Wielka Brytania nie przeprosi za handel niewolnikami

Brytyjski rząd wykluczył wystosowanie przeprosin za historyczny udział w niewolnictwie w trakcie szczytu Wspólnoty Narodów, który odbędzie się na Samoa w przyszłym tygodniu. Premier Keir Starmer nie planuje żadnego symbolicznego gestu, ani konkretnej formy reparacji w tej kwestii, jak zaznaczono w komunikacie wystosowanym przez Downing Street 10.

25-26 października będzie miała miejsce tegoroczna edycja Commonwealth Heads of Government Meeting (CHOGM), a więc spotkania z udziałem szefów rządów krajów, należących do Wspólnoty Narodów.

W oficjalnym komunikacie brytyjskiego rządu jeszcze przed rozpoczęciem wydarzenia oświadczono, iż władze UK nie przeproszą, ani nie będą wypłacać żadnych reparacji za udział w handlu niewolnikami.

Rząd UK nie przeprosi i nie wypłaci reparacji

Ze strony krajów poszkodowanych przez brytyjską politykę, wszyscy trzej kandydaci na stanowisko sekretarza generalnego Wspólnoty Narodów opowiedzieli się za reparacjami dla krajów dotkniętych przez niewolnictwo i kolonializm. Z kolei król Karol III, który również weźmie udział w szczycie, w zeszłym roku przyznał, iż odczuwa „największy smutek i żal” z powodu „krzywd” wyrządzonych przez Brytyjczyków wobec Kenijczyków walczących o niepodległość. Niemniej, ze strony brytyjskiego monarchy także nie padło słowo „przepraszam”.

Pojawiły się spekulacje, że rząd Partii Pracy może być tym, którzy zdecyduje się na taki krok. Parlamentarzyści Labour, w tym Bell Ribeiro-Addy, wezwali rząd Wielkiej Brytanii do oficjalnych przeprosin za udział w handlu niewolnikami. Obecny członek rządu David Lammy, jeszcze jako poseł opozycji w 2018, mówił o reparacjach w kontekście osób domagających się sprawiedliwości po skandalu Windrush.

Wszystko wskazuje więc na to, że administracja Starmera będzie kontynuować politykę poprzedniego rządy w tym względzie. Przypomnijmy, w zeszłym roku Rishi Sunak odrzucił pomysł wystosowania przeprosin i powiedział, że „próba rozmontowania naszej historii nie jest właściwą drogą” uprawiania polityki w tym względzie.

Keir Starmer zapowiada omówienie „wspólnych wyzwań” krajów Commonwealth

Przypomnijmy, jeszcze w 2006 roku premier Tony Blair nazwał handel niewolnikami „zbrodnią przeciwko ludzkości” w artykule opublikowanym na łamach New Nation. Jednak również on nie wystosował żadnych przeprosin, pomimo nacisków ze strony aktywistów i arcybiskupa Yorku, jak przypomina serwis informacyjny BBC.

Oficjalny rzecznik Keira Starmera zaznaczył, że premier pojawi się na szczycie w Samoa, „aby omówić wspólne wyzwania i szanse, przed którymi stoi Wspólnota Narodów, w tym napędzanie wzrostu gospodarczego w naszych gospodarkach”.

Teksty tygodnia

Londyn przestaje być miastem milionerów i miliarderów

Czasy, gdy Londyn był wymarzonym miejscem do życia dla bogaczy (bezpowrotnie?), minęły. W ostatnim czasie w brytyjskiej stolicy doszło do prawdziwego eksodusu milionerów, multimilionerów i miliarderów.

Wojna gangów w Glasgow. Pożary i eskalacja przemocy

Ataki, podpalenia i przemoc w Szkocji eskalują w zawrotnym tempie. Wojna gangów jest coraz bardziej okrutna i dochodzi do skrajnych sytuacji.

Ludzie chorują po wejściu do wody. Zanieczyszczenie rzek w UK przeraża

Pomimo zapewnień brytyjskiego rządu stan wód w rzekach i kąpieliskach w UK jest coraz gorszy. Zrzut ścieków sprawia, że woda staje się niebezpieczna.

Czego Brytyjka dowiedziała się o Polsce i jej historii i kulturze z wystawy w Hull?

Na łamach lokalnego serwisu www.hulldailymail.co.uk Sofie Jackson opisała swoje...

Różnice w tradycjach wielkanocnych w Polsce i UK

Zarówno polskie, jak i brytyjskie tradycje i zwyczaje wielkanocne są bogate i różnią się ze względu na regiony.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie