Wiza do USA – przewodnik dla Polaków

Trudna do zdobycia wiza do USA, przez lata zatruwała życie Polakom chcącym wyjechać do Stanów. Od 11 listopada 2019 roku Polacy mogą podróżować do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych i biznesowych na okres do 90 dni bez obowiązku wizowego. Jednak wyjazd nie jest tak prosty jak choćby do Anglii, bowiem zamiast wizy wymagane jest jednak elektroniczne zezwolenie na wjazd.

USA: bez wizy, ale z ESTA

ESTA (Electronic System for Travel Authorization) to elektroniczny system, który umożliwia obywatelom krajów uczestniczących w Programie Ruchu Bezwizowego (Visa Waiver Program, VWP) wniosek o zezwolenie na wjazd do Stanów Zjednoczonych. Pomimo, że Polacy nie mają obowiązku starać się o wizę do USA, muszą posiadać ESTA.

Jak wyrobić ESTA?

Wniosek o ESTA można złożyć online na oficjalnej stronie internetowej: https://esta.cbp.dhs.gov/ Procedura jest prosta i szybka. Wystarczy podać dane osobowe, informacje o paszporcie, plan podróży w tym dane kontaktowe miejsca zatrzymania się oraz odpowiedzieć na pytania dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa. Jeśli jakieś pole nas nie dotyczy, należy wpisać nie dotyczy lub N/A.

Opłata za ESTA wynosi 21 USD i można ją zapłacić kartą lub Paypalem.

Urząd wysyła mailem informację o nadaniu ESTA i numer statusu. Sam mail nie jest potwierdzeniem ESTA. Potwierdzenie należy wyszukać na stronie https://esta.cbp.dhs.gov/. Należy wydrukować przyznaną ESTA i w formie papierowej zabrać ze sobą na lotnisko.

Co najpierw ESTA czy bilet?

Bardzo często pojawia się  pytanie, co zrobić najpierw: kupić bilety na lot do USA czy wyrobić ESTA? Zaleca się, aby wniosek złożyć przed zakupem biletów, aby w razie problemów z ESTA, bilety nie przepadły. Większość wniosków ESTA jest zatwierdzana natychmiast, maksymalnie do 72 godzin. Jednak zawsze istnieje możliwość opóźnień lub odmowy czy innych nieprzewidzianych zdarzeń. ESTA jest ważna 2 lata. Można w tym czasie wielokrotnie latać do USA, chyba, że w międzyczasie nasz paszport straci ważność.

Urząd nie wymaga,  aby wnioskujący posiadał już bilety na podróż.  Natomiast, we wniosku ESTA wymagany jest adres zakwaterowania w USA. Wystarczy podać jeden adres, nawet jeśli planujemy zwiedzanie różnych miejsc i nocowanie w wielu z nich. Jeśli nie mamy jeszcze nic zarezerwowanego, możemy nie podać adresu, a potem, już po przyznaniu ESTA uzupełnić wniosek.

O czym pamiętać lecąc do USA?

  • Ważny paszport: Podczas podróży do USA należy posiadać ważny paszport biometryczny. Ważność paszportu musi obejmować cały okres pobytu w Stanach Zjednoczonych.
  • Ważne ESTA: Zezwolenie ESTA musi być ważne podczas całego pobytu w USA. Należy je uzyskać co najmniej 72 godziny przed planowaną podróżą.
  • Bilet powrotny lub kontynuacji podróży: Podczas kontroli granicznej należy okazać bilet powrotny lub bilet na kontynuację podróży do innego kraju.
  • Wystarczające środki finansowe: Należy posiadać wystarczające środki finansowe na pokrycie kosztów pobytu w USA.
  • Brak karalności: Osoby z kartoteką kryminalną lub skazane za przestępstwa mogą mieć problemy z wjazdem do USA.

Gdzie znaleźć dodatkowe informacje o wizach do USA i ESTA?

  • Szczegółowe informacje na temat ESTA i zasad wjazdu do USA dla Polaków można znaleźć na stronach internetowych:
  • Podróżując do USA warto wykupić ubezpieczenie turystyczne, które pokryje m.in. koszty leczenia i hospitalizacji.

Teksty tygodnia

Stworzył farbę w nowym kolorze i sprzedaje ją za 10 000 funtów

Brytyjski artysta, Stuart Semple twierdzi, że stworzył farbę w nowym kolorze. Naukowcy twierdzą, że nowy kolor jest nie do odtworzenia.

Polskie miasta w UK. Jak wygląda codzienność w Bostonie czy Slough?

Niedawno w sieci ukazała się ciekawa mapa, pokazująca w jakich miastach Wielkiej Brytanii częsty jest język polski. W efekcie łatwo prześledzić, gdzie skoncentrowała się mniejszość niemiecka, gdzie rumuńska, litewska czy polska.

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Lekarze rodzinni nagradzani za brak skierowania pacjenta do szpitala

Lekarze rodzinni w Anglii będą mogli ubiegać się o 20 funtów za każdym razem, gdy nie skierują pacjenta do szpitala. Strategia ta ma skrócić listy oczekujących.

W Glasgow rosną góry śmieci

Odkąd władze Glasgow wprowadziły opłaty za odpady wielkogabarytowe, w mieście rosną góry śmieci. Nielegalnie porzucane śmieci zanieczyszczają miasto i prowadzą do plagi szczurów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie