Większość Brytyjczyków pozytywnie ocenia imigrantów. To zmiana od czasu Brexitu

Chociaż jednym z głównych celów Partii Konserwatywnej od czasu Brexitu było drastyczne ograniczenie salda migracji, to okazuje się, że nastawienie zwykłych Brytyjczyków wyraźnie się w tym względzie zmienia. Najnowsze badania pokazują, że większość społeczeństwa brytyjskiego pozytywnie odnosi się obecnie do wpływu imigracji na Wielką Brytanię.

Brytyjczycy cieplej myślą o imigrantach

Z badania the European Social Survey wynika, że poglądy Brytyjczyków na temat imigracji, a także skutków gospodarczych i kulturowych napływu imigrantów na Wyspy, uległy znacznym zmianom. Nastawienie mieszkańców Wielkiej Brytanii względem imigrantów wyraźnie się polepszyło od czasu referendum ws. Brexitu w 2016 r.

- Advertisement -

W badaniu the European Social Survey ankieterzy poprosili ludzi o ocenę, w skali od 1 do 10, czy imigracja jest zła czy dobra dla gospodarki. Dodatkowo respondenci musieli odpowiedzieć na pytanie, czy życie kulturalne kraju zostało osłabione czy wzbogacone przez imigrantów. Wreszcie badani wyrazili swoje zdanie na temat tego, czy imigranci przyczynili się do ogólnie rozumianego rozwoju kraju. Czy raczej sprawili, że Wielka Brytania stała się gorszym miejscem do życia.

W 2022 r. większość respondentów, po raz pierwszy od dwudziestu lat, uznała, że imigracja ma bardzo pozytywny wpływ na gospodarkę UK. Odpowiedzi w przedziale od 7 do 10 było aż 59 proc. Poza tym 58 proc. respondentów uważa, że imigranci wzbogacają życie kulturalne kraju. Natomiast 56 proc. twierdzi, że kraj stał się dzięki imigrantom lepszym miejscem do życia.

Dla porównania w 2002 r. zaledwie 17 proc. badanych było bardzo pozytywnie nastawionych do korzyści gospodarczych związanych z imigracją. 33 proc. respondentów uważało, że imigranci wzbogacają kraj kulturowo. Wreszcie 20 proc. było zdania, że dzięki imigrantom UK stało się lepszym miejscem do życia.

Zwykli mieszkańcy UK są bardziej przychylni imigracji

Drastyczne ograniczenie salda migracji to jeden z priorytetów Partii Konserwatywnej. Parlamentarzyści regularnie twierdzą, że ograniczenie napływu netto migrantów na Wyspy jest kluczową kwestią dla brytyjskich wyborców. Tymczasem okazuje się, że nastawienie społeczeństwa znacznie w tym względzie w ostatnich latach się zmieniło. Nastawienie to jest o wiele bardziej przychylne, niż przypuszczają politycy. – Wygląda na to, że kwestie imigracji pozostaną prawdopodobnie przez jakiś czas na pierwszych stronach gazet. I mogą one stać się kluczowym polem bitwy podczas następnych wyborów powszechnych. Jasne jest jednak, że ludzie w UK stali się znacznie pozytywniej nastawieni do imigracji. I ogólnie rzecz biorąc teraz postrzegają ją w pozytywnym świetle – mówi Alun Humphrey z the National Centre for Social Research.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

10 zmian finansowych, które wchodzą w życie w listopadzie 2023

Co czwarta osoba korzysta z pożyczek na pokrycie bieżących wydatków

Zapłaciła 10 000 funtów, żeby wziąć ślub z samą sobą

Teksty tygodnia

Imigrant, który „udawał homoseksualizm”, aby dostać azyl w UK złożył apelację

40-letni mężczyzna starał się o azyl w Wielkiej Brytanii, twierdząc, że jako homoseksualista byłby narażony na niebezpieczeństwo po powrocie do Bangladeszu.

Konserwatyści chcą odebrać zasiłki chorobowe imigrantom

Konserwatyści twierdzą, że imigrantom należy zabronić ubiegania się o zasiłek dla niepełnosprawnych (PIP) i dodatki chorobowe do Universal Credit.

Pożar w Londynie. Człowiek wyskoczył z drugiego piętra, aby uciec przed ogniem

W nocy z wtorku na środę w Londynie wybuchł pożar. Z żywiołem walczyło dziesięć zastępów straży pożarnej oraz blisko siedemdziesięciu strażaków. Ogień pojawił się w budynku mieszkalnym. Świadkowie relacjonują, że widzieli osobę wyskakującą przez okno.

O brytyjskie obywatelstwo będzie łatwiej Irlandczykom

Już niebawem Irlandczycy żyjący w Wielkiej Brytanii będą mogli w łatwiejszy i tańszy sposób ubiegać się o brytyjskie obywatelstwo.

13 samobójstw, ponad 700 osób niesłusznie skazanych – skandal w Post Office to zniszczone życie tysięcy ludzi

W Wielkiej Brytanii ponad 700 pracowników Post Office zostało błędnie skazanych, a ich życie zostało - dosłownie - zniszczone. Teraz walczą w sądzie o oczyszczenie z zarzutów i odszkodowania.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie