piątek, 20 września, 2024

W pełni wykwalifikowany ratownik medyczny nie zawsze jest obecny w karetce

Najnowsze dane uzyskane od NHS przez dziennik „The Guardian” są nadzwyczaj alarmujące. Okazuje się, że w co trzeciej karetce pogotowia, wezwanej do sytuacji mogącej zagrażać życiu, nie znajduje się w pełni wykwalifikowany ratownik medyczny. Kto zatem jeździ w ambulansach?

Ratownicy medyczni w UK na wagę złota

Najnowsze dane NHS dotyczące niektórych regionów Anglii są nieco szokujące. Wynika z nich, że w co trzeciej karetce pogotowia ratunkowego nie znajduje się ratownik medyczny dysponujący najwyższymi kalifikacjami w zakresie ratowania życia. A to oznacza, że poważnie chorzy lub ciężko ranni pacjenci mogą nie otrzymać odpowiedniej opieki. Personel karetek często stanowią tzw. technicy ratownictwa medycznego (Emergency medical technicians, EMT) i asystenci pomocy doraźnej. Dysponują oni co prawda umiejętnościami z obszaru ratownictwa, ale nie są wykwalifikowanymi ratownikami medycznymi.

Healthwatch, organ, który nadzoruje jakość usług m.in. z zakresu zdrowia, wyraził właśnie zaniepokojenie tym faktem. To „loteria kodów pocztowych” – mówią eksperci Healthwatch. A wtóruje im Daisy Cooper, rzeczniczka Liberalnych Demokratów ds. zdrowia. – Kiedy dzwonisz pod numer 999, w sytuacji zagrażającej życiu lub śmierci, oczekujesz szybkiej reakcji ze strony w pełni wykwalifikowanego ratownika medycznego. Dlatego wiele osób będzie zszokowanych, gdy dowie się, że nie zawsze tak jest – mówi.

Za wszystko odpowiedzialny jest kryzys w NHS?

Eksperci i politycy przyznają, że niedostateczna liczba ratowników medycznych to tylko kolejna odsłona kryzysu w NHS. – Głęboko niepokojące jest to, że kadrowy kryzys w NHS osiągnął taki punkt. Ludzie nie mogą mieć pewności, że wykwalifikowany ratownik medyczny udzieli im pomocy w nagłych przypadkach zagrażających życiu. W takiej chwili pacjenci nie powinni zastanawiać się, czy osoba, która udziela im pomocy, ma do tego odpowiednie umiejętności – dodaje Daisy Cooper.

A jak wyglądają przykładowe dane dotyczące wezwań karetki pogotowia? Na przykład w East Midlands ratownicy medyczni wzięli udział w latach 2022–2023 w 105 325 ze 155 239 wezwań kategorii 1. To zaledwie 68 proc. wszystkich wezwań. W pozostałych 49 914 wezwaniach (32 proc.) pomocy udzielała osoba inna niż ratownik medyczny. W regionie South Western ratownik medyczny nie przyjechał do 11 396 wezwań w kategorii 1. To 9,4 proc. całkowitej liczby takich wezwań. I prawie dwukrotnie więcej niż w latach 2020–2021.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Zmiana czasu 2023: Kiedy przestawiamy zegarki na czas zimowy?

Spór konserwatystów o podwyżkę benefitów od 2024

Czy zarabiając 4 tys. funtów w UK opłaca się wracać do Polski?

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Bezrobocie w Irlandii spadło – na „Zielonej Wyspie” ciągle trzeba rąk do pracy

Odsetek osób pozostających bez zatrudnienia na "Zielonej Wyspie" wyniósł 4,3%, jak podaje CSO. Miesiąc wcześniej, w lipcu, stopa bezrobocia wynosiła nieco więcej, bo 4,7%.

Ryanair przewiduje spadek cen biletów

Linie lotnicze Ryanair przewidują spadek cen biletów o od 5 proc. do 9 proc. w kwartale od lipca do września.

Problemy na drogach w ten weekend. Oto, gdzie się pojawią

W ten weekend kierowcy mogą spodziewać się problemów na drogach w Wielkiej Brytanii. Niektóre zakłócenia w przejeździe są planowane.

Zostań ekspertem Masażu Kobido Up – Zapisz się na intensywne szkolenia w Londynie i Birmingham

Naturalne sposoby odmładzania twarzy to najgorętszy trend w pielęgnacji,...

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?