Tradycje bożonarodzeniowe w UK i w Polsce. Jakie są różnice, a jakie podobieństwa?

Boże Narodzenie to czas szczególny zarówno dla Polaków, jak i dla Brytyjczyków. Jakie gwiazdkowe tradycje kultywowane są w Anglii i całej Wielkiej Brytanii, a jakie w Polsce? Zobacz najważniejsze różnice i podobieństwa.

Każdy kraj i każda społeczność może posiadać swoje unikalne tradycje związane z Bożym Narodzeniem. Jak to jest w przypadku Anglii i Polski? Jak bardzo różnimy się od Brytyjczyków w sposobie świętowania Bożego Narodzenia? Zobacz, co nas łączy z Anglikami, a co mamy oryginalnego.

Tradycje bożonarodzeniowe w Anglii i w Polsce

Podstawową różnicą jest właściwa data rozpoczęcia świętowania. W Polsce okres świąteczny rozpoczyna się 24 grudnia uroczystą Wigilią, spożywaną późnym popołudniem lub wieczorem. W Wielkiej Brytanii święta rozpoczynają się zasadniczo dzień później – 25 grudnia, czyli w kalendarzowe Boże Narodzenie.

Warto też wiedzieć, że w UK nie ma tradycji dzielenia się opłatkiem. Zamiast łamania się opłatkiem, w UK zwyczajowo domownicy rozrywają między sobą Christmas Crakers, czyli papierowe cukierki. W środku znaleźć można tradycyjnie kostkę do gry oraz np. wróżbę. Zwyczaj ten ma na celu rozluźnienie często napiętej świątecznej atmosfery.

Kolejną różnicą między tradycjami świątecznymi w Polsce i w UK jest moment obdarowywania się prezentami gwiazdkowymi. W Polsce prezenty otwiera się tuż po wigilijnej kolacji, czyli znów – 24 grudnia wieczorem. Natomiast w Wielkiej Brytanii prezenty otwieramy dopiero w Boże Narodzenie, czyli 25 grudnia. Obdarowywanie prezentami w Anglii celebrowany jest przez cały dzień, a nie tylko o określonej porze. Dodatkowo, w Polsce prezenty są zostawiane przez św. Mikołaja pod choinką – a na Wyspach Mikołaj zostawia upominki w wielkich świątecznych skarpetach.

Choć Brytyjczycy nie obchodzą Wigilii Bożego Narodzenia, celebrują za to tzw. Boxing Day, 26 grudnia. Tego dnia tradycyjnie rozpoczynają się gigantyczne poświąteczne wyprzedaże. W Polsce nie ma takiej tradycji.

Mówiąc o różnych tradycjach świątecznych w Polsce i w UK, należy też wspomnieć o potrawach. Na polskich stołach w Boże Narodzenie królują potrawy rybne (np. słynny karp) oraz tradycyjnie słowiańskie, takie jak barszcz z uszkami, krokiety z kapustą kiszoną i grzybami, pierogi, kasze, pasztety. W Anglii jednym z najbardziej popularnych dań bożonarodzeniowych jest nadziewany pieczony indyk – w Polsce taka potrawa jest raczej rzadkością.

Wspólne tradycje bożonarodzeniowe w Polsce i w UK

Oprócz samego zwyczaju dawania sobie prezentów na Boże Narodzenie (choć innego dnia i w inne formie), jest też inny zwyczaj, który łączy Polaków z Brytyjczykami. Jak się okazuje, zarówno w Polsce, jak i w Wielkiej Brytanii bardzo żywa jest wciąż tradycja śpiewania kolęd – szczególnie przez dzieci. Wspólne kolędowanie jest więc elementem wspólnym polskich i angielskich tradycji bożonarodzeniowych.

Innym zwyczajem, który nas łączy, są niewątpliwie dekoracje świąteczne – zarówno w Polsce, jak i na Wyspach przystraja się domy światełkami i brokatowymi ozdobami. W obu krajach ubiera się też choinkę.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

HMRC ostrzega przed zbliżającym się terminem rozliczeń podatkowych

HMRC ostrzega podatników, aby złożyli swoje zeznania podatkowe Self Assessment przed zbliżającym się terminem.

Wzruszający hołd dla Jordana, zmarłego 10-latka polskiego pochodzenia

Vanessa napisała i nagrała piosenkę ku pamięci swojego brata Jordana, który zmarł tuż po Bożym Narodzeniu w 2023 roku w wieku 10 lat.

Układ o 100-letnim partnerstwie między Wielką Brytanią a Ukrainą

W dniu dzisiejszym Keir Starmer przybył do Kijowa, aby podpisać 100-letni układ o partnerstwie z Ukrainą.

Wielka Brytania powinna ponownie dołączyć do unii celnej UE

Lider Liberalnych Demokratów, Ed Davey powiedział, że Wielka Brytania powinna ponownie wynegocjować nową umowę o unii celnej z UE.

37-latek zaatakował pielęgniarkę w szpitalu. Kobieta ma poważne obrażenia

W Royal Oldham Hospital 37-letni mężczyzna zaatakował pielęgniarkę ostrym narzędziem na oddziale ratunkowym.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie