątpliwie dekoracje świąteczne – zarówno w Polsce, jak i na Wyspach przystraja się domy światełkami i brokatowymi ozdobami. W obu krajach ubiera się też choinkę.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do...

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Problemy na drogach w ten weekend. Oto, gdzie się pojawią

W ten weekend kierowcy mogą spodziewać się problemów na drogach w Wielkiej Brytanii. Niektóre zakłócenia w przejeździe są planowane.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?