piątek, 20 września, 2024

„W PL nie ma roboty, płacą grosze, wymagają dwa razy tyle co w UK”. Naprawdę jest tak źle?

Czy wieloletni pobyt w UK sprawia, że Polacy wracający nad Wisłę nie są w stanie patrzeć na kraj inaczej niż tylko z perspektywy emigranta? Jeden z Polaków napisał, że w Polsce „nie ma roboty, płacą grosze i wymagają dwa razy tyle co w UK”. Ale czy ta perspektywa jest wiarygodna?

Warunki pracy i życia w Polsce wciąż odbiegają od tych w Wielkiej Brytanii?

Na jednej z grup polonijnych w mediach społecznościowych rozgorzała dyskusja na temat tego, że nad Wisłą Polakom wracającym z UK trudno jest znaleźć pracę. „W PL nie ma roboty, płacą grosze, wymagają 2x tyle co w UK. No i ta ******* mentalność. Brak słów… Pamiętaj, że pracownicy w PL mają być tanią siłą roboczą. Tu będzie życie od 1 do 1. Serio” – napisał jeden z rozgoryczonych internautów. A wtórowała mu młoda kobieta, mówiąc: „Wrócisz, może z trudem znajdziesz robotę. Po pół roku będziesz tęsknić do UK, bo zdasz sobie sprawę, że standardy nie te, etyka pracy też kuleje. Nie pal mostów, bo los emigranta to takie zawieszenie pomiędzy światami. Do żadnego nie należysz”.

W Polsce trudno jest o pracę dla osób w średnim wieku?

Niektórzy internauci twierdzą, że nad Wisłą, zupełnie inaczej niż w UK, nie ceni się starszych pracowników z doświadczeniem. A także że bardzo trudno jest czasem o pracę osobom po 40. lub 45.roku życia. „W PL jest trend, że nie zatrudnia się starszych (po 45. roku) pracowników. Bo pracownik ma być przede wszystkim tani. A tacy z doświadczeniem się cenią. Więc firma zatrudnia trzy osoby „młode i dynamiczne” i senior (manager) sprawdza, czy tam koordynuje ich pracę. Tu w PL jest inny system funkcjonowania firm niż w UK. To przerażające co się u nas dzieje. Ps. Pracuję w tworzeniu projektów z mieszkaniami pod wynajem (inwestor buduje swój budynek i robi go pod wynajem). I zatrudnia się studentów zaraz po studiach a nie ludzi którzy się na tym znają. No i oczywiście 6k netto wypłaty to już „dużo” w tym sektorze. W UK to jakieś 40-45k rocznie” – czytamy w jednym z wpisów.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Big Stand-Up Night – zobacz na żywo najlepszych polskich komików!

Trzy szalone wieczory z polskimi stand-uperami szykują się w UK we wrześniu pod szyldem Big Stand-Up Night. Kup bilety już dziś

Powodzie i podtopienia w Polsce. Nadchodzi koszmarny weekend w wielu województwach

Polska obecnie zmaga się z trudną sytuacją pogodową, a...

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Lato 2024 r. było najcieplejsze w historii pomiarów

Lato 2024 r. jest rekordowe pod względem ciepła. Tak wysokich temperatur w okresie wakacji jeszcze nie było

Nowe zasady wjazdu do UK dla Polaków — czym jest system ETA?

Brytyjskie władze zaostrzą restrykcje dla przyjezdnych na Wyspy. Przybywający do UK będą musieli aplikować o wizę w systemie ETA.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?