TV licence ma zostać zastąpione opłatą media charge w Irlandii

Irlandzki rząd zapowiada zmiany w ramach TV licence – opłata abonamentowa na „Zielonej Wyspie” ma zostać zniesiona i zastąpiona „opłatą medialną” („media charge”). Zasadniczo, ma ona być niższa od obecnej opłaty uiszczanej na potrzeby publicznych mediów w wysokości 160 euro.

Rząd w Dublinie nie podjął jeszcze wiążących decyzji w sprawie likwidacji TV licence i wprowadzenia innej formy finansowania mediów publicznych. Jak czytamy na łamach portalu „Dublin Live”, wysokość stawek w ramach „media charge” pozostaje nieznana, ale wszystko wskazuje na to, że będzie niższa od obecnej opłaty. Według założeń pieniądze będą przekazywane irlandzkiemu Urzędowi Skarbowemu (Revenue Commissioners), a według rządowych wyliczeń ludzie chętniej będą łożyć na RTE, przez co zwiększy się finansowanie mediów publicznych.

Co zastąpi TV licence w Irlandii?

Trzeba jedna zaznaczyć, że środki w ramach „media charge” nie w całości zostaną przekazane na rzecz RTE, ale mają zostać rozłożone w ramach całego sektora. Z kolei minister ds. mediów Catherine Martin wolałaby zlikwidować TV licence i finansować RTE bezpośrednio ze skarbu państwa, niemniej większość ministrów sprzeciwia się takiemu rozwiązaniu. Oczekuje się, że ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta w pierwszym tygodniu lipca, tuż przed przerwą letnią Dáil.

– Nikt nie wierzy, że powinniśmy po prostu wypisać tłusty czek z państwowej kasy dla RTE. Istnieje również pogląd, że byłoby to szkodliwe dla demokracji. Oczekujemy, że nowy podatek będzie niższy od tego, który ludzie płacą obecnie, a zaangażowanie Revenue w jego pobieranie zapewni, że wszyscy zapłacą – komentuje informator rządowy, na którego relację powołują się dziennikarze „Dublin Live”

Ile wyniesie opłata „media charge”?

Obecnie, od 20 do 30 procent ludzi w różnych częściach kraju odmawia zapłaty TV licence na znak protestu przeciwko sposobowi zarządzania RTE. Irlandzki publiczny nadawca w ostatnich latach otrzymywał od 190 do 220 milionów euro z tytułu abonamentu telewizyjnego.

Jednak regularnie brakowało mu 30–40 milionów euro, aby spiąć budżet. Stacja przynosiła również ponad 200 milionów euro przychodów z reklam.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Czy zapanują ciemności? Blackout w UK

W czasie śnieżycy, mrozów czy okresów pochmurnych wzrasta zapotrzebowanie na prąd. Odnawialne źródła energii nie działają. Czy UK grozi blackout?

Polacy zakochali się w perfumach inspirowanych – wysoka jakość w przystępnej cenie

Perfumy inspirowane łączą luksus z oszczędnością. Poznaj Blossom Perfumery, markę oferującą trwałe i intensywne zapachy w przystępnych cenach.

Ceny prądu w Irlandii wciąż rosną

Jaka jest przyczyna stale rosnących cen prądu w Irlandii? Powoli kraj staje się jednym z najdroższych do życia. Pomimo dobrych pensji i dynamicznego rynku pracy codzienne życie jest coraz trudniejsze. 

Dostał 5000 funtów odszkodowania za skaleczenie przy goleniu

48-letni londyńczyk dostał 5000 funtów odszkodowania od firmy produkującej maszynki do golenia, gdy skaleczył się jednym z jej produktów.

Ryanair pozywa pasażera! Zakłócenie lotu ma swoje konsekwencje w sądzie

Irlandzki przewoźnik pozwał pasażera za incydent na pokładzie samolotu. Niepokorny Klient zakłócił lot i stwarzał zagrożenie. Co zdarzyło się na pokładzie samolotu?

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Irlandii

Wydarzenia kryminalne

Transport