Wiosenne orędzie kanclerz Rachel Reeves

Co czeka Wielką Brytanię? W którą stronę przesuwa się polityka UK? Choć wiele już było wiadomo, to wiosenne orędzie kanclerz Rachel Reeves jest przełomowym momentem. Co zawiera się w Spring Statement w 2025 roku? 

W wiosennym orędziu Rachel Reeves 2025 (Spring Statement), kanclerz skupiła się na istotnych kwestiach. Jej celem jest dostosowanie brytyjskiej gospodarki do trudnej rzeczywistości ekonomicznej. Przewidywana na 2025 roku stopa wzrostu gospodarki została obniżona do 1%. Jednocześnie Reeves podkreśliła, że długoterminowe prognozy zostały zaktualizowane na korzyść rozwoju, dzięki reformom planistycznym. Te mogą zwiększyć wielkość gospodarki o 0,4% do 2030 roku.

Spring Statement 2025 – w jaką stronę idzie polityka UK

Zdecydowaną część wiosennego orędzia stanowiły głębokie cięcia w wydatkach socjalnych i publicznych usługach, które miały zrekompensować niekorzystne prognozy fiskalne. W ramach oszczędności, planowane są także zmiany w systemie zasiłków, a także reformy związane z wypłatami Universal Credit. Jednocześnie, w budżecie UK uwzględniono znaczne zwiększenie wydatków na obronność oraz długoterminowe projekty infrastrukturalne. Wzmocni to fundamenty gospodarki. Pomimo krytyki ze strony opozycji i organizacji charytatywnych, Reeves kontynuowała politykę zmniejszania zadłużenia i deficytu budżetowego, utrzymując zgodność z samodzielnie ustalonymi celami fiskalnymi.

Spring Statement 2025 to więc wyważona polityka, która stawia na stabilność finansową, ale jednocześnie nie unika wyzwań związanych z dalszymi reformami i cięciami w budżecie.

Wiosenne orędzie kanclerz Rachel Reeves – szczegóły

W wiosennym orędziu kanclerz Rachel Reeves 2025, które miało miejsce 26 marca, omówiono kwestie fiskalne, które będą kształtować przyszłość brytyjskiej gospodarki. Pomimo obniżenia prognozy wzrostu PKB na 2025 rok do 1%, Reeves skoncentrowała się na długoterminowych strategiach mających na celu stabilizację budżetu i rozwój. Podkreśliła, że jej celem jest przywrócenie nadwyżki budżetowej w wysokości 9,9 miliarda funtów do 2029 roku. Ma to stanowić fundament dla rozwoju gospodarczego i dalszych inwestycji w kluczowe obszary. Spring Statement 2025 to zatem połączenie odpowiedzialnej polityki fiskalnej z ambitnymi planami rozwojowymi.

Wiosenne Orędzie Kanclerz Reeves. Co zmieni się w UK?
Wiosenne Orędzie Kanclerz Reeves. Co zmieni się w UK? fot. gettyimages.com

Obniżenie prognoz wzrostu gospodarczego

Prognoza wzrostu PKB na 2025 rok została zmniejszona do 1% z pierwotnych 2%. Chociaż krótkoterminowe prognozy są bardziej pesymistyczne, w dłuższej perspektywie przewiduje się wzrost gospodarczy dzięki reformom planistycznym.

Cięcia w wydatkach socjalnych


Kanclerz ogłosiła głębokie cięcia w systemie zasiłków, w tym zmniejszenie świadczeń zdrowotnych związanych z Universal Credit oraz zmiany w wysokości zasiłków, które mają zaoszczędzić 3,4 miliarda funtów. Wiosenne orędzie kanclerz Rachel Reeves jest zatem potwierdzeniem wcześniejszych modyfikacji w PIP (Personal Independence Payment).

Wzrost wydatków na obronność i infrastrukturę

Reeves zapowiedziała dodatkowe inwestycje w obronność oraz długoterminowe projekty infrastrukturalne, które mają wspierać wzrost gospodarczy oraz poprawić fundamenty państwowej infrastruktury.

Reformy planistyczne

Dzięki reformom planistycznym, które miały zostać wdrożone w poprzednich latach, OBR zaktualizował długoterminowe prognozy. Przewidywany wzrost wynosi o 0,4% w ciągu 10 lat. To przekłada się na dodatkowe 15,1 miliarda funtów w gospodarce.

Nadwyżka budżetowa i stabilność fiskalna w UK


Mimo trudnych prognoz, Reeves zadeklarowała, że planowane cięcia i reformy umożliwią osiągnięcie nadwyżki budżetowej w wysokości 9,9 miliarda funtów do 2029 roku. Takie „zapasy” mają ustabilizować finanse Wielkiej Brytanii.

Spring Statement 2025 – opinie i konsekwencje dla mieszkańców Wielkiej Brytanii

Wiosenne orędzie kanclerz Rachel Reeves 2025 z pewnością nie pozostawiło nikogo obojętnym. Zapowiedziane cięcia w świadczeniach budzą obawy, zwłaszcza wśród osób najmniej zamożnych. Choć rząd zapewnia, że dzięki długoterminowym inwestycjom w infrastrukturę i obronność kraj będzie mógł funkcjonować bardziej stabilnie, pytanie brzmi, czy miliony mieszkańców Wielkiej Brytanii, którzy odczują cięcia, będą w stanie utrzymać równowagę finansową? To realny problem. Wiele organizacji podnosiło już problem najuboższych przy okazji dyskusji o PIP.

Zmniejszenie wsparcia socjalnego i brak większych ulg dla rodzin o niższych dochodach rodzi obawy o pogłębienie nierówności społecznych. Czy te zmiany, choć doraźnie zyskają na budżecie, nie odbiją się zbyt mocno na codziennym życiu przeciętnego obywatela? W praktyce oznacza to bowiem wyższe koszty życia i jeszcze większe obciążenie dla milionów mieszkańców UK. Spring Statement 2025 wzbudziło wiele obaw o przyszłość.

Teksty tygodnia

Komu służby graniczne mogą anulować pre-settled status. Czy mogą także cofnąć setlled-status?

Pracownicy służb granicznych otrzymali uprawnienia do tego, aby anulować pre-settled status obywateli UE, którzy nie spełniają wymogów.

Świadczenie dla chorych i niepełnosprawnych – punktacja i zasady

Po zmianach DWP wiele osób odczuwa chaos w zasadach przyznawania Personal Independence Payment (PIP). Przedstawiamy zasady punktacji.

Obniżka stóp procentowych. W tle porozumienie między UK i Trumpem

Bank Anglii zdecydował się na obniżkę stóp procentowych po pesymistycznych danych ekonomicznych. W międzyczasie zawarto porozumienie handlowe z USA.

Samochód wjechał w przechodniów w Rochdale. Jedna osoba nie żyje

W sobotę w Rochdale aresztowano 49-letniego mężczyznę pod zarzutem morderstwa po tym, jak wjechał w przechodniów samochodem.

Macie zaplanowany lot na maj lub czerwiec? Ryanair ostrzega

Linie Ryanair i EasyJet ostrzegają przed utrudnieniami w podróżowaniu. Osoby, które planują lot na maj, muszą liczyć się z opóźnieniami.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie