Wielkie plany monarchii Brytyjskiej. Królowa chce rządzić krajem?

Do mediów brytyjskich trafiły doniesienia z pałacu Buckingham, które wskazują na spore zmiany w monarchii brytyjskiej. Wiele wskazuje na to, że monarcha chce ponownie rządzić Wielką Brytanią.

Królowa Elżbieta, która zawsze była oddana i zaangażowana w sprawy Wielkiej Brytanii rozpoczęła dożęnie do przywrócenia monarchom brytyjskim większego wpływu na losy kraju.

- Advertisement -

Spadła liczba imigrantów z UE szukających pracy w Wielkiej Brytanii. „Są oni wyższej jakości pracownikami niż Brytyjczycy”

"Królowa zdecydowała się na taki krok przede wszystkim ze względu swoich potomków, którzy w przyszłości będą zasiadali na tronie brytyjskim. Nie chce, żeby kolejni Windsorowie zasiadający na tronie nie mieli żadnego wpływu  na rządy w Wielkiej Brytanii" – napisały brytyjskie media powołujące się na źródło w pałacu Buckingham.

Doniesienia te mogą wskazywać, że królowa będzie dążyła do wzmocnienia pozycji monarchy w Wielkiej Brytanii. Obecnie królowa nie pełni żadnych funkcji politycznych i nie ma wpływu na rządzenie krajem, ponieważ Wielka Brytania jest monarchią konstytucyjną. Pełni ona funkcje wyłącznie reprezentacyjne choć nie zawsze tak było. Według brytyjskich mediów pomysł na zwiększenie znaczenia władzy królewskiej w Wielkiej Brytanii nie jest nowy, ale "wymagał on precyzyjnego opracowania oraz czekania na odpowiedni moment".

Jednak jak donoszą media na Wyspach rozpoczęte przez Elżbietę II starania to żmudny, mozolny i przede wszystkim długotrwały proces, który może nie zakończyć się przed jej śmiercią. Dlatego cały ciężar zmian będzie spoczywał na jej następcy – księciu Karolu. Niedawno w Wielkiej Brytanii ukazała się biografia księcia Karola, której autor twierdzi, że brytyjski następca tronu jest człowiekiem o "bardzo wygórowanych ambicjach". Ponadto napisał też, że król małżonek, książę Filip twierdził, że Karol "pogrzebie brytyjską monarchię, jeśli zostanie królem".

 

 

 

W jaki sposób królowa Elżbieta chce zwiększyć swoją władzę? Przede wszystkim ma zacząć od stałej możliwości uczestniczenia w debatach parlamentu oraz pragnie powołać swój własny zespół specjalistów i doradców, żeby "zawsze wiedzieć co się dzieje w kraju i jakie są problemy jej poddanych". Jest to jednak początek długiej i bardzo wyboistej drogi, ponieważ Wielka Brytania przez setki lat skutecznie ograniczała władzę królewską.

"Elżbieta II liczy na to, że w dobie kryzysu geopolitycznego głos monarchy będzie bardziej słyszalny niż w czasach pokoju" – twierdzi osoba związana z pałacem Buckingham.

Komentatorzy zgodni są co do tego, że pomysł Elżbiety II jest bardzo kontrowersyjny i nie dają jej wielkich szans na jego realizację. Z drugiej strony skoro sama królowa przewidziała jego realizację nie za swojego życia, to oznacza to, że zdaje sobie sprawę z trudności jakie przed nią stoją. Dopiero, gdy książę Karol zasiądzie na tronie okaże się czy faktycznie będzie chciał kontynuować wizję swojej matki.

Na portalu dla Polaków pojawiło się szokujące ogłoszenie. Jak sprzedać "siatkę przeciwko imigrantom"

Niektórzy dziennikarze to właśnie w księciu Karolu doszukują się głównego pomysłodawcy powrotu władzy królewskiej w Wielkiej Brytanii i twierdzą, że to on przekonał Elżbietę do tak kontrowersyjnego kroku.

Oczywiście jeśli ktoś zobaczy datę z jaką tekst został opublikowany (1.04) może łatwo się domyślić, że cała wiadomość o rzekomym przejęciu władzy w Wielkiej Brytanii przez królową była całkowicie wyssana z palca.

Teksty tygodnia

Ceny domów w UK spadają. Jednak o nabywców ciężko

Sprzedawcy nieruchomości musieli zmierzyć się z najcięższą konkurencją od dekady. To z kolei sprawiło, że ceny domów w UK poszły w dół.

Dwie brytyjskie monety warte ponad 100 000 funtów?

Dwie niepozorne brytyjskie monety o nominale jednego pensa z...

Rzeki w Wielkiej Brytanii są masowo skażone chemikaliami

Zespół naukowców z York University opublikował niepokojące wyniki badań, które pokazują skalę skażenia rzek w Zjednoczonym Królestwie przez tzw. wieczne chemikalia. Analiza próbek pobranych z ponad 30 rzek z terenu Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej wykazała obecność kwasu trifluorooctowego w niemal wszystkich badanych miejscach.

Trzeba zgłosić wyjazd na wakacje, gdy pobiera się Universal Credit?

Jeśli pobieramy Universal Credit musimy pamiętać o tym, że wyjazd na wakacje może nas dużo kosztować, gdy pojedziemy na „zbyt długo”.

Spis powszechny w Anglii i Walii jednak się odbędzie? Eksperci ostrzegają

Plany dotyczące zniesienia tradycyjnego spisu powszechnego w 2031 roku w Anglii i Walii wzbudziły szeroki sprzeciw w środowisku naukowym i statystycznym. Dlaczego spis powszechny powinien zostać?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie