czwartek, 19 września, 2024

TV licence ma zostać zastąpione opłatą media charge w Irlandii

Irlandzki rząd zapowiada zmiany w ramach TV licence – opłata abonamentowa na „Zielonej Wyspie” ma zostać zniesiona i zastąpiona „opłatą medialną” („media charge”). Zasadniczo, ma ona być niższa od obecnej opłaty uiszczanej na potrzeby publicznych mediów w wysokości 160 euro.

Rząd w Dublinie nie podjął jeszcze wiążących decyzji w sprawie likwidacji TV licence i wprowadzenia innej formy finansowania mediów publicznych. Jak czytamy na łamach portalu „Dublin Live”, wysokość stawek w ramach „media charge” pozostaje nieznana, ale wszystko wskazuje na to, że będzie niższa od obecnej opłaty. Według założeń pieniądze będą przekazywane irlandzkiemu Urzędowi Skarbowemu (Revenue Commissioners), a według rządowych wyliczeń ludzie chętniej będą łożyć na RTE, przez co zwiększy się finansowanie mediów publicznych.

Co zastąpi TV licence w Irlandii?

Trzeba jedna zaznaczyć, że środki w ramach „media charge” nie w całości zostaną przekazane na rzecz RTE, ale mają zostać rozłożone w ramach całego sektora. Z kolei minister ds. mediów Catherine Martin wolałaby zlikwidować TV licence i finansować RTE bezpośrednio ze skarbu państwa, niemniej większość ministrów sprzeciwia się takiemu rozwiązaniu. Oczekuje się, że ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta w pierwszym tygodniu lipca, tuż przed przerwą letnią Dáil.

– Nikt nie wierzy, że powinniśmy po prostu wypisać tłusty czek z państwowej kasy dla RTE. Istnieje również pogląd, że byłoby to szkodliwe dla demokracji. Oczekujemy, że nowy podatek będzie niższy od tego, który ludzie płacą obecnie, a zaangażowanie Revenue w jego pobieranie zapewni, że wszyscy zapłacą – komentuje informator rządowy, na którego relację powołują się dziennikarze „Dublin Live”

Ile wyniesie opłata „media charge”?

Obecnie, od 20 do 30 procent ludzi w różnych częściach kraju odmawia zapłaty TV licence na znak protestu przeciwko sposobowi zarządzania RTE. Irlandzki publiczny nadawca w ostatnich latach otrzymywał od 190 do 220 milionów euro z tytułu abonamentu telewizyjnego.

Jednak regularnie brakowało mu 30–40 milionów euro, aby spiąć budżet. Stacja przynosiła również ponad 200 milionów euro przychodów z reklam.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Minister ds. policji i przestępczości ukradziono torebkę na konferencji dotyczącej… kieszonkowców

Do tych zdarzeń doszło w miniony wtorek, 10 września 2024 roku, podczas konferencji Stowarzyszenia Kuratorów (Police Superintendents' Association) w Kenilworth, w środkowej Anglii.

Big Stand-Up Night – zobacz na żywo najlepszych polskich komików!

Trzy szalone wieczory z polskimi stand-uperami szykują się w UK we wrześniu pod szyldem Big Stand-Up Night. Kup bilety już dziś

Nowe zasady wjazdu do UK dla Polaków — czym jest system ETA?

Brytyjskie władze zaostrzą restrykcje dla przyjezdnych na Wyspy. Przybywający do UK będą musieli aplikować o wizę w systemie ETA.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?