piątek, 20 września, 2024

Właściciele mieszkań wykorzystują lukę w prawie i nadmiernie podwyższają czynsz

Rząd Szkocji, próbując walczyć z kryzysem kosztów życia, wprowadził tymczasowy, górny limit dla podwyżek czynszu. Jak to zatem możliwe, że niektórzy landlordzi i tak żądają od najemców swoich lokali kwot wyższych o kilkanaście procent?

Podwyżki czynszów w Szkocji najwyższe w UK

Rząd Szkocji, dla zaradzenia rosnącym kosztom życia, wprowadził tej wiosny limit podwyżek czynszów. Limit ten wyniósł 3 proc. w skali roku. Jednak dane dotyczące wysokości czynszów Szkocji, a opublikowane na stronie internetowej Zoopla pokazują, że ceny za wynajem w Szkocji wzrosły w ciągu 12 miesięcy do lipca 2023 r. o 12,7 proc. Jak to możliwe? Cóż, szkoccy landlordzi wykorzystali lukę w prawie, która zezwala podnosić kwoty czynszu dla nowych najemców i zaczęli podpisywać z dotychczasowymi najemcami nowe umowy. Nowe, czyli opiewające na znacznie wyższe kwoty.

Według ekspertów wykorzystanie przez landlordów luki w prawie oznacza, że czynsze w Szkocji rosły w ostatnim roku szybciej niż w Londynie czy północno-zachodniej Anglii. Ceny wywoławcze czynszów przy podpisywaniu nowych umów w Edynburgu i Glasgow wrosły kolejno o 15,5 proc. i 13,7 proc. rocznie.

Szkoccy landlordzi manipulują przy podwyżkach czynszów

Związek lokatorów w Szkocji, Living Rent, z zadowoleniem przyjął ograniczenie podwyżek czynszów w trakcie kryzysu kosztów życia. Ale organizacja zaznaczyła, że ta „bardzo potrzebna ochrona” nie dotyczy wszystkich najemców. W Szkocji pojawili się właściciele, którzy nie chcieli stracić na wynajmie w dobie rosnącej inflacji. Landlordzi wprost informowali swoich najemców, że w celu zachowania możliwości pozostania w danym lokum będą oni musieli zgodzić się na nową kwotę czynszu. I informowali przy tym najemców, że jeśli tak się nie stanie, to wypowiedzą im umowę najmu. Albo ze względu na „chęć” sprzedaży nieruchomości, albo na wolę wprowadzenia się do mieszkania osobiście.

„Przeciętny najemca już teraz wydaje na czynsz co najmniej jedną trzecią swoich dochodów. Lokatorzy nie powinni być zmuszani do wyboru pomiędzy pozostaniem w społecznościach, które kochają, a możliwością związania końca z końcem” – czytamy w komunikacie Living Rent.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Polska czy UK — w którym kraju bardziej odczuwa się kryzys kosztów utrzymania?

Podwyżki zasiłków będą mniejsze niż się spodziewano

Matka z siedmiorgiem dzieci dostała zapleśniałe mieszkanie socjalne

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Laburzyści planują zakaz reklamowania śmieciowej żywności. Ale to nie wszystko

Partia Pracy jest zdeterminowana i chce zakazać reklamowania żywności śmieciowej. Aby zawalczyć z otyłością i zmniejszyć presję na NHS

Lato 2024 r. było najcieplejsze w historii pomiarów

Lato 2024 r. jest rekordowe pod względem ciepła. Tak wysokich temperatur w okresie wakacji jeszcze nie było

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Rośnie bezrobocie wśród osób młodych. Tak źle nie było od czasów pandemii

Od czasu pandemii bezrobocie wśród młodych nie było tak wysokie. Pracodawcy znów coraz chętniej zatrudniają starszych pracowników

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?