W pełni wykwalifikowany ratownik medyczny nie zawsze jest obecny w karetce

Najnowsze dane uzyskane od NHS przez dziennik „The Guardian” są nadzwyczaj alarmujące. Okazuje się, że w co trzeciej karetce pogotowia, wezwanej do sytuacji mogącej zagrażać życiu, nie znajduje się w pełni wykwalifikowany ratownik medyczny. Kto zatem jeździ w ambulansach?

Ratownicy medyczni w UK na wagę złota

Najnowsze dane NHS dotyczące niektórych regionów Anglii są nieco szokujące. Wynika z nich, że w co trzeciej karetce pogotowia ratunkowego nie znajduje się ratownik medyczny dysponujący najwyższymi kalifikacjami w zakresie ratowania życia. A to oznacza, że poważnie chorzy lub ciężko ranni pacjenci mogą nie otrzymać odpowiedniej opieki. Personel karetek często stanowią tzw. technicy ratownictwa medycznego (Emergency medical technicians, EMT) i asystenci pomocy doraźnej. Dysponują oni co prawda umiejętnościami z obszaru ratownictwa, ale nie są wykwalifikowanymi ratownikami medycznymi.

Healthwatch, organ, który nadzoruje jakość usług m.in. z zakresu zdrowia, wyraził właśnie zaniepokojenie tym faktem. To „loteria kodów pocztowych” – mówią eksperci Healthwatch. A wtóruje im Daisy Cooper, rzeczniczka Liberalnych Demokratów ds. zdrowia. – Kiedy dzwonisz pod numer 999, w sytuacji zagrażającej życiu lub śmierci, oczekujesz szybkiej reakcji ze strony w pełni wykwalifikowanego ratownika medycznego. Dlatego wiele osób będzie zszokowanych, gdy dowie się, że nie zawsze tak jest – mówi.

Za wszystko odpowiedzialny jest kryzys w NHS?

Eksperci i politycy przyznają, że niedostateczna liczba ratowników medycznych to tylko kolejna odsłona kryzysu w NHS. – Głęboko niepokojące jest to, że kadrowy kryzys w NHS osiągnął taki punkt. Ludzie nie mogą mieć pewności, że wykwalifikowany ratownik medyczny udzieli im pomocy w nagłych przypadkach zagrażających życiu. W takiej chwili pacjenci nie powinni zastanawiać się, czy osoba, która udziela im pomocy, ma do tego odpowiednie umiejętności – dodaje Daisy Cooper.

A jak wyglądają przykładowe dane dotyczące wezwań karetki pogotowia? Na przykład w East Midlands ratownicy medyczni wzięli udział w latach 2022–2023 w 105 325 ze 155 239 wezwań kategorii 1. To zaledwie 68 proc. wszystkich wezwań. W pozostałych 49 914 wezwaniach (32 proc.) pomocy udzielała osoba inna niż ratownik medyczny. W regionie South Western ratownik medyczny nie przyjechał do 11 396 wezwań w kategorii 1. To 9,4 proc. całkowitej liczby takich wezwań. I prawie dwukrotnie więcej niż w latach 2020–2021.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Zmiana czasu 2023: Kiedy przestawiamy zegarki na czas zimowy?

Spór konserwatystów o podwyżkę benefitów od 2024

Czy zarabiając 4 tys. funtów w UK opłaca się wracać do Polski?

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

UE apeluje, aby zrobić zapasy na wypadek katastrofy

Komisja Europejska radzi obywatelom UE, aby zrobili zapasy na wypadek katastrofy. Powinny wystarczyć na 72 godziny.

Ceny czekoladowych jajek odstraszają

W tym roku Egg Hunt będzie droższe niż kiedykolwiek. Z wielu miejsc płyną informacje od zaniepokojonych konsumentów. Ceny czekoladowych jajek odstraszają. Jak drogie będą Święta Wielkanocne w tym roku?

Naciski na gigantów handlu, aby dali pracownikom podwyżki

Powstają naciski, aby zapewnić podwyżki dla pracowników sieci handlowych. Podwyżki te powinny uwzględnić wysokość Real Living Wage.

80-letniej Polce grozi deportacja przez błędne wypełnienie formularza

80-letniej Polce grozi deportacja z Wielkiej Brytanii tylko dlatego, że zamiast wniosku papierowego o pobyt stały, wypełniła formularz online.

Polska apteka w Wielkiej Brytanii – czym jest i jak działa

Chorowanie za granicą to wyzwanie. Procedury i schemat postępowania w przypadku wielu chorób jest zupełnie inny niż w Polsce. Inna jest też dostępność leków bez recepty. Pomocą są polskie apteki w Wielkiej Brytanii.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie