W Anglii aż 160 000 ludzi mieszka w stłoczonych, nielicencjonowanych mieszkaniach

W przepełnionych domach i mieszkaniach na terenie Anglii może mieszkać nawet 160 tysięcy osób. Liczba lokali, w których „na dziko” mieszka większa liczba lokatorów, niż pozwalają na to przepisy, sięga 32 tysięcy.

Z pewnością dla wielu polskich imigrantów żyjących w Wielkiej Brytanii jest to zjawisko znane. Wielu naszych rodaków zaczynało swoją przygodą w UK od mieszkania nie do końca legalnie, w jednym pokoju z np. dodatkową osobą, żeby było trochę taniej. Według szacunków dziennikarzy „Guardiana”, na terenie Anglii w chwili obecnej liczbę takich lokatorów szacuje się nawet na 160 tysięcy. Lokale, w których takie osoby mieszkają, nie zostały zgłoszone, jako wynajmowane. Ich liczba może sięgać prawie 32 tysięcy.

Kryzys na angielskim rynku mieszkaniowym

Liczba osób, których często przyciągają znacznie niższe czynsze, w obliczu kryzysu związanego z kosztami utrzymania rośnie. W przeciągu ostatnich 10 lat ilość przepełnionych mieszkań i domów wzrosła o 46 proc. W niektórych przypadkach mamy do czynienia z sytuacją, w której w danym lokalu mieszka nawet kilkakrotnie (!!!) więcej osób niż zezwalają na to przepisy.

Nie trzeba tłumaczyć, że codzienne życie w takich warunkach wiąże się choćby z dużym zagrożeniem pożarowym. Trudno również mówić o jakimkolwiek komforcie, gdy na przykład 10 lub więcej osób przypada na jedną łazienkę.

Brytyjscy dziennikarze zwracają uwagę na problem, podkreślając, że landlordowie chcą „wcisnąć” do swoich nieruchomości jak najwięcej najemców. Dla nich to czysty zysk!

Wynajem w szarej strefie

Dość powiedzieć, że przeciętny właściciel domu wynajmujący jednej rodzinie może spodziewać się, że wygeneruje 5% wartości nieruchomości w postaci rocznego czynszu, podczas gdy dom, w którym mieszka więcej osób (house in multiple occupation HMOs) to około 7,5%, a w niektórych przypadkach nawet 10% zysku.

W Southend w Essex ponad 670 kawalerek działa bez nadzoru lokalnego zespołu ds. egzekwowania prawa mieszkaniowego. W obliczu wszczęcia postępowania przeciwko dwóm właścicielom za prowadzenie nielicencjonowanych HMOs ujawniono warunki, w jakich żyją tamtejsi lokatorzy.

Jeden z właścicieli zarabiał na 18 najemcach mieszkających w 11 pokojach łącznie ponad 5800 funtów miesięcznie. Jego lokatorzy żyli w obskurnym, zaszczurzonym dawnym hotelu. Nie było w nim działającej kuchni, nie było w nim działających toalet. Całości obrazu dopełniał wadliwy dopływ gazu, zatkana kanalizacja i częściowo zablokowane schody przeciwpożarowych.

Teksty tygodnia

Świadczenie dla chorych i niepełnosprawnych – punktacja i zasady

Po zmianach DWP wiele osób odczuwa chaos w zasadach przyznawania Personal Independence Payment (PIP). Przedstawiamy zasady punktacji.

Imigranci będą musieli płynnie mówić po angielsku, aby pracować w UK

W ramach najnowszych zmian Partii Pracy imigranci będą musieli płynnie mówić po angielsku, aby móc pracować w Wielkiej Brytanii.

Jak aplikować o ETA? Coraz więcej Polaków o to pyta

Coraz więcej Polaków pyta, jak aplikować o ETA. Od 2 kwietnia osoby, które wybierają się na Wyspy, powinny uzyskać ten dokument.

Chłopiec zginął w pożarze! Aresztowano 16-cioro nastolatków!

Podczas gaszenia pożaru strażacy znaleźli w zgliszczach ciało dziecka. Funkcjonariusze stwierdzili, że jest to zaginiony 14-latek, Layton Carr

Ogromny sukces skrajnej prawicy w wyborach lokalnych w Wielkiej Brytanii. Co to oznacza dla Polaków?

Lokalne wybory w UK pokazały, jak wiele zmieniło się na przestrzeni ostatniego roku. Największy sukces odniosła partia Reform UK. Co sukces Reforma UK oznacza dla Polaków?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie